Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

oprac. Redakcja 10/01/2025

Trauma z dzieciństwa a zdrowie jelit

Jak traumatyczne doświadczenia wpływają na zespół jelita drażliwego

Psychosomatyczne powiązania między przeżyciami z dzieciństwa a zdrowiem układu pokarmowego

Badania polskich naukowców pokazują, że niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa mają znaczący wpływ na przebieg zespołu jelita drażliwego (IBS). Dowiedz się, jak trauma i aleksytymia mogą kształtować zdrowie jelit.

Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa – i często związana z tym aleksytymia, czyli nieumiejętność nazywania swoich emocji – mają istotny związek z przebiegiem zespołu jelita drażliwego (IBS) – pokazały badania polskich naukowców.

zespół jelita drażliwego
Czym jest Zespół Jelita Drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome – IBS) to przewlekłe schorzenie układu pokarmowego, objawiające się m.in. wzdęciami, biegunką lub zaparciami i nawracającym bólem brzucha. Dolegliwości są związane z procesem wypróżniania, jego częstotliwością czy konsystencją kału. Wiadomo, że objawy nie mają bezpośrednio związku z żadną patologią układu pokarmowego, którą można zdiagnozować w badaniach, a mają często podłoże psychosomatyczne. IBS dotyka 5-20 proc. populacji, przy czym o wiele częściej – kobiet.

Badania opublikowane w Journal of Psychosomatic Research wskazują na istotny związek między niekorzystnymi doświadczeniami z dzieciństwa (ACEs) a przebiegiem zespołu jelita drażliwego (IBS).

Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa (adverse childhood experiences, ACEs), definiowane są jako potencjalnie traumatyczne lub silnie stresujące wydarzenia w okresie dorastania, takie jak przemoc, zaniedbanie, uzależnienia i choroby w najbliższej rodzinie, skrajne ubóstwo czy doświadczenie wojny. W Polsce z ACEs miało do czynienia 53 proc. badanych.

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105765%2Czwiazek-miedzy-trauma-z-dziecinstwa-zespolem-jelita-drazliwego.html
Źródło informacji: Nauka w Polsce

oprac. Redakcja