Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Sławomir Sieradzki 14/11/2024

Rozwój osobisty przez doświadczenia

Smakowanie życia przez doświadczanie – pokonywanie lęku przed nowym

Dlaczego warto zdobywać nowe doświadczenia mimo strachu i jak wpływają one na nasze zdrowie?

Podjęcie nowych wyzwań może przynieść nieocenione korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Dowiedz się, jak zdobywanie doświadczeń wspiera rozwój osobisty i pokonywanie barier emocjonalnych, które ograniczają nasze poczucie spełnienia i radości życia.

„Smakowanie” i „doświadczanie” to słowa, które kojarzą się z życiem, emocjami, ale jaki mają związek ze zdrowiem? W naszym życiu często stajemy przed decyzjami, które mogą wydawać się przerażające, ale wejście w nie może być kluczem do poczucia pełni i prawdziwego dobrostanu. Jak zatem nowe doświadczenia życiowe wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne?

Są momenty w naszym życiu, kiedy stajemy przed podjęciem decyzji o zrobieniu czegoś nowego:

  • może to być zmiana pracy, zawodu, otwarcie firmy,
  • może to oznaczać zadbanie o swoje zdrowie i zrzucenie niepotrzebnego balastu,
  • a może rozpoczęcie nowej relacji po przykrych doświadczeniach lub zakończenie obecnej … oraz wiele innych sytuacji. Bez względu na to, przed jaką decyzją stoimy, zawsze towarzyszy im wspólny mianownik: strach przed wejściem w nowe!

Tylko jak doświadczyć nowego smaku lodów, potrawy, związku, pracy… kiedy nie zdecydujemy się na to doświadczenie? Po prostu nie poczujemy, jak to jest.

Stąd moja metafora: „Smakowanie przez doświadczanie” – czyli dopiero kiedy wejdziesz w dane doświadczenie, posmakujesz, jakie ono jest. Wtedy dopiero dowiesz się, czy Ci smakuje, czy nie, i jak się z tym czujesz.

wejdź w doświadczenie
Wejść w doświadczanie

Pamiętam, kiedy podjąłem decyzję, żeby mówić moim synom „Kocham Cię” i przytulać ich, mimo że sam nie miałem takich doświadczeń z dzieciństwa. Strach był duży, ale na szczęście ogromne pragnienie zrobienia tego zwyciężyło. Czy było łatwo? Było bardzo trudno – do tego stopnia, że na początku robiłem to tak, żeby żona nie widziała ani nie słyszała, wstydząc się tak pięknego gestu. Czy było warto? Jak najbardziej. Ale nie miałbym szans tego poczuć, gdybym nie wszedł w to doświadczenie.

Kiedy postanowiłem zadbać o siebie i podjąłem decyzję, by zgubić 10 cm w pasie w rok, pojawiły się wątpliwości: czy dam radę, czy to w ogóle możliwe? Okazało się, że tak – i to w cztery miesiące. Mało tego, zrobiłem to naprawdę z lekkością w oparciu o regularność. Nie dowiedziałbym się tego jednak, gdyby strach mnie powstrzymał.

Były też w moim życiu sytuacje, gdzie paraliż strachu był tak silny, że nie wszedłem w doświadczenie. Wtedy też zasmakowałem czegoś – rozgoryczenia, że nie poznałem, nie dałem sobie szansy odkryć, co by było. Potem wielokrotnie do tego wracałem myślami i pojawiały się emocje.

Jaki to ma wpływ na nasze zdrowie?

Badania naukowe sugerują, że rezygnacja z nowych doświadczeń z powodu strachu może prowadzić do problemów zdrowotnych i emocjonalnych w dłuższej perspektywie. Dlaczego? Bo wraca do nas ta sytuacja jak bumerang, wywołując trudne emocje, przewlekły stres a to negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Natomiast odważne podejmowanie wyzwań pomimo strachu sprzyja zdrowiu psychicznemu, wzmacnia odporność na stres i poprawia samopoczucie. Kiedy odważamy się podjąć wyzwanie, nasz organizm nagradza nas dawką dopaminy, co nie tylko poprawia nasz nastrój, ale również wzmacnia pozytywne odczucia związane z przyszłymi wyzwaniami.

Nasze negatywne doświadczenia, szczególnie z dzieciństwa, ale także z dorosłego życia, są często hamulcem, który zatrzymuje nas przed podjęciem decyzji i poznaniem czegoś nowego. Świadomość tych schematów daje nam możliwość pracy nad nimi – małymi krokami będziemy to zmieniać.

Czy warto? To już decyzja po Twojej stronie.

jaki to ma wpływ na nasze zdrowie

Sławomir Sieradzki

Doradca rozwoju osobistego, autor projektu „Relacja Marzeń” oraz specjalista w psychologii biznesu, kształcony w Instytucie NAO pod okiem dr. Dariusza Tarczyńskiego. Absolwent pakietu szkoleniowego Master u Kamili Rowińskiej, swoje kompetencje rozwijał m.in. prowadząc warsztaty dla wychowanków Zespołu Placówek Specjalnych w Rawie Mazowieckiej. Współpracował również z Fryderykiem Karzełkiem jako Doradca Rozwoju Osobistego. Razem z Mariuszem Kamińskim stworzył inspirujące projekty „Rytmy Szczęścia” i „Wyjdź i Żyj”, których celem jest wspieranie zdrowia psychicznego i rozwoju osobistego uczestników. Jako założyciel marki Moto-Gniezno, znanej w Polsce i poza jej granicami, zdobył uznanie klientów również w Chorwacji, Holandii i Serbii, budując swoją markę na rynku międzynarodowym.