Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

oprac. Redakcja 17/10/2024

Krótkowzroczność – rosnący problem zdrowotny

Jak krótkowzroczność zwiększa ryzyko innych chorób oczu?

Dowiedz się, dlaczego krótkowzroczność jest powiązana z ryzykiem wystąpienia poważnych schorzeń oczu

Krótkowzroczność, zwana także miopią, to wada wzroku, która nie tylko staje się coraz powszechniejsza, ale przyjmuje wręcz rozmiary globalnej pandemii. Eksperci szacują, że do 2050 roku połowa ludności świata może zmagać się z tą wadą. To ogromne wyzwanie zdrowotne, bo krótkowzroczność zwiększa ryzyko pojawienia się innych wad i chorób narządu wzroku. Jakich i czym jest to spowodowane? - na to pytanie odpowiada lek. okulista chirurg Justyna Krowicka, ordynatorka kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci.

W badaniu opublikowanym w British Journal of Ophthalmology, które cytuje BBC,  przeanalizowano dane obejmujące ponad pięć milionów dzieci i nastolatków z 50 krajów na wszystkich sześciu kontynentach. Wynik? Pomiędzy 1990 a 2023 rokiem krótkowzroczność diagnozowano trzykrotnie częściej. Naukowcy twierdzą, że wzrost ten był „szczególnie zauważalny” po pandemii covid.  Krótkowzroczność zwykle zaczyna się w szkole podstawowej i ma tendencję do pogarszania się aż oko przestanie rosnąć, czyli do około 20 roku życia. Szacuje się że do 2050 roku połowa ludności świata może cierpieć na krótkowzroczność.

przyczyna krótkowzroczność

Wyzwaniem jest nie tylko same pojawienie się krótkowzroczności, ale także ryzyko rozwoju innych schorzeń narządu wzroku.

– Podstawową przyczyną, dla której krótkowzroczność zwiększa ryzyko innych chorób oczu, jest fizyczna zmiana struktury oka, zwłaszcza jego wydłużenie. Powoduje to większą podatność na uszkodzenia siatkówki, podwyższone ciśnienie w oku i inne zaburzenia, które mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma, jaskra czy odwarstwienie siatkówki  – tłumaczy lek. okulista chirurg Justyna Krowicka.

Głównym mechanizmem powstawania krótkowzroczności związany jest z wydłużeniem gałki ocznej.

– W chwili narodzin nasze oko jest krótsze niż u osoby dorosłej. Wraz z wiekiem gałka oczna rośnie i wydłuża się, podobnie jak cały organizm dziecka, aż do osiągnięcia pełnej wielkości po ok.23.r.ż. Nadmierne wydłużenie gałki ocznej prowadzi do rozwoju krótkowzroczności. W efekcie promienie światła, które powinny skupiać się na siatkówce (wewnętrznej warstwie oka odpowiedzialnej za widzenie), skupiają się przed nią, co powoduje niewyraźne widzenie z daleka. Wraz z wydłużaniem gałki ocznej struktury oka stają się cieńsze i bardziej napięte, co zwiększa podatność na ich uszkodzenia – opisuje lek. okulista chirurg Justyna Krowicka.

Szczególnie uważać powinny osoby z wysoką krótkowzrocznością (powyżej -6 dioptrii), gdzie ryzyko uszkodzenia wielu struktur gałki ocznej, takich jak siatkówka, naczyniówka, ciało szkliste i twardówka jest jeszcze wyższe. Konsekwencje takiej wady wzroku mogą doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak jaskra, odwarstwienie siatkówki czy zaćma.

– Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) związane jest z osłabieniem i degeneracją siatkówki w obszarze centralnym (plamka żółta), co prowadzi do utraty szczegółowego widzenia. Odwarstwienie siatkówki ma natomiast związek z jej oddzieleniem się od głębszych warstw gałki ocznej z powodu jej rozciągnięcia i osłabienia, zwyrodnienia czy przedarcia. To poważna choroba, która często wymaga interwencji chirurgicznej i może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, jeśli nie zostanie szybko zdiagnozowana i leczona – opisuje ordynatorka kliniki Gemini w Ostrawie.  – Jaskra to schorzenie z charakterystycznym uszkodzeniem nerwu wzrokowego na różnym tle, a jednym z czynników to powodujących jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Nieleczona jaskra prowadzi do stopniowej, nieodwracalnej utraty widzenia. U osób z wysoką krótkowzrocznością może dochodzić do wcześniejszego rozwoju zaćmy, czyli  zmętnienie soczewki, co dodatkowo wpływa na ostrość widzenia. Wysoka krótkowzroczność prowadzi też do zmiany w naczyniówce. Naczyniówka to warstwa oka odpowiedzialna za doprowadzenie krwi do zewnętrznej siatkówki. Wysoka krótkowzroczność może powodować niedokrwienie i niedotlenienie  w tej warstwie, co prowadzi do neowaskularyzacji, tworzenia się nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które mogą pękać i powodować krwotoki pod siatkówką, co również zagraża widzeniu – mówi lek. okulista chirurg Justyna Krowicka.

krótkowzroczność plamka żółta

Dlatego osoby z wysoką krótkowzrocznością powinny regularnie badać wzrok, aby szybko wykrywać i leczyć ewentualne problemy.

Źródło: Informacja Prasowa

 

O klinice Gemini w Ostrawie

Klinika okulistyczna Gemini w Ostrawie została otwarta z końcem 2016 roku. Była drugą w tym mieście, a 9. w sieci klinik marki Gemini. Willa służąca pomocą pacjentom okulistycznym, jest położona w dzielnicy Ostrawa-Hrusov przeszła najpierw gruntowny remont, a jej wnętrza przystosowano do potrzeb nowoczesnej placówki medycznej. Ostrawska klinika, podobnie jak pozostałych osiem oddziałów Gemini, wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt. Specjalizuje się w operacjach zaćmy, ale także leczeniu chorób siatkówki, operacjach laserowych wad wzroku i okuloplastyce. Do Ostrawy przyjeżdżają pacjenci nie tylko z Czech, ale także sąsiedniej Polski. Ordynatorem kliniki jest polska lekarka Justyna Krowicka. Razem z zagranicznym oddziałem w Wiedniu pod egidą Gemini działa w sumie dziewięć kliniki. To największa tego typu sieć w Republice Czeskiej.

oprac. Redakcja