Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Marta Lewandowska 15/07/2024

Nawilżacze powietrza dobre dla każdego

Suche powietrze ma niebagatelny wpływ na nasz układ oddechowy, może wywoływać suchy kaszel i pogarszać stan astmatyków. Z pomocą nawilżaczy powietrza poradzimy sobie z tą niedogodnością.

Wilgotność powietrza jest zawartością pary wodnej w powietrzu. Optymalne warunki panują wtedy, gdy nasycenie pary wodnej mieści się w przedziale 40-60%. Na rynku istnieje wiele urządzeń, które nawilżają powietrze. Niektóre nawilżacze mają właściwości oczyszczające. Urządzenie zasysa zanieczyszczone powietrze, dalej, za pomocą wody, usuwa z niego drobinki kurzu, pyłków itp. Metoda ta przypomina oczyszczania powietrza podczas deszczu. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy okna w mieszkaniach i w biurach są szczelnie zamknięte, a temperatura podwyższona przez grzejniki dodatkowo je osusza, warto zadbać o prawidłowe nawilżenie.

Nawilżacz dla zdrowego i chorego

Wszyscy jesteśmy narażeni na działanie suchego powietrza, za sprawą włączonego klimatyzatora czy właśnie z braku dopływu świeżego powietrza z zewnątrz. Innymi skutkami, obok podrażnienia dróg oddechowych, mogą być:

– problemy ze snem

– zmęczenie

– napięcie nerwowe

– osłabiona koncentracja

– pieczenie oczu

– suche zatoki

Największe niedogodności odczuwają alergicy i astmatycy. Ci pierwsi ze względu na wrażliwość na różnego rodzaju pyłki i kurz. W przypadku astmatyków istotne jest, aby nawilżacz miał wymienny filtr, aby nie mogło dojść do namnażania grzybów i pleśni, które mogą tylko pogorszyć stan chorego.

Suche powietrze działa nie tylko na ludzi, ale także hamuje wzrost i kwitnienie roślin. W pomieszczeniach o niewystarczającej wilgotności, wzrasta ilość kurzu, także drewniane meble czy parkiet mogą ulec w takich warunkach uszkodzeniu.

Cierpi skóra

Zbyt suche powietrze wpływa szczególnie niekorzystnie na cienką i delikatną skórę kobiet. Jeśli więc zauważyłaś, że twoja skóra stała się szorstka i napięta, może warto pomyśleć o nawilżeniu pomieszczeń, w których najczęściej przebywać. Kobiety od wieków w swoich sypialniach stawiały misy z zimną wodą, po to, aby zachować dłużej świeżość i młodzieńczy wygląd. Obecnie także możemy stosować sposoby naszych babek, ale oferta urządzeń poprawiających poziom wilgotności jest całkiem spora, ich atutem jest także to, ze nie zajmują dużo miejsca.

Kryterium wyboru nawilżacza

Jeśli zdecydowałaś się na zakup nawilżacza, ale nie wiesz, który będzie dla ciebie najlepszy, zwróć uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze niektóre nawilżacze mają atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Certyfikat jakości jest najlepszą rekomendacją. Drugą niemniej ważną kwestią są filtry, najlepiej, gdy są wymienne. Praktycznym rozwiązaniem jest urządzenie łączące działanie nawilżające i oczyszczające.

autor: Katarzyna Melihar

Redaktor Prowadząca magazyn Natura&Zdrowie oraz portal naturazdrowie.com

Marta Lewandowska