Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Rafał Stachyra 15/11/2024

Powrót do natury i zdrowego stylu życia

Żywe siedlisko – jak naturalna przestrzeń wspiera zdrowie i harmonię?

Poznaj korzyści życia w harmonii z naturą – od naturalnych domów po kąpiele leśne

Żywe Siedlisko to koncepcja przestrzeni, która łączy człowieka z naturą i wspiera zdrowie na każdym poziomie – fizycznym, psychicznym i duchowym. Dowiedz się, jak naturalne domy, ogrody warzywne, lasoterapia i obiekty rekreacyjne pomagają w osiąganiu równowagi i poprawie jakości życia.

Człowiek od wieków jest związany z Naturą. Silne połączenie z naturą jest źródłem zdrowia: fizycznego oraz psychicznego. Obecnie mamy do czynienia z trendem powrotu do natury. Ludzie zaczynają dostrzegać że życie w technologicznym świecie w dłuższym okresie czasu prowadzi do spadku kondycji zdrowotnej. Przez ostatnie lata prowadziłem badania wpływu naturalnej przestrzeni na człowieka.

zywesiedlisko1
Jakie elementy mają wpływ na nasze samopoczucie?

Naturalna przestrzeń wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. Wpływ na zdrowie człowieka na jego siedlisku mają: naturalny dom, ogród warzywny oraz ziołowy, staw, tereny leśne oraz obiekty rekreacji indywidualnej. Człowiek żyjąc w naturalnej przestrzeni ma styczność z: żywą wodą, zdrowym pożywieniem, naturalnymi materiałami oraz harmonijną przestrzenią.

To, gdzie mieszkamy ma wielkie znaczenie

Budownictwo naturalne ma bardzo duży wpływ na ludzkie zdrowie. W naszych domach spędzamy ponad połowę życia. Dom wybudowany z naturalnych materiałów: drewno, słoma, glina oraz ziemia wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Mieszkanie w domu zbudowanym z naturalnych materiałów: wydłuża nasze życie, zwiększa naszą odporność, zdrowie psychiczne oraz poprawia pracę układu krwionośnego.

zywesiedlisko2
zywesiedlisko3
Hodując własne warzywa i zioła masz realny wpływ na zawartość drogocennych substancji

Ogród warzywny jest źródłem wysokiej jakości pożywienia dla człowieka. Rośliny uprawiane są na czystej ekologicznie przestrzeni. Pożywienie jest całkowicie zdrowe dla człowieka Dzięki odpowiedniej: wodzie, jakości gleby, mikroklimatowi oraz nawożeniu pokarm dostarcza człowiekowi wszystkich niezbędnych: mikro i makro elementów, witamin oraz minerałów.

Ogród ziołowy wspomaga w profilaktyce zdrowia. Pielęgnacja ziół w przydomowym ogrodzie przyczynia się do wyższej skuteczności roślin zielnych. Zioła które spożyjemy od razu po zerwaniu posiadają więcej substancji organicznych które są zawarte w wodzie znajdującej się w ziołach. Ponadto samodzielna uprawa ziół gwarantuje ich czystość ekologiczną oraz wysoką jakość plonów.

Tereny leśne przyczyniają się do poprawy zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Las zlokalizowany w pobliżu domu umożliwia korzystanie z lasoterapii. Kąpiele leśne poprawią pracę naszego układu krwionośnego oraz immunologicznego. Przebywanie wśród drzew: wycisza nasz umysł, poprawia koncentracje oraz uspokaja. 

Na terenie siedliska zostały również zaplanowane obiekty rekreacji indywidualnej. Należą do nich: domek do apiterapii, tężnia solankowa, sauna oraz wanna zewnętrzna. Dla ludzi istotne jest aktywne spędzanie wolnego czasu. Zaprojektowane przeze mnie siedlisko łączy w sobie aktywne spędzanie wolnego czasu z profilaktyką prozdrowotną. Dzięki budowie wymienionych obiektów dbamy o homeostazę naszego organizmu.

zywesiedlisko4
zywesiedlisko5

Projekt naturalnej przestrzeni wpływa holistycznie na: ciało, umysł oraz aspekty duchowe. Dzięki powrotowi do natury człowiek osiąga równowagę oraz harmonię życiową. Żywe siedlisko dba o wszystkie płaszczyzny naszego zdrowia. Jedną z ważniejszych składowych naszego dobrego samopoczucia jest środowisko życia. Pracę nad niniejszym projektem będą kontynuowane i przyczyni się on do poprawy przestrzeni realnej człowieka.

Rafał Stachyra

Geograf, badacz, podróżnik, przyrodnik, pedagog, instruktor sportu, masażysta, apiterapeuta. Jest autorem prac naukowych oraz prelegentem: konferencji, kongresów, festiwali oraz wywiadów związanych z tematyką Natury. Obecnie angażuje się w działalność popularyzatorską. Jest twórcą m.in Witalnej Telewizji. Tworzy również cykl konferencji i kongresów związanych z: naturą, zdrowiem oraz rozwojem.