Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna Melihar 02/11/2023

Ochrona skóry zimą

Skóra odporna na chłód i mróz – jak dbać o cerę w zimie?

Skuteczne sposoby ochrony skóry przed zimowym chłodem

Zima to wymagający okres dla naszej skóry, narażonej na działanie chłodu i mrozu. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji, warto wprowadzić odpowiednią pielęgnację, która zapewni nawilżenie, ochronę i regenerację. Tłuste kremy, olejki oraz delikatne oczyszczanie to kluczowe elementy codziennej rutyny, które pomogą w ochronie skóry przed wysuszeniem i podrażnieniami. Sprawdź, jak skutecznie przygotować skórę na zimowe wyzwania i cieszyć się zdrową cerą przez cały sezon.

Okres grzewczy nie sprzyja naszej skórze, potrafi ją dość mocno przesuszyć. Do tego dochodzi wiatr, mróz, klimatyzacja i wiele innych czynników pogodowych wpływających na naszą skórę. Co możemy zrobić, aby jak najlepiej pielęgnować ją w tym czasie? Przygotuj skórę przed sezonem zimowym.

Cera naczyniowa – wykorzystaj moc ziół i ekstraktów roślinnych

Skóra naczyniowa jest szczególnie narażona na zmiany jesienią i zimą, nieodpowiednio pielęgnowana może doprowadzić do trądziku różowatego.

Cera naczyniowa może pojawić się już w bardzo młodym wieku, ok. 18–20 roku życia. Najczęściej występuje u kobiet narażonych na nadmierną ekspozycję słoneczną i światło UV. W tej fazie obserwujemy przemijające, napadowe czerwienienie się okolicy twarzy, mostka i szyi oraz nietolerancję kosmetyków. Rumień, który początkowo przemija po ok. 10 minutach, czasem kilku dniach, ulega utrwaleniu. Zaczynają się pojawiać teleangiektazje, czyli trwale poszerzone naczynia krwionośne prześwitujące przez skórę oraz nowo powstałe patologiczne naczynka.

Zmiany mają charakter symetryczny i obejmują głównie środkową część twarzy, policzki, nos, czoło i brodę. Preparaty do pielęgnacji cery naczyniowej powinny być dobierane nie tylko do rodzaju skóry (sucha, tłusta, mieszana), ale również do jej potrzeb. Korzystne działanie na skórę wykazują ekstrakty roślinne, które skutecznie wzmacniają i uelastyczniają naczynka krwionośne. Należą do nich kudzu, kasztanowiec, arnika górska, rutyna, miłorząb japoński, lipa drobnolistna, rezeda żółtawa, cyprys, mirt, oczar wirginijski, pietruszka zwyczajna, mącznica lekarska. Działanie nawilżające, łagodzące i ochronne wykazują: witaminy C, K i A, kwas hialuronowy, alantoina, D-panthenol, kwas laktobionowy, filtry SPF minimum 15.

Dobroczynny masaż olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne są substancjami regenerującymi, niezwykle przydatnymi w kosmetologii. Najkorzystniejszą metodą aplikowania olejków eterycznych jest masaż.

W przypadku skóry suchej niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego oleju bazowego, bogatego zwłaszcza w kwas linolowy i linolenowy, a także oleinowy. Oleje te wzmocnią barierę skórną oraz usprawnią przenikanie olejków eterycznych. Do tak przygotowanej bazy dla skóry suchej dodajemy olejki eteryczne m.in. jaśminowy, z drzewa sandałowego. Przy szczególnej wrażliwości skóry, która objawia się uczuciem jej nadmiernego napięcia i pojawiającymi się podrażnieniami, często zaleca się dodanie olejku rumiankowego, lawendowego i neroli. W przypadku skóry naczyniowej można dodać do bazy olej różany i cyprysowy, a w celu wzmocnienia efektu kojącego – kompresy z wody różanej. W przypadku skóry suchej zaleca się olejek wetiwerowy, olejek z kadzidłowca i kwiatów gorzkiej pomarańczy, czyli olejek neroli. Aby uzyskać najlepsze efekty, powinno się stosować bazę olejową zasobną w kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 oraz naturalną witaminę E.

Dla skóry dojrzałej z pierwszymi objawami starzenia się dobre efekty przynosi zastosowanie olejku jaśminowego, geraniowego i z szałwii muszkatołowej. W celu poprawienia witalności skóry można sięgnąć po olejek jałowcowy, sosnowy, eukaliptusowy i rozmarynowy. Poprawiają one krążenie, a co za tym idzie – dotleniają skórę i ulepszają wchłanianie substancji aktywnych. Jeżeli skóra jest tylko przesuszona powierzchniowo, np. w wyniku poparzenia słonecznego lub odwodnienia organizmu, pomocny będzie olejek pomarańczowy, mandarynkowy, różany i arcydzięglowy. W takich sytuacjach olej bazowy dobieramy do określonego typu skóry. Przy cerze mieszanej świetne efekty daje zastosowanie olejków z drzewa sandałowego, drzewa różanego, paczulowego, ylangowego, lawendowego i geraniowego – pomagają wyregulować pracę gruczołów łojowych. Olejki eteryczne odgrywają ważną rolę w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Hamują rozwój bakterii patogennych oraz, co jest bardzo ważne, wspomagają gojenie i zapobiegają pojawieniu się blizn i przebarwień. Dodatkowo niwelują stres, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku problemów skórnych. W przypadku skóry tłustej należy zastosować olejek z drzewa herbacianego, manuka, lawendowy, cytrynowy i krwawnikowy. Jeżeli temu typowi cery towarzyszą zaczerwienienia i podrażnienia, można wykorzystać olejek rumiankowy i mirtowy. Jeśli zaś chcemy pomóc organizmowi w uzyskaniu harmonii, zalecam olejek bergamotowy, który także działa antydepresyjnie i bakteriobójczo. W przypadku skłonności do tworzenia się blizn w pierwszym rzędzie powinniśmy wybrać olejek neroli i lawendowy.

Dieta dla poprawy urody

Dzięki regularnemu spożywaniu pokarmów bogatych w karoten skóra dłużej utrzyma złotobrązowe zabarwienie uzyskane latem, a opalenizna utrzyma się do późnej jesieni. Źródłem karotenoidów są m.in.: marchew, słodkie ziemniaki, natka pietruszki, jarmuż, szpinak, papryka, dynia, morele, brokuły, pomidory, jaja, algi, rokitnik, owoc dzikiej róży, owoce cytrusowe. Oprócz tego wiele wskazuje na to, że spożywanie dużych ilości owoców i warzyw przynosi także długotrwałe efekty dla skóry. Substancje roślinne, takie jak polifenole czy karotenoidy, przeciwdziałają procesom starzenia się skóry i sprawiają, że dłużej zachowuje ona młody wygląd. Pamiętajmy o brokułach, bogatych w silne antyoksydanty, tj. karotenoidy, chlorofil czy sulforafan. Brokuł możemy przyrządzić również z mrożonki, zawiera m.in. witaminy z grupy B, a także C i K oraz wapń, magnez, żelazo i cynk. Jarmuż oraz liście szpinaku to źródła dużych ilości witamin A, B6 oraz C. Idealnym warzywem dla urody, zawierającym mnóstwo składników sprzyjających zdrowej cerze, jest dynia. Jest bogata w witaminy z grupy B, witaminę A, C, E, K, PP i karoten. Zawiera m.in. wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Ponadto dynia wzmacnia odporność. Dlatego w diecie o tej porze roku dynia powinna się znaleźć, obojętnie w jakiej postaci. Czy to jako zupa, czy też jako baza do ciasta czy placuszków, czy jakiekolwiek inne danie – dostarczy wrażeń smakowych, a naszej skórze substancji niezbędnych do tego, by była zdrowa i zadbana.

Iwona Jakubiak, kosmetolog

Katarzyna Melihar

Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.