Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Paulina Jędrocha 08/09/2023

Lukrecja jest jednym z najstarszych naturalnych leków. W starożytności roślinę wykorzystywano do leczenia wielu popularnych schorzeń oraz … podczas konfliktów wojennych, aby stłumić głód lub zmniejszyć pragnienie – pomagała gromadzić wodę w organizmie przez dłuższy okres.


Najbardziej popularna była w Grecji, Rzymie, Starożytnych Chinach i w Starożytnym Egipcie. Niestety na wiele lat jej magiczne właściwości zostały zapomniane, a na nowo zostały odkryte u schyłku średniowiecza przez Europejczyków.
Roślina ta jest warta zainteresowania nie tylko ze względu na swoją historię, ale również dlatego, że posiada dużo witamin oraz jest naturalnym lekarstwem dostępnym od ręki. Dlatego dobrze jest zapoznać się z artykułem na jej temat, ponieważ dowiecie się z niego, czym jest tak naprawdę lukrecja, jakie właściwości lecznicze posiada oraz dlaczego warto włączyć ją do naszej codziennej diety.

Czym jest lukrecja?

Lukrecja jest to surowiec roślinny, obecnie stosowany w przemyśle na bardzo dużą skalę. Ma bogaty skład chemiczny (około 400 składników), a swoje właściwości lecznicze zawdzięcza dużej zawartości flawonoidów, kumaryn, saponin triterpenowych, polisacharydów oraz olejku eterycznego. W lukrecji znajdziemy też spore ilości sacharozy, glukozy, mannitolu i skrobi. Dodatkowo w swoim składzie ma glicyryzynę, która również odpowiada za właściwości zdrowotne oraz działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie na organizm. Ciekawostką jest to, że lukrecja jest 50 razy słodsza od cukru, więc spokojnie możemy używać jej jako zamiennik do kawy czy herbaty.

Właściwości lecznicze lukrecji

  1. Korzeń lukrecji bardzo dobrze wpływa na drogi oddechowe, dzięki właściwościom sekretolitycznym i dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu górnych dróg oddechowych: działa wykrztuśnie wspomaga oczyszczenie dróg oddechowych, rozkurcza oskrzela zmniejsza lepkość wydzieliny zalegającej. Korzeń ten zalecany jest podczas kaszlu, który często występuje w trakcie przeziębień.
  2. Bogaty w fitoestrogeny korzeń lukrecji, stosowany jest w osteoporozie, która dotyka ok. 30% kobiet po menopauzie. Jest to choroba objawiająca się zmniejszoną wytrzymałością kości, z jej powodu istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo różnych złamań. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie kobiety pojawiają się zmiany w gospodarce hormonalnej. Fitoestrogeny, zawarte w korzeniu lukrecji, działają podobnie jak naturalne hormony, których stężenie podczas okresu postmenopauzalnego mocno spada. Z tego powodu lukrecja gładka stanowi roślinną pomoc w terapii podczas tej choroby.
  3. Korzeń lukrecji ma działanie przeciwzapalnie na drogi oddechowe. Pomaga przede wszystkim:
    w łagodzeniu dolegliwości trawiennych, podczas gojenia wrzodów ora zwiększa wydzielania trzustkowe, wykazuje działania ochronne dla komórek wątroby.
  1. Lukrecja wykazuje także działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Dobrym sposobem, aby pozbyć się drobnoustrojów zalegających w jamie ustnej, jest połączenie wyciągu korzenia lukrecji z jeżówką purpurową i rumiankiem. Działa to przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Korzeń lukrecji może być stosowany również w leczeniu trądziku oraz drożdżakowego zapalania pochwy. Lukrecja hamuje namnażanie się wirusa RSV oraz HIV, dlatego spożywanie jej jest zalecane dla osób, które doświadczają jednej z tych chorób. Glicyryzyna działa również łagodząco na wirusa opryszczki.
  2. Korzeń lukrecji może też pozytywnie wpływać na osoby borykające się z chorobą Alzheimera, ponieważ glabradyna zawarta w korzeniu lukrecji pomaga w usprawnianiu procesów zapamiętywania i uczenia się u pacjentów dotkniętych tą chorobą.
  3. Substancje pozyskiwane z korzenia, które dodawane są do kosmetyków po opalaniu,
    przeznaczonych do skóry wrażliwej, dojrzałej i podrażnionej, mają właściwości wygładzające, rozświetlające, pomagające w regeneracji skóry oraz emoliencyjne.
  4. Glicyryzyna ma działanie przeciwpróchnicze i aromatyzujące, dlatego dodawana jest do
    płynów higieny jamy ustnej i past do zębów. Ze względu na swoje działanie przeciwobrzękowe jest składnikiem np. w kremach antycellulitowych. Składniki korzenia lukrecji znajdziemy również w produktach do kąpieli, ponieważ chłodzą, koją oraz odświeżają.
    Czy lukrecja ma jeszcze jakieś inne właściwości? Lukrecja oprócz wyżej wymienionych właściwości wykazuje dodatkowo działanie: ochronne na układ sercowo – naczyniowy, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe, neuroochronne, wspomagające układ w walce z różnego rodzaju infekcjami oraz wzmacniające odporność organizmu na stres.
    Lukrecję możemy spożywać w różnej postaci. Najbardziej popularne są cukierki, żelki, tabletki, herbatki i napary. Natomiast dzienna porcja nie powinna przekraczać od 5 do 15 gramów ekstraktu z korzenia. Według specjalistów lukrecji nie można stosować dłużej niż 4 tygodnie. Pamiętaj, że z różnych powodów nie wszyscy mogą spożywać lukrecję – dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni, czy będzie na nas właściwie działać – przed wprowadzeniem zmiany w diecie skonsultujmy tę kwestię z dietetykiem, specjalistą ds. żywienia, lekarzem lub farmaceutą.

Paulina Jędrocha