Małgorzata Musioł
14/01/2025
Herbata jest napojem, po który sięgamy wszyscy i z reguły robimy to najczęściej. Dla wielu z nas ma ona nieocenione walory smakowe i to one powodują, że wybieramy konkretne nuty zapachowe i smakowe. Choć to ważny wyznacznik doboru herbaty, którą zaparzamy, nie jest on jedyny. W grę wchodzą także walory prozdrowotne. Jakie zatem herbaty są najlepsze i wskazane dla seniorów nie tylko zimą, ale przez cały rok? Czy istnieją herbaty, które łączą znakomicie walory smakowe i zdrowotne?
Taka herbata umili bez wątpienia towarzyskie popołudnie swoim specyficznym aromatem i smakiem, a jednocześnie wpłynie korzystnie na zdrowie seniorów. Jagoda kamczacka cieszy się niebywałym obecnie popytem. Chce jej spróbować ponad 6,8 milionów Polaków. Co jest w niej tak ponętnego i zachęcającego? Niewątpliwie smak i aromat. Jagoda kamczacka łączy w sobie smak wielu owoców jagodowych, wyczuwa się malinę, jeżyny, porzeczki i borówkę. Jest jednocześnie słodka i kwaskawa. Ale to nie wszystkie atrakcje, które możemy sobie zaoferować sięgając po taką herbatę. Jagoda kamczacka ma cenne walory prozdrowotne, przez co dla seniorów jest bardzo wskazana. Wiedzą o tym od lat Japończycy i Chińczycy, mieszkańcy Dalekiego Wschodu i Kanadyjczycy. W medycynie naturalnej jagoda kamczacka uchodzi za cenne pożywienie. Doceniają ją wykwintni smakosze i kucharze. Ma w sobie nutę goryczki, dzięki której przetwory z jej udziałem nigdy nie są przesłodzone. To owoc przyszłości i witalności oraz wiecznej młodości. Zawiera sporo antyoksydantów, które zgodnie z badaniami naukowymi likwidują stany zapalne, działają antynowotworowo, neuroprotekcyjnie i kardiologicznie. Udowodniono ich działanie antyseptyczne, antywirusowe, a nawet przeciwcukrzycowe. Owoce jagody kamczackiej za sprawą związków o nazwie antocyjaniny – poprawiają nam wzrok i wpływają na utrzymanie dobrego wzroku. Antocyjaniny wpływają korzystnie na naczynia włosowate siatkówki, zwiększają krążenie krwi w oku, poprawiają widzenie nocne. Pomagają zwalczać zwyrodnienia plamki żółtej i zapobiegają retinopatii u osób z cukrzycą. Już te prozdrowotne oddziaływania wystarczają, aby sięgać po jagodę kamczacką i się z nią zaprzyjaźnić. Ale ma ona dobroczynne działanie także na serce i układ krążenia. Owoce jagody kamczackiej sprzyjają zachowaniu zdrowych żył, neutralizują bowiem enzymy niszczące tkankę łączą, a naprawiają uszkodzone białka w ścianach naczyń krwionośnych. Są rzecznikami zdrowego krążenia krwi i pracy serca. Jagoda kamczacka powinna być spożywana przez osoby z nadciśnieniem. Jedno z badań przeprowadzonych na osobach otyłych zaobserwowało 6-7 procentowe obniżenie ciśnienia krwi po spożyciu 50 gramów jagód kamczackich przez okres 8 tygodni. Ponadto antyoksydanty jagody kamczackiej przeciwdziałają procesom oksydacyjnym LDL. Kluczowym w chorobie serca. Powodują zmniejszanie poziomu utlenionego LDL. Wystarczy 75 gramów owocu, aby doszło do obniżenia utleniania lipoprotein LDL. Jagoda kamczacka wpływa korzystnie na pracę całego układu sercowo-naczyniowego, dlatego seniorzy powinni sięgać po nią regularnie. To może być wypijana codziennie herbata z dodatkiem tych niezwykłych owoców, np. sok wlewany do ulubionej herbaty, dodajemy do tego konfiturę czy dżem z jagody kamczackiej, owoce liofilizowane czy wreszcie świeże jagody, kiedy przychodzi na nie sezon. Pijąc herbatę z dodatkiem jagody kamczackiej przeciwdziałamy powstawaniu miażdżycy i wszelkim konsekwencjom z tym związanym.
https://naturabazar.pl/herbaty/1797-dary-natury-herbata-cisnienie-krwi-eko-25x2g-5902581618276.html
Obok jagody kamczackiej istnieje wiele innych, równie cennych herbat ziołowo-owocowych, dedykowanych problemom kardiologicznym i pracy serca. Należy do nich herbata z głodu, z hibiskusa, z miłorzębu japońskiego, z dzikiej róży. Mając na uwadze dobrostan psychiczny, równie ważny i powiązany z pracą układu sercowo-naczyniowego, warto uraczyć się czasem herbatą z rumianku czy melisy, jeśli towarzyszą nam zbyt silne emocje bądź czujemy się zestresowani czy niespokojni. Herbata z głogu wzmocni mięsień sercowy i wspomoże pracę serca, zawarte w głogu flawonoidy poprawiają ciśnienie krwi i obniżają, głóg działa także uspokajająco. Herbata z hibiskusa będzie ochraniała nasze naczynia krwionośne, podobnie jak jagoda kamczacka, hibiskus ma w sobie także antocyjany. Ponadto obniży nam ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Herbata z miłorzębu japońskiego wpłynie korzystnie na mikrokrążenie i zadziała prewencyjnie, chroniąc przed powstawaniem zakrzepów. Poprawi także elastyczność naczyń krwionośnych i zadziała przeciwzapalnie. Herbata z dzikiej róży jako bogate źródło witaminy C będzie wspierała zdrowe naczynia krwionośne, redukowała poziom cholesterolu i poprawiała odporność. Rumianek zadziała uspokajająco i wesprze zdrowy sen, co przełoży się na korzyść całego układu sercowo-naczyniowego. Melisa z kolei obniży stres i zadziała relaksująco.