Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

rozmowa z prof. Ponikowską - ekspertką w dziedzinie balneoterapii
Małgorzata Musioł 03/02/2025

Naturalne terapie dla zdrowia

Balneoterapia a choroby metaboliczne – naturalna metoda wsparcia organizmu

Wody lecznicze i peloidy mogą wspierać terapię cukrzycy, otyłości i schorzeń tarczycy. Dowiedz się, jak balneoterapia wpływa na zdrowie metaboliczne.

Balneoterapia, czyli leczenie wodami mineralnymi i peloidami, zyskuje coraz większe uznanie w terapii chorób metabolicznych. Badania wskazują, że naturalne kąpiele mogą wspierać regulację gospodarki hormonalnej, poprawiać metabolizm i działać przeciwzapalnie. Czy to skuteczna metoda uzupełniająca terapię cukrzycy, otyłości czy niedoczynności tarczycy? O korzyściach balneoterapii opowiada prof. Irena Ponikowska.

Choroby metaboliczne to cały zespół zaburzeń jaki zachodzi w procesach energetycznych, hormonalnych i narządowych. Powody tych zaburzeń są różne, podobnie jak choroby powstające na ich tle. O chorobach metabolicznych i ich leczeniu wykorzystującym walory lecznicze uzdrowiska  rozmawiamy z Prof. dr hab. lek. med. Ireną Ponikowską,  która przez 25 lat była Krajowym Konsultantem w dziedzinie Balneologii i Medycyny Fizykalnej.

balneoterapia - uzdrowiskowe wspomaganie leczenia
fot. arch. Hotelu St. George
Pani Profesor, czym jest balneologia i jaki ma udział w leczeniu chorób metabolicznych?

Balneologia to jedna z najstarszych dziedzin medycyny. W XVIII i XIX była dziedziną medycyny głównego nurtu. Obecnie  ma charakter komplementarny, wspomagający i uzupełniający inne metody lecznicze. Posługuje się własnymi naturalnymi metodami leczniczymi, nie rezygnując  z farmakoterapii. Metody balneologiczne i szerzej uzdrowiskowe zostały dokładnie przebadane, poznane są w dużej mierze ich mechanizmy działania, mają ustalone  wskazania i przeciwwskazania. Sama jestem autorem kilkudziesięciu  oryginalnych prac o tej tematyce. Obecnie w Balneoklinice wykorzystuje tę wiedzy  w leczeniu chorych. Medycyna uzdrowiskowa wykorzystuje   balneoterapię jako podstawową  metodę leczniczą, uzupełniana jest obecnie  w  inne metody, jak kinezyterapię, fizykoterapię. Dziedzina ta  dysponuje  ogromnym archiwum i zbiorem badań naukowych. Metody balneologiczne wykorzystują naturalne  surowe lecznicze do których należą:  wody mineralne, gazy i peloidy.  Na bazie tych trzech surowców powstały trzy grupy  metod, w tym: hydrobalneoterapia korzystająca z wód mineralnych, balneogazoterapia z gazów leczniczych oraz  balneopeloidoterapia z borowin. Najczęściej wykorzystywane są następujące wody mineralne:   chlorkowo-sodowe (solanki), wody kwasowęglowe, siarczkowo-siarkowodorowe oraz radonowe. Kolejną grupę surowców leczniczych stanowią peloidy. W skład peloidów obok borowiny wchodzi również  fango – czyli peloid mineralny z niewielką zawartością składnika biologicznego.

W  chorobach metabolicznych, w tym w cukrzycy, otyłości, chorobach tarczycy, zaburzeniach lipidowych wykorzystuje się wszystkie  naturalne metody balneologiczne wspomniane wyżej. W tym szczególnie przydatne są wody kwasowęglowe, siarczkowo-siarkowodorowe oraz  dwutlenek węgla w formie kąpieli  gazowych i wodnych. Z peloidów w cukrzycy największe znaczenie ma pasta borowinowa, która działa na mikrokrążenie, które w tej chorobie jest zwykle zaburzone.  W uzdrowisku zabiegi balneologiczne uzupełniamy metodami klimatoterapeutycznymi, fizykoterapeutycznymi, kinezyterapią,  psychoterapią, leczeniem dietetycznym   i kontynuujemy ustalony program farmakoterapii. W naszej Balneoklinice stosujemy dodatkowo własne,  dobrze przebadane  metody lecznicze – karboksyterapię i ozonoterapię.

Proszę przybliżyć nam problem chorób metabolicznych. W jaki sposób powstają. Czy możemy się przed nimi uchronić?

Choroby metaboliczne należą w większości  do chorób cywilizacyjnych, w tym zwłaszcza cukrzyca i otyłość. W powstawaniu tych chorób główną rolę odgrywa nieprawidłowy styl życia, czyli złe odżywianie się, brak aktywności fizycznej,  stres psychologiczny. Najnowsze badania wskazują, że  bardzo dużą rolę odgrywa masa mięśniowa, która zanika z powodu  złego odżywiania, zwłaszcza z braku  pełnowartościowego białka oraz z braku wysiłku fizycznego. Poza tym  warto przypomnieć, że  wraz z wiekiem masa mięśniowa ulega zmniejszeniu, powstaje  tzw. sarkopenia.  Określa się, że 1% ubytku masy mięśniowej ma miejsce już  w wieku 45 lat, później ten procent wzrasta o kilkanaście procent, gdy ktoś ma większą liczbę lat, jest starszy. Jest to proces fizjologiczny. Tracimy masę mięśniową, a w to miejsce pojawia się tkanka tłuszczowa. Tkanka tłuszczowa nie tylko zajmuje to miejsce, ale działa toksycznie. Wydziela bardzo dużo różnych cytokin,  głównie  prozapalnych. Powstaje w organizmie przewlekły stan zapalny.  Dochodzi do powstawania różnych powikłań w jego wyniku, takich jak: cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby naczyń obwodowych, choroby układu nerwowego. Utrzymanie masy mięśniowej na odpowiednim poziomie oraz aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia. W czasie wysiłku fizycznego wydzielają się miokimy, jest ich około 300. Mają one działanie  wielofunkcyjne. 

Autorka prac o balneologii
fot. arch. pryw. prof.Ponikowskiej
fot. arch. pryw. prof.Ponikowskiej
fot. arch. pryw. prof.Ponikowskiej

Wpływają  na nasz mózg, układ krążenia, układ odpornościowy, na wydzielanie hormonów. Ponadto powodują spowolnienie starzenia. Ja obecnie  pracuję nad książką o długowieczności  w dobrym zdrowiu. Jeden z rozdziałów będzie poświęcony masie mięśniowej i aktywności fizycznej. Gdy przechodzimy na emeryturę, przestajemy być aktywni, zadowalamy się siedzeniem w fotelu i czytaniem gazet lub oglądaniem telewizji, zmniejsza się nasza masa mięśniowa, co skutkuje powstawaniem wielu chorób. Jakie rodzaje ćwiczeń, jakiej intensywności i częstotliwości powinniśmy stosować,   jest przedmiotem wielu badań. Większość autorów jest zdania, że najlepsze są ćwiczenia o średniej aktywności wykonywane systematycznie, najlepiej codziennie. Zachęcam swoich pacjentów do spacerów, nordic walking, truchtów, jazdy rowerem, zależnie od stopnia wydolności fizycznej. Badania wykazały, że  zwykłe systematyczne  spacery poprawiają masę mięśniową, a tym samym  korzystnie wpływają na stan zdrowia. Uzasadnione jest włączenie do treningu wytrzymałościowego  również ćwiczeń oporowych. Najlepszym i prostym  rozwiązaniem jest połączenie spaceru z ćwiczeniami oporowymi. Należy jeszcze  wspomnieć o  dobrej, mało znanej metodzie kinezyterapeutycznej BFR, co oznacza blood flow restricted (ćwiczenia połączone z restrykcją naczyniową).

 Metoda ta w Polsce jeszcze  jest mało znana.  Do tej pory stosowano ją głównie u sportowców, ale obecnie uważa się, że jest wskazana także u innych osób, zwłaszcza u pacjentów w wieku podeszłym, u osób starszych. Metoda ta opiera się na łagodnych, nieforsownych ćwiczeniach, które mogą być wykonywane przez osoby w zaawansowanym wieku.

prof. Ponikowska - autorka książki "Kompendium balneologii: rekomendacje krajowego konsultanta"
fot. arch. pryw. prof.Ponikowskiej
Co trzeba robić, aby masa mięśniowa odpowiednio się wykształciła?

Obok ćwiczeń fizycznych ważna jest dieta, w której będzie obecne białko pełnowartościowe. Nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować niektórych aminokwasów,  są  to tzw.  aminokwasy egzogenne, muszą być  one dostarczane z pożywieniem. Te najcenniejsze dla nas białka znajdują się w mięsie, rybie, produktach zwierzęcych, w jajkach, nabiale, mleku. W jajku najcenniejsze jest białko, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Mamy także do dyspozycji białko roślinne, znajduje się ono w roślinach strączkowych. Gdy nasza dieta jest dobrze zbilansowana, to u wegetarian zbyt dużych niedoborów nie będzie. Z reguły jednak te niedobory u wegetarian występują. Według badań Instytutu Żywności i Żywienia w Polsce wszyscy seniorzy w wieku powyżej 65 lat mają niedobory białkowe, zwłaszcza  pełnowartościowego. Norma  dostarczania białka z pożywieniem  wynosi 1 g  na 1 kg  masy ciała na dzień.  Dla osób z cukrzycą wskaźnik wynosi 0,8- 1 g na kilogram masy ciała. Nie należy też przesadzać z białkiem, wykazano, że jego nadmiar  wpływa niekorzystnie na nerki. Drugim problemem jest niedobór witaminy D3, którą trzeba obowiązkowo suplementować w okresie jesienno-zimowym. Niebezpieczne są cukry poste, bo są rakotwórcze.

Rozmawiała dr Małgorzata Musioł

Balneoterapia, czyli leczenie wodami mineralnymi i peloidami, zyskuje coraz większe uznanie w terapii chorób metabolicznych. Badania wskazują, że naturalne kąpiele mogą wspierać regulację gospodarki hormonalnej, poprawiać metabolizm i działać przeciwzapalnie. Czy to skuteczna metoda uzupełniająca terapię cukrzycy, otyłości czy niedoczynności tarczycy? O korzyściach balneoterapii opowiada prof. Irena Ponikowska.

Małgorzata Musioł