Katarzyna Melihar
05/03/2024
COLOTECT™ 1.0 to pierwszy nieinwazyjny 3-markerowy test epigenetyczny, który pozwala na wykrycie nowotworów jelita grubego i okrężnicy już we wczesnym stadium ich rozwoju. Nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta, a prosta i intuicyjna procedura pozwala na pobranie próbki przez pacjenta w warunkach domowych. Jest to pierwsze badanie, które ze względu na wysoką czułość i specyficzność jest porównywalne do złotego standardu jakim jest badanie kolonoskopowe.
Głównym partnerem na Polskę firmy BGI, producenta testu COLOTECT™ 1.0, jest poznańskie Laboratorium Novazym. COLOTECT™ 1.0 jest epigenetycznym testem diagnostycznym pozwalającym na wykrycie raka jelita grubego oraz jego faz przednowotworowych, czyli tzw. polipów gruczolakowatych. Badaną próbką, z której izoluje się DNA z komórek nabłonka jelita, jest kał. Test wykrywa wczesne zmiany w obrębie ludzkiego genomu prowadzące do progresji nowotworowej.
Rak jelita grubego (CRC) jest trzecim najczęściej występującym i drugim najbardziej śmiertelnym nowotworem na świecie, jednak jego wczesne wykrycie zwiększa szansę na wyleczenie nawet do 90% 1. We wczesnym stadium rozwoju nie wykazuje żadnych objawów. Polipy okrężnicy lub odbytnicy mogą przejść transformację nowotworową nawet po 10-15 latach, a 25% pacjentów w momencie rozpoznania ma już przerzuty. Z tego powodu ważne jest regularne wykonywanie badań przesiewowych, które pozwolą na zidentyfikowanie i usunięcie zmian przednowotworowych, zanim przekształcą się one w formę złośliwą. Wykrycie nieprawidłowości na wczesnym etapie ma ogromne znaczenie w zmniejszeniu zachorowalności oraz śmiertelności.
Aktualnie dostępne na rynku testy cechuje wysoki odsetek fałszywie pozytywnych lub negatywnych wyników, co czyni je wątpliwymi w zastosowaniu, a które jeżeli wykrywają nowotwory, to na późnym etapie rozwoju. Wiele z nich charakteryzuje się dużym odsetkiem wyników fałszywie pozytywnych. W przeciwieństwie do nich COLOTECT™ 1.0 charakteryzuje wysoka dokładność na poziomie 92% w stosunku do badania kolonoskopowego, a dla wczesnych form nowotworu czułość wynosi nawet ponad 46%.
Niewątpliwą zaletą testu diagnostycznego COLOTECT™ 1.0 jest brak konieczności jakiegokolwiek przygotowania się pacjenta pod kątem diety lub zmian w przyjmowaniu leków. Próbkę kału można pobrać samodzielnie, w warunkach domowych, za pomocą prostego w użyciu zestawu do poboru próbki (IVDR), który posiada certyfikację CE-IVDR. W jego skład wchodzi instrukcja oraz narzędzia do poboru i wysyłki próbki z domu do laboratorium Novazym, umożliwiające transport w temperaturze pokojowej. DNA jest na ten czas zabezpieczone w specjalnym rozworze konserwującym, dostarczonym wraz z zestawem.
Próbka badana jest w warunkach laboratoryjnych, z wykorzystaniem technologii multiplex-PCR. Analizuje się hipermetylację promotorów trzech genów, które są ściśle związane z rozwojem nowotworu jelita grubego: ADHFE1, SDC2, PPP2R5C. Biomarkery te wykazują istotną wartość kliniczną w badaniach przesiewowych w kierunku tego rodzaju raka. W przypadku wyniku negatywnego następne badanie trzeba powtórzyć dopiero po 3 latach, a w przypadku wyniku pozytywnego konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
Według danych z 2020 r. odnotowano 1,9 miliona nowych przypadków zachorowań na raka jelita grubego oraz 935 000 zgonów z powodu tego nowotworu 2. Szacuje się, że zachoruje 1 na 22 mężczyzn i 1 na 35 kobiet. Test COLOTECT™ 1.0 jest więc szczególnie zalecany dla osób w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia raka jelita grubego, w tym dla kobiet i mężczyzn:
Badanie dedykowane jest również osobom, które mają nadwagę lub otyłość, nie wykazują żadnej aktywności fizycznej, palą papierosy, nadużywają alkoholu oraz stosują dietę bogatą w czerwone lub wysoko przetworzone mięso. Te czynniki generują nieprawidłowości w rejonie jelita grubego i okrężnicy 3.
Dzięki temu, że COLOTECT™ 1.0 jest testem nieinwazyjnym, osoby z nadwrażliwością jelit, przeciwwskazaniami anatomicznymi, czy źle znoszące narkozę oraz badanie kolonoskopowe, mogą bezboleśnie wykonać takie badanie.
źródło: materiały prasowe
Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.