Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Zachować młodość
Katarzyna Melihar 22/08/2024

Co jeść, żeby wyglądać młodo jak najdłużej?

Od wieków człowiek bezskutecznie poszukuje eliksiru młodości, który mógłby zatrzymać procesy starzenia. Niestety starzenie jest wpisane w naszą egzystencję w tym świecie, ale można je spowolnić i pięknie się starzeć, zachowując przy tym zdrowie i sprawność fizyczną oraz ładny wygląd.

Dietetyczka Allison Tallman z Nashville mówi: „Chociaż nie ma pojedynczego pokarmu, który mógłby zmienić proces starzenia, ogólnie zdrowa dieta może pomóc zmienić sposób, w jaki się starzejemy”. Okazuje się, że spożywane przez nas pokarmy mają znaczący wpływ na jakość naszego życia, kondycję, urodę i ryzyko chorób. Przedstawiamy kilka z tych, które wspomagają ładny wygląd skóry i mogą pomóc opóźnić jej proces starzenia.

Warzywa i owoce na przedłużenie młodości

Twoja mama miała rację, mówiąc “Jedz warzywa i owoce, a będziesz zdrowy”. Wiele owoców i warzyw jest bogatych w witaminy, minerały i przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia.

1. Papaja

Ten owoc nada elastyczności naszej skórze i pomoże zmniejszyć zmarszczki i oznaki starzenia, gdyż zawarta w niej papaina, ma działanie przeciwzapalne i pomaga rozjaśnić skórę. Papaja, to bogactwo przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, takich jak wapń, potas, magnez, fosfor oraz witaminy A, C, B, K i E. Na rynku jest wiele kosmetyków zawierających wyciąg z papai.

 2. Warzywa krzyżowe

Wszystkie warzywa krzyżowe – brukselka, jarmuż, kalafior, kapusta czy brokuły należą do najlepszych produktów przeciwstarzeniowych, ponieważ zawierają indolo-3-karbinol, który koryguje wysoki poziom estrogenu. Zawierają też przeciwutleniacze, błonnik, kwas foliowy, wapń, luteinę i inne przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe składniki odżywcze. Witaminy C i K są niezbędne do syntezy kolagenu, który zapewnia skórze elastyczność i ładny wygląd. W efekcie nasza skóra jest bardziej promienna, gładsza, jędrniejsza i szybciej się regeneruje.

3. Szpinak

Bogactwo witamin C i K zawartych w szpinaku pomaga w tworzeniu kolagenu, utrzymując elastyczność i jędrność skóry. Oprócz tego zawiera żelazo, luteinę, cynk, magnez i witaminy A, C, E i K, które wspomagają odnowę skóry i dotlenienie, jednocześnie zapobiegając wypryskom. Witaminy A i K obniżają stany zapalne na poziomie komórkowym i wspomagają ich regenerację.

4. Słodkie ziemniaki

Słodkie ziemniaki zawdzięczają swój pomarańczowy kolor przeciwutleniaczowi beta-karotenowi, który przekształca się w witaminę A. W dłuższej perspektywie witamina A może pomóc w uzyskaniu gładkiej, młodzieńczo wyglądającej skóry poprzez zwiększenie odnowy komórek skóry i przywrócenie jej elastyczności. Oprócz tego witaminy E i C, pomagają chronić naszą skórę przed wolnymi rodnikami.

5. Awokado

Awokado zawiera przeciwzapalne kwasy tłuszczowe omega-3, a także szereg niezbędnych minerałów i witamin K, C, E i A, które mogą pomóc w zmniejszeniu negatywnych skutków starzenia się. W drogeriach znajdziemy wiele kosmetyków z awokado, które wykorzystują zdolność zielonego owocu do nawilżania skóry. Badanie opublikowane w Journal of Cosmetic Dermatology wykazało, że kobiety, które jadły awokado codziennie przez osiem tygodni, miały zwiększoną elastyczność i jędrność skóry.

6. Owoce jagodowe

Borówki, truskawki i maliny posiadają właściwości przeciwstarzeniowe gdyż zawierają przeciwutleniacze – antocyjany, które obniżają stan zapalny i stres oksydacyjny odpowiedzialny za oznaki starzenia. Zawarte w nich polifenole chronią nas też przed chorobą Alzheimera, demencją, rakiem i problemami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą typu 2.

7. Granat

Granaty są rzeczywiście naładowane bogactwem składników takich jak witamina K, potas i błonnik. Są też pełne przeciwutleniaczy, takich jak lignany, kwasy fenolowe, garbniki i flawonole, które są niezbędne dla zdrowia skóry. Kilka badań wykazało, że przeciwutleniacze obecne w granatach pomagają poprawić zdrowie skóry, zmniejszając uszkodzenia spowodowane promieniami UV, zabezpieczają poziom kolagenu w organizmie i poprawiają zdolność skóry do jego produkcji.

8. Pomidory

Znane z dużej zawartości likopenu, okazują się skutecznym pokarmem przeciwstarzeniowym. Likopen, to karotenoid, który nadaje im czerwony odcień i działa jako silny przeciwutleniacz.  Badania wykazały, że u kobiet, które spożywały napój bogaty w przeciwutleniacze, zawierający likopen, witaminy E i C i izoflawony sojowe, głębokość zmarszczek zmniejszyła się po 15 tygodniach. Aby zwiększyć wchłanianie likopenu warto łączyć pomidory z awokado lub oliwą.

9. Oliwa z oliwek extra virgin

Sama oliwa z oliwek jest jednym z najzdrowszych olejów na świecie, bogata w zdrowe tłuszcze i silne przeciwutleniacze. Jej spożycie pomaga zmniejszyć stany zapalne i obniża stres oksydacyjny, zmniejsza też ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2 i nowotworów. Niektóre badania wykazały, że że osoby, które stosowały dietę bogatą w oliwę z oliwek, miały mniejsze ryzyko poważnego starzenia się skóry.

Kup serum dla zachowania młodości: https://naturabazar.pl/strona-glowna/2167-dr–oils-serum-opuntia-lakesis-10-ml-5904224882006.html

10. Zielona herbata

Zielona herbata zawiera dużo korzystnych związków zwanych polifenolami, bogata jest w kwas galusowy, katechiny i galusan epigallokatechiny (EGCG), znany ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych. Antyoksydanty występujące w dużej ilości w zielonej herbacie mogą pomóc organizmowi w walce z wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Badania pokazują, że spożywanie około 3 filiżanek zielonej herbaty dziennie jest korzystne w zapobieganiu wszystkim rodzajom raka. Zielona herbata zmniejsza też ryzyko rozwoju chorób neurologicznych, chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2.

Wspólnym mianownikiem wyżej wymienionych produktów są witaminy, minerały i przeciwutleniacze, warto zadbać o ich obecność w naszej diecie.  Nigdy nie jest za późno, aby zacząć dbać o zdrowie. Warto również unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, alkoholu, palenia, przetworzonych pokarmów i produktów mięsnych. To co decyduje o szybszym starzeniu to również stres, niewystarczająca ilość snu i odwodnienie.

Magda Adamek-Kverneland, dziennikarka naturazdrowie.com


Źródła m.in.

  1. Vivien W. Fam, PhD, RDN, Prae Charoenwoodhipong, MS, Raja K. Sivamani, MD, MS, Roberta R. Holt, PhD, Carl L. Keen, PhD, Robert M. Hackman, PhD – https://www.jandonline.org/article/S2212-2672(21)01433-7/fulltext
  2. School of Public Health, Harvard.edu – https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/collagen/
  3. NICM Health Research Institute, Western Sydney University, Penrith, NSW 2751, Australia – https://www.mdpi.com/2076-3921/8/10/426
  4. Plant Science Laboratory, Cranfield University, Bedfordshire MK43 0AL, United Kingdom – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19580285/
  5. School of Nutrition, Chung Shan Medical University, 110, Section 1, Jianguo North Road, Taichung 40201, Taiwan – https://www.mdpi.com/1420-3049/26/13/3904

Katarzyna Melihar

Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.