Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Jak dbać o tłustą cerę?
Iwona Jakubiak 29/04/2025

Pielęgnacja cery tłustej – jak zadbać o skórę skłonną do przetłuszczania

Problematyczna cera tłusta – jak o nią zadbać?

Cera tłusta wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Poznaj skuteczne metody oczyszczania, nawilżania i kontrolowania wydzielania sebum, by zachować zdrowy wygląd skóry.

Cera tłusta to wyzwanie, ale odpowiednia pielęgnacja może pomóc w jej utrzymaniu w dobrej kondycji. Odkryj naturalne składniki i techniki, które skutecznie poprawiają wygląd skóry.

Przetłuszczanie się skóry może być zarówno cechą wrodzoną, jak i spowodowaną zmianami hormonalnymi w organizmie, napięciem nerwowym, nadmiernym stresem, zaburzeniami w układzie trawiennym. Jest bezpośrednio spowodowane nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe.

Przetłuszczająca się skóra jest zwykle gruba, szarożółta, błyszcząca, z licznymi rozszerzonymi porami i zaskórnikami. Pociechą dla ludzi z tym problemem niech będzie to, że skóra tłusta starzeje się wolniej niż skóra sucha i jest mniej wrażliwa na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak pogoda, detergenty czy mocne kosmetyki.

Jakie dobrać kosmetyki dla cery tłustej
Pielęgnacja cery tłustej

Toniki i kremy o lekkiej, matującej formule, wzbogacone o składniki regulujące wydzielanie sebum, pozwalają ograniczyć skutki nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Tłusta warstwa na skórze przyciąga i zatrzymuje zanieczyszczenia, powodując powstawanie zaskórników oraz infekcji bakteryjnych. Prawidłowa pielęgnacja cery tłustej wymaga regularnego i dokładnego oczyszczania przy pomocy preparatów przeznaczonych do tego typu cery. Kosmetyki powinny zawierać substancje bakteriobójcze i oczyszczające pory. Należy jednak unikać środków działających zbyt agresywnie, które mogą naruszyć naturalną florę bakteryjną skóry. Na dzień stosujemy kremy, które pochłaniają nadmiar wytwarzanego sebum i matują skórę. Na noc kremy nawilżające, dotleniające, regenerujące. Preparaty powinny zawierać na przykład wyciągi z nagietka lekarskiego, pokrzywy, lawendy lekarskiej, ogórecznika lekarskiego, kasztanowca, łopianu, hamamelisu, zielonej herbaty. Pożyteczny jest m.in. cynk, kwasy owocowe, glinka zielona, kaolin, olejek z drzewa herbacianego, srebro, witaminy F, A, B7, kwasy AHA, lanolina. Garbniki, flawonoidy, żywice i saponiny zawarte w roślinach działają ściągająco, antyseptycznie, przeciwzapalnie. Pomagają kontrolować wydzielanie sebum i działają przeciwbakteryjnie. Witaminy odbudowują i poprawiają stan naskórka oraz regulują rogowacenie. Srebro ma właściwości przyspieszające procesy gojenia w przypadku stanów zapalnych. Kwasy AHA działają złuszczająco i nawilżająco. Glinka zielona i kaolin łagodnie ściągają pory i oczyszczają.

Fitoterapia

Stosowanie surowców roślinnych w pielęgnacji skóry przetłuszczającej się jest bardzo pożyteczne. Poniżej przypominamy najważniejsze z tych surowców.

Pokrzywa (Urtica dioica)

Jej liście zawierają chlorofil, ksantofil i  betakaroten, bogacwo witamin i minerałów, m.in. cynk, krzem, wapń, magnez, witaminy K, C, B i fitoncydy, substancje o działaniu bakteriobójczym. Pokrzywę stosuje się m.in. jako składnik szamponów do włosów, żeli do mycia, past do zębów, toników.

Łopian (Arctium lappa)

W kosmetykach wykorzystywany jest wyciąg, sok i olej (macerat) z korzeni łopianu. Olej hamuje rozwój szkodliwych bakterii i grzybów, działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie, ma też działanie przeciwzapalne. Pomocniczo stosowany jest również w innych przewlekłych chorobach skóry, takich jak wyprysk, łojotokowe zapalenie skóry. Ekstrakt lub sok z łopianu znajdują zastosowanie przy tłustej, zanieczyszczonej skórze, wspomagająco przy leczeniu trądziku, działają oczyszczająco, antybakteryjnie, antyseptycznie.

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis)

W lecznictwie i w kosmetologii używa się ziela oraz wytłaczanego na zimno oleju z nasion. Ziele i kwiaty ogórecznika są bogate w związki mineralne, m.in. wapnia, potasu, krzemionki. Do substancji czynnych należą śluzy, których zawartość sięga nawet 30%, kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy), karoten i witamina C. Są też alkaloidy pirolizydynowe (likopsamina, supinidyna, amabalina) i flawonoidy. Sok ze świeżego ziela oczyszcza skórę, usuwa zanieczyszczenia z porów, ma działanie ściągające. Olej z nasion ogórecznika jest bogatym źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA), nienasyconego kwasu tłuszczowego z rodziny omega-6, któremu przypisuje się działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwzakrzepowe. Zapobiega trądzikowi po przez wpływ na skład jakościowy i ilościowy wytwarzanego łoju skórnego.

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana)

W lecznictwie i w kosmetyce stosowany jest liść oczaru. Zawiera on garbniki, hamemelataniny, kwas galusowy, flawonidy, leukoantycyjanidy, saponiny i olejek eteryczny. Zastosowanie ma destylat wodny z liści i gałązek Aqua hamamelidis oraz wyciąg z liści i kory. Ma działanie ściągające i przeciwzapalne. Stosowany jest w celu usunięcia nadmiaru łoju. Powszechnie stosowany w kosmetykach przeznaczonych dla pielegnacji skór tłustych i trądzikowych, dla skór naczyniowych i wrażliwych.

Lawenda lekarska (Lavandula officinalis)

Olejek lawendowy Oleum lavandulae jest bezbarwną lub jasnożółtą cieczą o bardzo przyjemnym zapachu. W jego składzie chemicznym można wyróżnić m.in. octan linalilu (30-60%), linalol (10-30%), alkohol amylowy, borneol. Lawenda w kosmetyce używana jest jako środek antyseptyczny i przyspieszający gojenie ran, oparzeń i podrażnień skóry. Ma działanie przeciwbólowe, bakteriobójcze, grzybobójcze i owadobójcze. Zabija bakterie, które powodują infekcje skóry, równocześnie wygładza ją, obniża nadprodukcję łoju, zapobiega występowaniu blizn. Działa odmładzająco na skórę i zmniejsza zmarszczki.

Aromaterapia w pielegnacji cery tłustej

Olejki eteryczne odgrywają ważną rolę w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Hamują rozwój bakterii patogennych oraz, co jest bardzo ważne, wspomagają gojenie i zapobiegają pojawieniu się blizn i przebarwień. Dodatkowo niwelują stres, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku problemów skórnych. W przypadku skóry tłustej należy zastosować olejek z drzewa herbacianego, manuka, lawendowy, cytrynowy i krwawnikowy. Jeżeli temu typowi cery towarzyszą zaczerwienienia i podrażnienia, można wykorzystać olejek rumiankowy i mirtowy. Jeśli zaś chcemy pomóc organizmowi w uzyskaniu harmonii, zalecam olejek bergamotowy, który działa antydepresyjnie i bakteriobójczo. W przypadku skłonności do tworzenia się blizn w pierwszym rzędzie powinniśmy wybrać olejek neroli i lawendowy.

Olejki eteryczne dla zdrowia skóry

Iwona Jakubiak

Kosmetolog i specjalista zdrowia publicznego. Specjalizuje się w tzw. kosmetologii leczniczej, czyli procedurach wspomagających terapię problemów skórnych (np. atopia, łuszczyca, hirsutyzm, trądzik pospolity, trądzik różowaty, przebarwienia, zaburzenia rogowacenia, suchość skóry, cellulit, łysienie, blizny, itp.). Indywidualne podejście do Pacjenta to podstawa pracy, w której wykorzystuje różnorodne produkty kosmetyczne, korzystając z całego spektrum dostępnych możliwości jakie daje nowoczesna kosmetologia i wiedza o fizjologii organizmu ludzkiego.