Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna Melihar 09/01/2024

Organizm każdego człowieka, poddawany obecnie działaniu ogromnej ilości zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska i z pożywienia, nie jest w stanie sam sobie poradzić z pozbywaniem się szkodliwych toksyn. Jednym z organów najbardziej narażonych na ich kumulację jest wątroba – zwana „naturalną oczyszczalnią organizmu”. Jednym z podstawowych jej zadań jest pilnowanie, by do wnętrza organizmu nie dostawały się trujące substancje. Gdy pracuje efektywnie, usuwa z krwi do 99% bakterii i innych toksyn. Ich kumulacja obciąża ją jednak nadmierną pracą, co sprawia, że organ nie jest w stanie skutecznie wywiązywać się ze swojego zadania. Dochodzi do zaburzeń funkcji filtracyjnych i wydalniczych, co może stać się początkiem bardzo różnych poważnych chorób. Od pracy tego „laboratorium chemicznego” zależy bowiem stan układu krwionośnego, limfatycznego, organów trawiennych, nerek, mózgu, w końcu naszej psychiki. Detoksykacja wątroby jest więc niezbędna dla zachowania zdrowia całego organizmu.

Co szkodzi wątrobie?

Osłabienie podstawowej funkcji wątroby ma swoją przyczynę w zanieczyszczeniu środowiska a także niewłaściwej diecie (nadmiernym spożyciu alkoholu, leków, oczyszczonych produktów skrobiowych, cukru, tłuszczów nasyconych i mięsa, małym spożyciu nieprzetworzonych produktów bogatych w błonnik). Wątrobę uszkadzają także występujące w żywności konserwanty, sztuczne barwniki, zanieczyszczenia chemiczne, metale ciężkie, pestycydy, wirusy, bakterie, azotany i azotyny oraz znajdujące się w pleśni mykotoksyny. W takich warunkach metaboliczne procesy zachodzące normalnie w wątrobie są zakłócone, rozpoczyna się zapalenie, które może skończyć się marskością wątroby. Dodatkowo do krwi przedostają się toksyny, które zatruwają organizm. Zakłócony zostaje wówczas cykl mocznikowy, który powoduje gromadzenie się amoniaku we krwi, co powstrzymuje przemiany energetyczne i obniża aktywność mózgu. Niestety, nie jesteśmy w stanie uniknąć niektórych czynników grożących uszkodzeniem wątroby. Aby skutecznie wspomóc jej pracę, warto co jakiś czas poddać ją naturalnej kuracji oczyszczającej. Dobrze funkcjonująca wątroba to klucz do zdrowia.

Oczyść wątrobę skutecznie

Po terapiach oczyszczających ten organ normalizuje się waga ciała, spada poziom złego cholesterolu, cofają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ustępują migreny, dolegliwości pęcherzyka żółciowego, cera stają się pełna blasku, powraca energia i witalność. Wymienione poniżej kuracje oczyszczające przeznaczone są dla osób zdrowych, nie cierpiących na poważne schorzenia wątroby (przy chorej wątrobie spożywanie pewnych produktów jest niewskazane). Metody należy przed zastosowaniem skonsultować z lekarzem.

Oczyszczanie wątroby za pomocą żywności

  • Jedz warzywa i owoce bogate w witaminę C. Przyczyna złego działania wątroby bardzo często tkwi w niedoborze tej witaminy, a to właśnie w jej obecności wytwarzany jest glutation – najważniejszy  antyoksydant neutralizujący wolne rodniki w tym organie. Żywność bogata w glutation to: awokado, szparagi, brokuły, brukselka, czosnek, cebula, kapusta.
  • Spożywaj produkty bogate w aminokwasy: cysteinę (ochrania wątrobę i mózg przed niebezpiecznymi skutkami alkoholu i palenia, pomaga wątrobie spełniać jej funkcje odtruwające; znajduje się w rzeżusze, czosnku, cebuli, gorczycy), argininę (pomaga w pozbyciu się szkodliwego amoniaku, który wytwarza się w organizmie, umożliwiając w ten sposób niezakłócone działanie wątroby; znajduje się w orzechach, ryżu, prażonej kukurydzy, owsiance, rodzynkach, słoneczniku, ziarnie sezamowym), karnitynę (syntetyzowana jest w wątrobie, wspomaga jej procesy metaboliczne poprzez swoje działanie spalające tłuszcze; szukaj jej w wołowinie i wieprzowinie).
  • Pij soki z buraków i marchwi. Ich regularne spożywanie znacznie usprawni pracę wątroby, wspomoże jej oczyszczanie.

Stosuj oczyszczanie za pomocą oliwy z oliwek i soku z cytryny

Aby przeprowadzić taką kurację potrzebujesz: szklankę oliwy z oliwek (extra virgin), szklankę świeżo wyciśniętego soku z cytryny, poduszkę elektryczną lub termofor. Na początek przez trzy dni stosuj lekką dietę owocowo-warzywną. Trzeciego dnia połóż się do łóżka na prawnym boku (ok. godz. 18:45 do 19:00) i od godz. 19:00 przez dwie kolejne godziny zacznij wygrzewać wątrobę, spożywając małymi porcjami oliwę z oliwek i popijając ją sokiem z cytryn. Zaśnij. Olej przejdzie do dwunastnicy, a następnie oczyści wątrobę i przewody żółciowe ze złogów. Zabieg należy wykonać w podanych godzinach, ponieważ zgodnie z biorytmem od godz. 19:00 organizm zaczyna się oczyszczać.

Poznaj terapię dra Maxa Gersona

Terapia, opisana szczegółowo w książce pt. „Terapia Gersona”, oparta jest na lewatywach z kawy i rumianku oraz piciu dużej ilości soków owocowo-warzywnych. Enzymy zawarte w sokach oczyszczają wątrobę, wspomagają proces jej samoregeneracji, a lewatywy pomagają usuwać z wątroby uwalniające się toksyny.

Spróbuj kuracji na oczyszczenie wątroby dr Huldy Clark

Ta naturalna metoda oczyszczania wątroby, opisana w książce „Kuracja życia”, jest prosta i efektywna. Trwa dwa dni i polega na piciu roztworu gorzkiej soli (inne nazwy: siarczan magnezu, sól z Epsom), soku z grejpfruta, oliwy z oliwek, kwaśnego mleka. Ważne jest przestrzeganie podanych w programie kuracji godzin, ponieważ poszanowanie biorytmu wątroby gwarantuje jej skuteczne oczyszczenie.

Oczyszczanie za pomocą ziół

Herbatki z mniszka lekarskiego, ziela dziurawca, karczocha, rzepiku, cykorii, owocu berberysu, jarzębiny, kwiatostanu kocanki, kwiatu nagietka, kory jesionu, korzenia mniszka, owocu jałowca – działają żółciopędnie i oczyszczająco poprawiając stan wątroby. Warto popijać je w ciągu dnia. Znajdziesz je w aptece oddzielnie lub w postaci ziołowych mieszanek.

Nasiona ostropestu plamistego regulują przemianę tłuszczów, zapobiegając stłuszczeniu i marskości wątroby. Sylimaryna w niej zawarta zapobiega zastojom żółci (a więc zmniejsza ryzyko kamicy żółciowej), działa żółciotwórczo poprawiając trawienie i rozkurczowo w przypadku ataku kolki żółciowej. Substancje czynne ostropestu plamistego wpływają na regenerację wątroby, dlatego powinny być stosowane nie tylko w przypadku schorzeń wątroby, ale także zapobiegawczo – w celu jej oczyszczenia. Ostropest w postaci wyciągów dostępny jest w preparatach aptecznych,  w postaci tabletek. Warto jednak stosować jego najbardziej naturalną postać – zmielone nasiona. W ten sposób unikamy spożywania zbędnych substancji (wypełniacze czy barwniki), które zanieczyszczają wątrobę. Zmielone nasiona, które kupisz w sklepach zielarskich, można przyjmować łyżeczką, popijając je wodą lub posypywać nimi potrawy.

Oczyszczanie wątroby za pomocą hydrokolonoterapii

Hydrokolonoterapia, pomyślana jako zabieg oczyszczania jelita grubego, wpływa także na stan zdrowia wątroby. Gdy jelito grube przepełnione jest zalegającymi resztkami, utrudnia pracę tego organu. Podczas pierwszego zabiegu hydrokolonoterapii wydala się dużo starej żółci i nieco kamieni. Kolejne oczyszczania są niezbędne, ponieważ kamienie w wątrobie i przewodach żółciowych, które osadzały się przez wiele lat i które przeszkadzają wątrobie normalnie funkcjonować, muszą być dokładnie wypłukane. Ilość zabiegów powinien dobrać specjalista.

Oczyszczanie wątroby za pomocą jogi

Joga, która polega na solidnej pracy z ciałem, rozciąga nie tylko mięśnie, ale też organy wewnętrzne, w tym wątrobę, co powoduje lepsze jej ukrwienie i usprawnienie jej funkcjonowania. Warto spróbować.

ABY TWOJA WATROBA BYŁA ZDROWA…

  • Jedz regularnie i pij dużo niegazowanej wody.
  • Spożywaj więcej błonnika. Gdy masz kłopoty z wypróżnieniem, wątroba musi pracować dwa razy ciężej.
  • Nie pal, ograniczaj ostre, tłuste i smażone potrawy, sól, cukier, alkohol, kawę, napoje gazowane i energetyzujące.
  • Raz w miesiącu możesz zastosować trzydniowy post, polegający na piciu samych soków z dobroczynnych dla wątroby warzyw (burak, marchewka).

Warto wiedzieć:

Jak rozpoznać, że wątroba potrzebuje oczyszczenia?

Toksyny, które przedostają się do organizmu przeciążają wątrobę uniemożliwiając jej oczyszczanie i prawidłowe funkcjonowanie. Objawy i zarazem uciążliwe skutki tego stanu rzeczy to:

  • uporczywe bóle głowy
  • chroniczne zmęczenie
  • opuchnięte, czerwone, łzawiące oczy, sińce pod oczami
  • nawracające infekcje 
  • alergie pokarmowe
  • nadciśnienie
  • łuszczyca, trądzik, blada skóra, wysypki skórne, zimna i wilgotna skóra ciała i rąk
  • niemiły oddech, gorzki smak w ustach, nieprzyjemny zapach ciała
  • pojawienie się na ciele piegów, znamion brązowych i brodawek
  • zabarwiony na żółto spód języka
  • wzdęcia, zaparcia, biegunki, brak apetytu

Jeśli masz problemy z wątrobą unikaj spożywania:

  • cebuli, czosnku,
  • kapusty, papryki, ogórków, roślin strączkowych
  • śmietany, tłuszczu, potraw smażonych
  • napojów gazowanych, czekolady
  • pieczywa razowego, grubych kasz

Katarzyna Melihar

Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.