Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Masaż miodowy i jego zastosowanie
Małgorzata Musioł 25/03/2024

Tradycja masażu wykonywanego miodem

Spis treści:

1. Masaż miodowy i jego zastosowanie.

2. Tradycja masażu miodowego.

Masaż miodowy i jego zastosowanie

Masaż można wykonywać na wiele różnych sposobów, z reguły w jego kontekście myślimy o technikach wykonywania masażu, ale w tym przypadku chodzi o włączenie miodu jako najważniejszego elementu naturalnej terapii, bowiem dzięki niemu masaż uzyskuje niepowtarzalne właściwości dla naszego zdrowia i cała. Na czym polega masaż miodem czy masaż miodowy? Miód wciera się dokładnie w ciało, w rozmasowywane miejsca, by uzyskać konkretne efekty zdrowotne, ale także związane z samopoczuciem i estetyką. Czemu służy masaż miodem? Masaż miodowy znany jest powszechnie jako ukraiński masaż klepany lub miodowy detoks. Wiemy doskonale jakie różnorodne właściwości ma miód, który stosowany jest od wieków w medycynie naturalnej i ludowej. Z reguły przyjmujemy go wewnętrznie, spożywając i dodając do różnych napojów oraz potraw. Ale też miód wykorzystywany jest przez pewne tradycje medycyny naturalnej jako metoda uzdrawiania w zastosowaniu zewnętrznym. I tak dowiadujemy się, że istnieje masaż miodowy, który regeneruje silnie organizm. Oczyszcza naszą tkankę łączną, umożliwia pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii oraz zatruwających nas toksyn. Poprzez wykonywanie szybkich i energicznych ruchów masażysta w trakcie zabiegu poprawia ukrwienie i doprowadza do szybkiego rozluźnienia mięśni ciała. Tak bowiem oddziałuje miód w kontakcie ze skórą, wcierany w nasze ciało. Wiosna to doskonały i sprzyjający czas na tego typu zabiegi, po pierwsze detoksykujące, po drugie rozluźniające napięte mięśnie, po trzecie umożliwiające jednocześnie zabiegi kosmetyczne, poprzez uzyskiwanie efektu delikatnego złuszczania naskórka i odżywiania skóry, która po trudnym dla siebie, długim okresie zimowym, wymaga dopieszczenia i odżywienia oraz nawilżenia. Miód spełnia wszystkie te funkcje. Jeżeli zaoferujemy sobie serię takich masaży, będą one odbywały się regularnie przez jakiś czas, nasze ciało odzyska naturalną zdolność do detoksykacji.   

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/moc-lecznicza-miodow/

Tradycja masażu miodowego

Posługiwanie się miodem ma wielowiekową tradycję w praktykach manualnych. Dotyczy wielu kultur starożytnych i medycyny ludowej. Najbardziej popularne i nośne związane są z tradycją medycyny tybetańskiej, medycyną rosyjską, ale także z tradycją chińską i ajurwedyjską. Nie sposób pominąć także obszaru Ukrainy, bo i tutaj masaż miodowy ma swoje zastosowanie i popularność. We wszystkich tych tradycjach istnieje niepodważalny łącznik, a jest nim to, że masaż miodowy jest nie tylko formą fizycznego leczenia, ale również sposobem na osiągnięcie równowagi duchowej i emocjonalnej, co jest kluczowe w holistycznym podejściu do zdrowia. W tradycji tybetańskiej masaż miodowy często łączy się z elementami medycyny energetycznej. Uważa się, że miód ma właściwości oczyszczające i energetyzujące, które pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu oraz w równoważeniu energetycznym ciała i umysłu. Masaż ten może być stosowany do leczenia różnych dolegliwości, takich jak stres, zmęczenie czy problemy z krążeniem. W Tradycji rosyjskiej masaż miodowy  jako część medycyny ludowej jest często wykorzystywany do detoksykacji i poprawy elastyczności skóry. Jest postrzegany jako skuteczna metoda na różne problemy zdrowotne, w tym bóle mięśniowe, sztywność stawów, a także problemy z układem pokarmowym. Praktykuje się go poprzez nakładanie miodu na skórę, a następnie wykonywanie ruchów masujących, które mają na celu pobudzenie krążenia i usunięcie toksyn. Zbliżony do tej praktyki jest masaż miodowy wykonywany na Ukrainie. Masaż klepany to rytmiczne, lekkie a zarazem energiczne uderzenia, przy jednoczesnym wcieraniu miodu w skórę, dzięki czemu pobudza się krążenie i procesy detoksykacji. Stąd pochodzi również określenie detoksu miodowego, który następuje poprzez skórę. Uruchamiają się wówczas procesy detoksykacji, a więc właściwości oczyszczające i regenerujące. Możemy także odnieść korzyści z poprawy funkcji limfatycznych. 

Masaż miodem wykonywany jest w warszawskiej klinice Nature Clinic. Zapraszamy, by przekonać się i doświadczyć jak działa! Masaże miodem wykonuje naturoterapeutka, Larysa Kulish.

Małgorzata Musioł