Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Jan Matul 12/02/2024

Spis treści:

  1. Witamina B12 – w czym jest, na co pomaga.
  2. Dla kogo suplementacja witaminą B12?
  3. Witamina B12 na chorobę Alzheimera.
  4. Kobalamina wspomaga leczenie stwardnienia rozsianego.
  5. Suplementacja witaminą B12 w ciąży i u karmiących.

Witamina B12, zwana także ze względu na zawartość kobaltu kobalaminą, ma wiele różnych funkcji. Wspomaga tworzenie czerwonych krwinek, kwasów nukleinowych, bierze udział w wielu reakcjach metabolicznych. Najwięcej zawdzięcza jej z pewnością jednak układ nerwowy. Wiadomo, że wspiera syntezę neuroprzekaźników i buduje osłonki mielinowe włókien nerwowych. Dostarczamy ją organizmowi z pożywieniem, przede wszystkim z owocami morza, podrobami cielęcymi, wołowymi, drobiowymi, rybami, jajami i nabiałem. Jak widać pokarmy te stawiają od razu w trudnej sytuacji wegetarian, a w bardzo trudnej wegan… Ale i wśród tradycyjnie odżywiających się Polaków niedobory witaminy B12 są powszechne. Stąd ważna jest suplementacja kobalaminy. Ostatnie badania pokazały, że ma wpływ na zdrowie w dosłownie każdym wieku.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/magnez-jaki-jest-najlepszy/

Dla kogo suplementy B12?

Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych suplementów diety z witaminą B12, także takie specjalnie przeznaczone dla wegetarian i wegan. Nie jest prawdą, że nie jedzący mięsa i nabiału uzupełnią niedobory kobalaminy spożywając algi czy pijąc czystek. Owszem, znaleziono w nich substancje bioaktywne przypominające strukturami witaminę B12, ale nie mają one formy aktywnej i w naszym organizmie nie zostają przetworzone w niezbędny dla układu nerwowego składnik. To tak zwane analogi witaminy B12. Gorzej przyswaja się również kobalamina u osób po mniej więcej już 50. roku życia. A jak jest dla nich ważna, odkryto niedawno.

Kobalamina a choroba Alzheimera

Badania prowadzono jak na razie tylko na zwierzętach, ale u nich także z czasem powstają zaburzenia porównywalne do choroby Alzheimera. Na uniwersytecie w Delaware przeprowadzono szereg badań, które wykazały, że podawanie takim obiektom badań z zaburzonymi funkcjami poznawczymi witaminy B12 spowalnia rozwój choroby, obniża poziom stresu oksydacyjnego w ich komórkach, a one same mają więcej energii. Sama witamina B12 nie działa natomiast w żaden sposób na beta-amylazę, która jest obwiniana o powodowanie choroby Alzheimera. Nie powinna być też podawana w nadmiarze, niczego to nie zmienia i nie poprawia szybciej stanu zdrowia. Idealnie jest wtedy, gdy dawki kobalaminy są dokładnie takie, jak zalecane normy.

Witaminę B12 możesz kupić na https://naturabazar.pl/witaminy/5973-swanson-witamina-b12-w-plynie-60-ml-087614112213.html

Wspomaganie leków na SM

Witamina B12 ma również duży wpływ na komórki nieneuronalne w mózgu, a konkretnie na astrocyty. To właśnie te komórki glejowe są powiązane ściśle z twardnieniem rozsianym (SM), na które wciąż poszukuje się skutecznych leków. To, że niedobory witaminy B12 mają wpływ na rozwój tej choroby, wiedziano od przynajmniej kilkunastu lat. W grudniu 2023 roku w „Cell Reports” pojawiły się wyniki badań prowadzonych przez profesorów Jerolda Chuna i Yasuyuki Kiharę, głoszące, że witamina B12 jest znakomitym uzupełnieniem tradycyjnych terapii farmaceutycznych (na przykład fingolimodem/gilenyą). Odpowiednie dawkowanie kobalaminy znacząco podnosi skuteczność leku. Jednocześnie jej niedobór nie tylko zmniejsza skuteczność fingolimodu/gilenyi, ale i prowadzi do przyspieszenia zmian neurodegeneracyjnych.

B12 wyssana z mlekiem

Wiadomo, że witamina B12, obok błonnika czy witaminyD3, to suplement standardowo zalecany kobietom w ciąży i karmiącym, zwłaszcza nie jedzącym produktów mięsnych. Kobalamina z mlekiem matki trafia do płodu, wspierając jego wzrost, a także prawidłowy rozwój mózgu. Niedobór jej u matki przekłada się na niedobory u płodu/dziecka. Na rynku są odstępne produkty suplementacyjne przeznaczone specjalnie dla ciężarnych, a także dla karmiących. Niedawne badania na George Mason University pokazały, że suplementacja witaminą B12 w ciąży ma działanie bieżące, poziom kobalaminy w organizmie spada, jeśli nie będzie w odpowiednich dawkach dostarczana. Natomiast u karmiących jest inaczej – jej poziom w mleku utrzymuje się dłużej na wysokim poziomie. Odkrycie to może przyczynić się do opracowania nowych rodzajów suplementów witaminy B12 i jej najbardziej optymalnego dawkowania.


Źródła:

https://www.sciencedaily.com/releases/2023/12/231201123609.htm

https://www.sciencedaily.com/releases/2023/12/231211114545.htm

Jan Matul