Magdalena Bogusz
30/01/2024
Worki pod oczami to częsty problem wielu osób, nie zawsze ich obecność jest jednak związana z niedostateczną ilością snu. Mogą to być również problemy zdrowotne ukryte pod naszym wyglądem? Co to są worki pod oczami i kiedy się tworzą? Jak skutecznie sobie z nimi radzić? Podpowiadamy.
W tym artykule:
1. Co to są wirki pod oczami i co sprzyja ich powstawaniu?
2. Jakie symptomy i problemy zdrowotne mogą się za nimi kryć?
3. Naturalne sposoby na usuwanie worków pod oczami.
Skóra pod oczami jest szalenie delikatna, delikatniejsza niż inne części naszej twarzy. Jest także podatna na obrzęki, ponieważ jest cieńsza niż na reszcie twarzy. Worki to nic innego jak obrzęki powstające w dolnej części powieki, spowodowane starzeniem się skóry, z wiekiem nasza skóra traci elastyczność, ale tworzące się obrzęki mogą wynikać również z różnych innych przyczyn. Może je wywoływać zastój limfy, nadmiar gromadzącego się tłuszczu w okolicach oczu, problemy z nerkami, zmniejszone mikrokrążenie, czyli skłonność odziedziczona.
Jeśli worki pod oczami są stałe lub nasilają się, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć potencjalne problemy zdrowotne, takie jak alergie, problemy z tarczycą, czy zatrzymywanie wody w organizmie. Chroniczne obrzęki mogą być symptomem problemów z tarczycą.
Czytaj też: https://naturazdrowie.com/jak-pozbyc-sie-workow-pod-oczami/
W usuwaniu dotkliwych obrzęków warto skupić się na pielęgnacji skóry wokół oczu. Istnieje wiele naturalnych preparatów, kremów i żeli pod oczy, które zawierają dobroczynne składniki, takie jak chociażby kolagen, elastyna, kofeina, witamina C i E, ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Te składniki są pomocne w usprawnianiu krążenia krwi, usuwaniu zastojów limfy, redukcji opuchlizny. Powodem może być nie tylko wiek, ale również prowadzony styl życia, niedosypianie, odwodnienie organizmu. Dlatego warto zwrócić uwagę na długość i jakość snu oraz wypijanie dostatecznej ilości wody celem nawodnienia komórek. Głowa w trakcie snu powinna być ułożona wyżej, warto spać z podniesioną głową, aby zapobiegać gromadzeniu się płynów. Można odgraniczyć spożycie soli i alkoholu, które również mogą być powodem obecności obrzęków. Bardzo wskazany jest drenaż limfatyczny i chłodne kompresy. Delikatny drenaż usunie nadmiar płynów spod powiek. Należy pamiętać o delikatnym masowaniu skóry wokół oczu, przesuwając się w kierunku wewnętrznego kącika oka. Takie delikatne ruchy kciukiem usprawniają przepływ limfy i likwidują obrzęki. Drugim sprawdzonym sposobem są chłodne, zimne kompresy. Mogą to być różne rozwiązania, zimne herbatniki, metalowe łyżeczki, lód, woreczki z lodem zawinięte w ręcznik lub po prostu zimne kompresy. Taki okład w ciągu kilku minut zaczyna działać, zmniejsza opuchliznę i odświeża skórę. Godne polecenia są regularne masaże, wykonywane na mięśniu okrężnym oka, ruchami okrężnymi od części zewnętrznej do części wewnętrznej kącika oka. Na udrażnianie limfy i poprawę krążenia wskazany jest także ruch, gimnastyka, ćwiczenia fizyczne. Innym zabiegiem pielęgnacyjnym mogą być maseczki kładzione na twarz, wykonane np. z ogórka czy zimnej herbaty.