Katarzyna Melihar
02/02/2024
Wiele osób wybiera suplementację młodym jęczmieniem, m.in. gdy celem jego spożycia jest oczyszczenie organizmu i zrzucenie zbędnych kilogramów. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych radach eksperta, zanim kupimy dobrej jakości produkt. Anna Mazurczyk, dietetyk i specjalistka żywności funkcjonalnej radzi, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu z młodym jęczmieniem.
1. Wyższa Koncentracja Składników Odżywczych: Sok z trawy jęczmiennej jest produktem bardziej skoncentrowanym niż mielona i suszona trawa jęczmienna. Proces wyciskania soku i suszenia w niskiej temperaturze 31st C pozwala na uzyskanie płynu zawierającego większą ilość składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, enzymy, aminokwasy i chlorofil. Sok powinien być żywy enzymatycznie, a więc surowy. Doskonały jest dla wegan i wegetarian. Zawiera sporo witaminy B12 oraz witamin C, K, D i A.
2. Łatwiejsza Przyswajalność: Sok z trawy jęczmiennej całkowicie rozpuszcza się w wodzie (mielony jęczmień na dnie szklanki zostawia gęste fusy) przyjmowany w formie płynnej, jest zdecydowanie łatwiej przyswajany przez organizm. Składniki odżywcze w soku są łatwiej dostępne dla jelit, co sprzyja szybszej absorpcji. Natomiast mielona trawa jęczmienna zawiera włókna celulozowe, trudne do strawienia i zbyt ostre dla jelit.
3. Zawiera mniej włókien celulozowych: Mielona trawa jęczmienna zawiera sporo włókien celulozowych, które są zbyt ostre dla ludzkich układów pokarmowych, wywołując uczucie dyskomfortu, a nawet ból brzucha. Sok wyciśnięty z trawy jęczmiennej, będąc bardziej skoncentrowaną formą, nie zawiera celulozy, co przynosi ulgę w problemach z układem pokarmowym.
4. Wspomaga detoksykację: Sok z trawy jęczmiennej wspomaga procesy detoksykacji organizmu. Zawartość chlorofilu w soku działa antyoksydacyjnie i oczyszczająco, czego nie ma w mielonym jęczmieniu.
5. Uwaga na zawartość pestycydów, pleśni i feoforbidów. Niezwykle ważne jest badanie każdej partii zielonek na obecność mocno trujących substancji. Nie warto ryzykować kupnem w supermarkecie, bez certyfikatów i pewności, że to co kupujemy przyniesie zdrowie.
6. Sposób produkcji. Mielony i suszony w wysokich temperaturach jęczmień pozbawiony jest wartości odżywczych. Witaminy giną już w temperaturze od 50 st C., żywe enzymy między 40-60 st C, aminokwasy ulegają denaturacji już w temperaturze 40 st. C. Tymczasem jakościowy sok wyciśnięty z młodego jęczmienia suszony jest w temperaturze do 31 st. C zachowując przy tym wszystkie wartości odżywcze, żywość i funkcje odżywcze. Dlatego tak ważne jest źródło pochodzenia suplementu.
Czytaj także: https://naturazdrowie.com/sok-z-trawy-i-algi-na-ratunek-zdrowiu/
Tego faktycznie najlepszego nie kupimy w supermarkecie, ani w sklepie ze zdrową żywnością. Odwrotnie niż mielony jęczmień, dostępny wszędzie, zwłaszcza w internecie. Aby suplementować się skutecznie, warto kupować z wiarygodnego źródła i skorzystać z bezpłatnych porad doświadczonego doradcy, który ustali dawkowanie i poprowadzi w oczyszczaniu.
Często piszą do mnie osoby, które po suplementacji mielonym jęczmieniem szukają pomocy w ratowaniu układu pokarmowego. Choć suszony i mielony młody jęczmień jest dużo tańszy i można go kupić w każdym sklepie, to warto pamiętać, że siano jęczmienne jedzą zwierzęta kopytne, a dla ludzi najzdrowszy jest sok z młodej trawki jęczmiennej.
Ważne też, żeby miał certyfikaty na czystość od pestycydów i był przebadany na zawartość pleśni i feoforbidów.
Anna Mazurczyk
Karmieniem żywnością funkcjonalną zajmuję się od 2014 roku. Zaufało mi kilkanaście tysięcy osób, zebrałam kilka tysięcy wspaniałych doświadczeń, tysiące ludzi odzyskało zdrowie i radość życia.
Po doradztwo w zakresie zielonej żywności piszcie na mail: Mazurczyk.zielonki@gmail.com
Youtube: https://youtube.com/@AnnaMazurczyk?si=bPykV7nt9hPtZ7kL
Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.