Magda Adamek
16/04/2024
Spis treści:
1. Chemikalia wokół nas
2.Chemia w domu i w zagrodzie
3.Zrób to sam, czyli przepisy na środki czystości domowej roboty
4.Uniwersalny płyn do czyszczenia powierzchni
5.Eko płyn do naczyń
6.Uniwersalna pasta do kuchni i łazienki
7.Odświeżacz powietrza, Eko płyn do płukania tkanin
8. Środek do czyszczenia pralki, Pasta do czyszczenia piekarnika, Proszek do prania
Cywilizacja doprowadziła nas do tego, że we współczesnym świecie owoce i warzywa obok bogactwa witamin i minerałów zawierają również bogactwo pestycydów i herbicydów, mięso i ryby natomiast oprócz białka i dostarczają nam masę hormonów wzrostu, antybiotyków i chemikaliów wykorzystywanych podczas hodowli i produkcji przetworów mięsnych. Otaczają nas zanieczyszczone powietrze i woda w rzekach i oceanach, a także miejska woda w kranie “wzbogacona” jest chlorkami i fluorkami w celu “poprawienia” jej jakości.
Chemia gospodarcza i kosmetyczna stanowi kolejny rozdział w chemizacji naszego otoczenia. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie substancje otaczają nas w naszym domowym zaciszu. Oto tylko kilka z nich
Znajduje się w wielu środkach czystości, takich jak płyn do mycia okien czy do czyszczenia łazienki. Ma drażniące działanie dla dróg oddechowych i oczu. Długotrwała ekspozycja na wysokie stężenia amoniaku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Zawarte są w wielu środkach czyszczących i wybielaczach, szczególnie tych na bazie chloru. Są one silnie drażniące i mogą prowadzić do podrażnień skóry, dróg oddechowych i oczu. Mogą również powodować reakcje z innymi substancjami, tworząc toksyczne gazy.
Stosowane są w produktach do higieny osobistej, takich jak szampony, mydła i inne kosmetyki, a także w niektórych produktach do czyszczenia. Są również stosowane do produkcji miękkich i elastycznych plastików, co oznacza, że mogą być obecne w wielu produktach codziennego użytku, takich jak zabawki, opakowania żywności i różnych przedmiotach gospodarstwa domowego. Powodują między innymi zaburzenia hormonalne i obniżają płodność, ekspozycja na ich działanie jest szczególnie szkodliwa dla dzieci.
Są stosowane jako konserwanty w produktach do higieny osobistej i kosmetykach. Badania wskazują na to, że mogą zakłócać równowagę hormonalną organizmu i powodować rozwój niektórych rodzajów nowotworów.
Znajduje się w niektórych mydłach w płynie, pastach do zębów i dezodorantach. Jego działanie jest wiąże się z ryzykiem wystąpienia antybiotykooporności, zakłócaniem funkcji układu hormonalnego i wieloma innymi problemami zdrowotnymi.
Chemikalia te mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza gdy jesteśmy wystawieni na ich długotrwałe działanie lub ich obecność w dużych stężeniach. Dlatego ważne jest więc, aby być świadomym składu produktów, które używamy w domu i starać się unikać tych, które zawierają potencjalnie szkodliwe substancje.
Oto kilka przepisów na alternatywne, naturalne środków czystości, które można zrobić samemu w domu, wykorzystując proste i łatwo dostępne składniki, które większość z nas posiada w domu.
Uniwersalny spray do czyszczenia powierzchni
• Składniki: – 1 łyżka sody oczyszczonej – 2 szklanki wody – 1/2 szklanki octu jabłkowego – Kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (opcjonalnie dla zapachu)
• Jak to zrobić? Sodę oczyszczoną wsyp do butelki ze spryskiwaczem, dodaj ocet jabłkowy i dolej wody. Na koniec dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, aby uzyskać przyjemny zapach. Wstrząśnij butelką przed każdym użyciem. Możesz używać tego sprayu do czyszczenia różnych powierzchni kuchennych, blatów, szafek itp. oraz do sprzątania łazienki, kabiny prysznicowej, wanny itp.
Eko płyn do mycia naczyń
• Składniki: – 2 szklanki ciepłej wody – 1/2 szklanki octu jabłkowego – 3 łyżki soku z cytryny – 1/4 szklanki sody oczyszczonej – 1/4 szklanki ekologicznego mydła w płynie lub 3 łyżki startego, szarego mydła.
• Jak to zrobić? Wlej ciepłą wodę do dużej butelki lub pojemnika na płyn do naczyń. Dodaj octu jabłkowego i dokładnie wymieszaj. Następnie dodaj sodę oczyszczoną i ekologiczne mydło w płynie. Ponownie dokładnie wymieszaj, aby wszystkie składniki się połączyły. Płyn do mycia naczyń jest gotowy do użycia!
Pasta do czyszczenia kuchni i łazienki
• Składniki: – 1/2 szklanki sody oczyszczonej – Sok z połowy cytryny
• Jak to zrobić? Wymieszaj sodę oczyszczoną z sokiem z cytryny, aby uzyskać jednolitą pastę. Używaj jej uprzednio nakładając ją na brudne powierzchnie i pozostaw na kilka minut, następnie wetrzyj ją gąbką lub miękką szczoteczką a na koniec spłucz wodą.
Odświeżacz powietrza
• Składniki: – Woda – Kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (np. lawendowy, cytrynowy, miętowy)
• Jak to zrobić? Wypełnij niewielką butelkę ze spryskiwaczem wodą, dodaj 10-15 kropli ulubionego olejku eterycznego. Wstrząśnij butelką przed każdym użyciem. Spryskuj powietrze w pomieszczeniach, aby nadać im świeży zapach.
Eko płyn do płukania tkanin
• Składniki:
– pół szklanki octu
– 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
– olejek eteryczny (wedle upodobania)
– 3 duże łyżki kwasku cytrynowego
– 100 ml letniej wody.
• Jak to zrobić? Mieszamy dokładnie wszystkie składniki. Następnie tak przygotowany środek wlewamy do odpowiedniej przegrody w pralce lub na koniec do prania ręcznego. Proporcje wystarczą na jedno pranie.
Środek do czyszczenia pralki i zmywarki
• Składniki:
– 1/3 szklanki kwasku cytrynowego
– ¾ szklanki octu
– ¾ szklanki sody oczyszczonej.
• Jak to zrobić? Sporządzamy z powyższych składników roztwór i wlewamy do odpowiedniej przegrody i włączamy pralkę lub zmywarkę na pełny cykl prania – oczywiście pralka i zmywarka powinny być puste, bez prania lub naczyń w środku. Warto ustawić wysoką temperaturę prania – np. 90 C lub najdłuższy cykl zmywania na wysokiej temperaturze.
Pasta do czyszczenia piekarnika
• Składniki: – ¼ szklanki sody oczyszczonej, – 2 łyżeczki soli – odrobina wody
• Jak to zrobić? Połącz wszystkie składniki tak aby powstała z nich pasta. Przy użyciu gąbki nałóż ją na powierzchnie wewnątrz piekarnika i pozostaw na kilkanaście minut. Następnie wyszoruj piekarnik i wytrzyj do czysta resztki pasty wilgotną szmatką.
Płyn do wycierania kurzu
• Składniki:
– 1 szklankę wody, – ¼ szklanki octu,
– 1 łyżkę gliceryny (dzięki niej meble będą błyszczące i odporne na kurz), – około 15 kropel olejku eterycznego np. lawendowego.
• Jak to zrobić? Składniki należy wymieszać ze sobą, najlepiej w butelce ze spryskiwaczem, a następnie możemy go wykorzystywać do pucowania mebli.
Proszek do prania
• Składniki:
– 1 szkl boraksu
– 1 szkl węglanu sodu (sody kalcynowanej)
– 1 szkl startych płatków mydlanych
– szczypta soli kuchennej d;a zmiękczenia wody
• Jak to zrobić? Wszystkie składniki wymieszać łyżką, przechowywać zamkniętym naczyniu – np. w słoiku.
Źródła:
https://pandawanda.pl/pl/n/Wiosenne-porzadki%2C-czyli-7-przepisow-na-domowe%2C-