Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 13/09/2023

Świąd czyli uporczywe swędzenie skóry zwykle związane jest z łupieżem lub zbyt przesuszoną skórą, ale nie można wykluczyć także innych schorzeń dermatologicznych, np. łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry czy atopowego zapalenia skóry. Skuteczne leczenie zależy od postawienia prawidłowej diagnozy. Ale równie dobrze może to być nieprawidłowa pielęgnacja i alergia kontaktowa. Powodem dolegliwości może być także stres. Co robić w takiej sytuacji? Gdy mamy pod ręką odpowiednie zioła, warto zastosować kurację ziołową.

W tym artykule:

1. Świąd skóry i świąd głowy – jakie zioła leczą i łagodzą swędzenie?

  • Lawenda
  • Pokrzywa
  • Rumianek
  • Owies
  • Aloes
  • Inne sposoby

2. Sposoby zastosowania.

  • Swędzenie skóry
  • Skóra głowy

1. Świąd skóry i świąd głowy – jakie zioła leczą i łagodzą swędzenie?

  • Lawenda: Ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Można ją pić lub stosować w postaci olejku lawendowego. Cenne składniki olejku lawendowego łagodzą świąd i goją rany, które powstają na skutek drapania się. Jest bardzo pomocna i polecana.
  • Pokrzywa: Pokrzywa pomaga w pozbywaniu się zaskórniaków oraz trądziku, co zawdzięcza substancji bakteriobójczej. Łagodzi także drobne ranki i reguluje wydzielanie sebum. Jest skuteczna w walce ze świądem, ponieważ przyczynia się do usuwania łupieżu, działa przeciwzapalnie.
  • Rumianek: Ma przede wszystkim właściwości kojące. Będzie łagodził objawy świądu. Ma działanie przeciwzapalne i uspokajające. Nadaje się znakomicie na okłady i płukanki. Sam w sobie działa odkażająco, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.
  • Owies: Zawiera beta-glukany, które łagodzą świąd. Powinno się go używać w postaci okładów i kompresów. Wyciągi z ziela owsa działają między innymi przeciwbakteryjnie i aseptycznie. Przywracają równowagę poziomu kwasowości skóry, zmniejszają uciążliwy świąd i ból.
  • Aloes: Aloes przyspiesza gojenie się ran i podrażnień, redukuje skutecznie swędzenie. Świetnie likwiduje stany zapalne, działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Gdy podłożem swędzenia są grzybice, swoją rolę spełni znakomicie.
  • Inne sposoby: Sprawdzonym domowym sposobem jest ocet jabłkowy. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym usuwa stany zapalne i zwalcza podrażnienia. Będzie łagodził swędzenie. To samo dotyczy sody oczyszczonej.

2. Sposoby zastosowania

  • Swędzenie skóry: Gdy problem dotyczy całego ciała, naszej skóry, warto pić zioła przyjmując je do środka. Można sporządzić napar z nagietka i rumianku, obydwa zioła mają działanie przeciwzapalne. Pomocne będą także napary z fiołka trójbarwnego (bratka) i pokrzywy, korzenia i liści łopianu, a typowo na świąd napary z bru czarnego, kwiatu lipy i rooibos. Napar z pokrzywy można wetrzeć w całe ciało. Napar z rumianku powinno się stosować zewnętrznie w formie okładów i kompresów. Nasączyć gazik lub kompres i przykładać do podrażnionej, swędzącej części skóry.

  • Skóra głowy: Wystarczy nałożyć żel aloesowy na skórę głowy i odczekać parę minut, a następnie spłukać. W podobny sposób zadziałają niektóre zioła, np. lawenda czy rumianek. Zioła możemy dodawać do szamponu, którym myjemy głowę lub jako składnik wcierek we włosy. Zaparzmy rumianek lub lawendę, wlejmy napar z ziół na skórę głowy po umyciu włosów, delikatnie wmasujmy i pozostawmy na 30 minut. Po upływie tego czasu spłuczmy głowę jeszcze raz. Taką kurację wcierek z ziół możemy stosować 2-3 razy w tygodniu. Pokrzywa nadaje się na wcierki i płukanki. Warto jednak pamiętać, że przyciemnia kolor włosów. W przypadku octu jabłkowego powinno się go nałożyć na skórę głowy i potrzymać przez 15 minut, po czym spłukać. Ocet jabłkowy przesusza skórę, zatem warto wziąć pod uwagę ten czynnik i stosować ocet jabłkowy z umiarem. Zadbać także o odpowiednie nawilżenie skóry. Gdy zdecydujemy się na sodę oczyszczoną, warto wykonać przy jej pomocy peeling.

Magdalena Bogusz

Leave A Comment