Katarzyna Melihar
26/03/2024
Spis treści:
1.Hun pomaga Shen w aktywności umysłowej
2.Gniew powoduje wzrost Qi
3. Terapia Hun
Hun zapewnia ruch psychice na wiele sposobów:
1) wyprowadzenie duszy z ciała jak we śnie,
2) wyjście z codziennego życia, jak w życiu marzeń i pomysłów,
3) ruch w kierunku innych w relacjach międzyludzkich,
4) ruch w zakresie planów, projektów, wizji,
5) ruch w kategoriach lub kreatywność, inspiracja.
Nadmierny ruch ducha Hun może powodować maniakalne zachowanie, podczas gdy całkowity bark ruchu psychiki sam z siebie może powodować choroby psychiczne. Hun jest tzw. „gui”, tj. intuicyjną, nieracjonalną stroną ludzkiej natury. Gui w postaci HUN dla „huna” ma również inne ważne znaczenie. Fakt, że Hun ma naturę gui, oznacza, że ma niezależną egzystencję od Shen. Hun ma swoje własne życie i „plan”, o którym Shen nie ma nic do powiedzenia: interakcja i integracja Shen z Hunem jest podstawą naszego bogatego życia psychicznego.
Hun pomaga Shen[ opisanemu w poprzednim artykule] w działaniach umysłowych. „Pięciokanałowa prawość” (dynastia Tang) mówi: „Wiedza zależy od ostrości Hun”. Hun zapewnia Shen (odpowiedzialnemu za racjonalne myślenie) intuicję, wizję i inspirację. Daje także „Shenowi” „ruch” w tym sensie, że pozwala Shen na zdolność wglądu i introspekcji, a także zdolność rzutowania na zewnątrz
i nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi.
Ta zdolność do poruszania się i projekcji na zewnątrz jest ściśle związana z jakością szybkiego i swobodnego przepływu energi w wątrobie. Słowa „ruch”, „przychodzenie i wychodzenie”, „wędrówka” są często używane w połączeniu z Hunem. Swobodny przepływ Wątroby-chi jest fizycznym odpowiednikiem zdolności Huna do płynnego ruchu i „wchodzenia i wychodzenia”. Swobodny przepływ Chi [energi] Wątroby – pomaga sercu i Shen.
Należy pamiętać, że wątroba ma również fizjologiczny ruch wstępujący. Ten ruch jest w kierunku serca. Na poziomie psychicznym jest to rola, jaką podświadome myślenie, intuicja i inspiracja odgrywają w poznaniu. Stagnacja Chi może prowadzić do gorączki, a większość emocji trwająca przez długi okres czasu prowadzi do wzrostu ciepła lub ognia. Jest takie powiedzenie w medycynie chińskiej: „Pięć emocji może zamienić się w ogień”. Dzieje się tak dlatego, że większość emocji może powodować stagnację CHI i kiedy CHI jest kompresowane w ten sposób przez pewien czas, tworzy ciepło. Stagnacja Chi może z czasem doprowadzić do zastoju krwi, zwłaszcza u kobiet. Zastój krwi dotyka szczególnie serca, wątroby i macicy.
Termin „gniew” należy interpretować szeroko, aby obejmował kilka innych stanów emocjonalnych, takich jak uraza, tłumiony gniew, poczucie krzywdy, frustracja, irytacja, wściekłość, oburzenie, wrogość lub gorycz. Gniew powoduje wzrost Qi i manifestuje się różnymi objawami w obrębie głowy i szyi, takimi jak: bóle głowy, szum w uszach, zawroty głowy, czerwone plamy na przedniej części szyi, czerwona twarz, pragnienie, gorzki smak
i czerwony język z czerwonymi bokami. Wpływ złości na wątrobę zależy od reakcji osoby na bodziec emocjonalny. Jeśli gniew zostanie stłumiony, spowoduje to stagnację Qi wątroby, natomiast jeśli zostanie ona wyrażona, spowoduje wzrost wątroby-Yang lub tzw. płonący ogień wątroby. Jeśli dana osoba cierpi również na jakiś niedobór nerek-Yin (być może z przepracowania), wtedy rozwinie się u niej Yang wątroby. Jeśli z drugiej strony osoba ma skłonność do upału (być może od nadmiernie spożywanych gorących pokarmów), wówczas będzie miała tendencję do rozwoju tzw. płonącego ognia wątroby. Niektóre osoby mogą nosić w sobie gniew przez całe lata, nie manifestując tego. W szczególności długotrwała depresja może być spowodowana tłumionym gniewem lub urazą. Ponieważ osoba jest bardzo przygnębiona, może wyglądać na bardzo przygaszoną i bladą, chodzić powoli i mówić cichym głosem – wszystkie oznaki, które można by skojarzyć z wyczerpaniem Qi i krwi pochodzących ze smutku lub żalu. Kiedy jednak przyczyną choroby jest złość, a nie smutek – ten rodzaj depresji jest najprawdopodobniej spowodowany długotrwałym gniewem. W niektórych przypadkach złość może wpływać na narządy inne niż wątroba, np. na (zwłaszcza) żołądek. Może to być spowodowane zastojem wątroby i Qi atakującym żołądek.
Taki stan jest bardziej prawdopodobny, jeśli ktoś wpada w złość podczas posiłków, co może się zdarzyć, jeśli rodzinne posiłki staną się okazją do regularnych awantur. Tak również dzieje się, gdy istnieje wcześniej zauważona słabość żołądka, w której przypadku złość może dotyczyć tylko żołądka, nie wpływając nawet na żołądek. Jeśli ktoś regularnie wpada w złość godzinę lub dwie po posiłku, to złość będzie wpływała raczej na jelita niż na żołądek. Dzieje się tak np. kiedy po obiedzie wraca się prosto do stresującej i frustrującej pracy. W tym przypadku stagnacja wątroby-Chi atakuje jelita i powoduje bóle brzucha, wzdęcia i naprzemienne zaparcia z biegunką. Na poniższym pokazano wpływ gniewu na Chi i jego skutki.
Należy ją zażywać późnym popołudniem lub przed pójściem spać.
Zaleca się, by dodatkowo odżywić:
Nie należy stosować tej receptury w przypadkach niedoboru Yang, wewnętrznej wilgoci i zimnego śluzu oraz w przypadku ataku zewnętrznego czynnika patologicznego. Pacjent powinien przestać palić papierosy, zażywać narkotyki, pić kawę, herbatę czarną i zieloną, alkohol, jak również nie używać ostrych przypraw i czosnku.
Dr Krzysztof Krupka
Prof.Nadzw. GWSP – nauczyciel akademicki, naukowiec i badacz procesów energetycznych w organizmie człowieka.
Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.