Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Mildner 12/05/2025

Kuchnia indyjska jest pełna przypraw i ziół, które nie tylko dodają smaku potrawom, ale także zapewniają szereg korzyści zdrowotnych. Kardamon malabarski zwany w Indiach Elaichi, to jedna z najbardziej znanych przypraw, która od dawna jest stosowana w ajurwedzie ze względu właściwości prozdrowotne. Aromatyczne zielone strąki dostępne są obecnie na całym świecie.

Zgodnie z najnowszymi badaniami (wykonanymi wprawdzie na zwierzętach [1] [2]) wskazano, że jest niezwykle skuteczny w walce z otyłością oraz redukuje tkankę tłuszczową. Dodatkowo zauważono, iż wpływa na aktywność enzymów wątrobowych ALT, AST i ALP w osoczu, ponadto suplementacja proszkiem z kardamonu złagodziła zwłóknienie wątroby u szczurów karmionych dietą wysokowęglowodanową i wysokotłuszczową. Wyniki badań sugerują, iż podobnie będzie w przypadku ludzi. Na podstawie tych badań określono wstępnie dawkę dla ludzi – co najmniej 77 miligramów bioaktywnych substancji kardamonu dla osoby dorosłej ważącej około 60kg. Stwierdzono, że tę korzystną dawkę można uzyskać, spożywając około 8 do 10 strąków kardamonu każdego dnia.

Zatem kardamon ma pomagać w utracie wagi, a także jest bogaty w przeciwutleniacze oraz ma działanie antybiotyczne. Włączenie tej przyprawy do codziennej diety pomoże przyspieszyć proces utraty wagi. Kardamon jest środkiem moczopędnym i pobudzającym trawienie, który pobudza metabolizm i pomaga organizmowi spalać tłuszcz bardziej efektywnie.

Powody, dla których warto stosować kardamon wspierając utratę wagi:
  1. Działa moczopędnie i pobudzająco na trawienie, pobudzając metabolizm i pomagając organizmowi szybciej spalać tłuszcz.
  2. Pomaga w redukcji złogów tłuszczu na brzuchu. Większość ludzi gromadzi tłuszcz wokół brzucha, narażając się na ryzyko wystąpienia różnych problemów metabolicznych i sercowo-naczyniowych.
  3. Pomaga na wzdęcia i niestrawność. Zawiera szereg substancji aktywnych, które pomagają w walce ze szkodliwymi bakteriami, a także przywracają równowagę flory jelitowej, aby przywrócić normalne funkcjonowanie i umożliwić dobre trawienie.
  4. Wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, pozwalając mu pracować wydajniej. Jeśli twoje ciało zacznie funkcjonować prawidłowo, twój metabolizm i ogólny stan zdrowia automatycznie się poprawią.
  5. Obecność silnych składników odżywczych, takich jak melatonina, wspomaga także układ nerwowy, a jego regulacja ma wydatny wpływ na metabolizm.

Możemy zaobserwować jego korzystny wpływ na odchudzanie i utratę tłuszczu, a także dobre samopoczucie. Dlaczego się tak dzieje?

Odpowiednia ilość melatoniny jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z otyłością. Kardamon ma dużą ilość melatoniny. Pomaga poprawić tempo przemiany materii, co wspomaga proces spalania tłuszczu. Przyspieszenie metabolizmu jest niezwykle korzystne dla metabolizmu tłuszczu i uwalniania energii w organizmie. To jest jeden z głównych powodów, dla którego wykorzystanie kardamonu w celu utraty wagi jest tak przydatne dla większości ludzi.

Naturalne składniki kardamonu, które zwalczają szkodliwe bakterie i przywracają równowagę flory jelitowej, wspomagają żołądek i wspomagają regularną pracę jelit, co zapobiega innym problemom trawiennym. Silny smak i aromat kardamonu wspomagają wydzielanie enzymów trawiennych wspomagając pracę żołądka.

Zaburzenia jelitowe, takie jak niestrawność, zaparcia czy metaboliczne jak zatrzymanie wody, stanowią także jedną z przyczyn nabywania większej masy ciała. Zaś gdy zdrowie jelit jest w idealnym stanie, procesy metaboliczne będą skuteczne, pomagając w tworzeniu idealnych warunków do utraty wagi.

Tłuszcz trzewny jest jednym z najtrudniejszych do „zrzucenia” zwłaszcza jeśli mamy nieodpowiednią dietę. Ze względu na swoje naturalne właściwości, kardamon może być korzystny w tym względzie, suplementacja mielonym kardamonem lub wyciągami znacznie zapobiegła wzrostowi parametrów lipidowych w tkance tłuszczowej.

Nasze ciała wydzielają regularnie wiele różnych substancji chemicznych, część z nich to szkodliwe odpady przemiany materii. Niektóre z nich zaburzają naturalną aktywność gruczołów, działając jako blokery neuroprzekaźników, osoby z nadwagą i otyłe są szczególnie podatne na problemy z zaburzeniami równowagi hormonalnej. Kardamon dzięki zawartości antyoksydantów wspomaga detoksykację, a między innymi poprzez działanie moczopędne pomaga organizmowi wypłukać szkodliwe związki z organizmu.

Kardamon w ajurwedzie

Kardamon w ajurwedzie ma bardzo szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Stosuje się go między innym na problemy z oddychaniem, pomaga poprawić krążenie krwi w organizmie, szczególnie w płucach. Wspomaga wytrzymałość i wpływa na odpowiedni poziom energii.

Reguluje poziom cukru we krwi: tzw. czarny kardamon jest często zalecany jako środek przeciwdziałający wysokiemu poziomowi cukru we krwi. Dodatkowo kardamon zawiera mangan, który pomaga regulować poziom cukru.

Dodatkowo warto wspomóc jego działanie innymi ziołami wspomagającymi metabolizm, takimi jak:

  • Kurkuma
  • Cynamon
  • Kozieradka
  • Kminek
  • Imbir
  • Oregano

Znakomitym dodatkiem może być także:

Gurmar łac. Gymnema sylvestre – zioło o lekko gorzkim smaku, stosowane jako naturalny środek obniżający poziom cukru we krwi. Zawiera związek o nazwie kwas gymnemowy, który wpływa na percepcję smaku i pomaga zmniejszyć odczuwaną słodycz potraw, redukując tym ochotę na słodycze.

Ekstrakt z zielonych ziaren kawy – powstaje z niepalonych ziaren kawy, zawiera spore ilości kwasu chlorogenowego, który pomaga w utracie wagi.

Choć korzyści płynące ze spożywania kardamonu przewyższają potencjalne skutki uboczne, należy pamiętać, że zawsze mogą wystąpić reakcje niepożądane np. reakcje alergiczne. Osoby cierpiące na kamicę żółciową, powinny stosować kardamon bardzo uważnie, gdyż wpływa on na zwiększenie wydzielania żółci. Nadużywanie kardamonu lub stosowanie bardzo dużych dawek, może doprowadzić do zaburzeń równowagi lub działań niepożądanych, takich jak odwodnienie, ze względu na jego właściwości moczopędne. Artykuł nie stanowi porady lekarskiej, kardamon jak każdy środek spożywczy może niekorzystnie reagować z niektórymi lekami. Tak więc, jeśli przyjmujesz leki, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Oczywiście, aby zmniejszyć wagę ciała najlepiej połączyć spożywanie kardamonu oraz innych ziół ze zdrową, zrównoważoną dietą oraz aktywnością fizyczną.

Badania naukowe:

  1. Delgadillo-Puga C, Torre-Villalvazo I, Cariño-Cervantes YY, García-Luna C, Soberanes-Chávez P, de Gortari P, Noriega LG, Bautista CJ, Cisneros-Zevallos L. Cardamom (Elettaria cardamomum (L.) Maton) Seeds Intake Increases Energy Expenditure and Reduces Fat Mass in Mice by Modulating Neural Circuits That Regulate Adipose Tissue Lipolysis and Mitochondrial Oxidative Metabolism in Liver and Skeletal Muscle. Int J Mol Sci. 2023 Feb 15;24(4):3909. doi: 10.3390/ijms24043909. PMID: 36835337; PMCID: PMC9960522.
  2. Rahman, M.M., Alam, M.N., Ulla, A. et al. Cardamom powder supplementation prevents obesity, improves glucose intolerance, inflammation and oxidative stress in liver of high carbohydrate high fat diet induced obese rats. Lipids Health Dis 16, 151 (2017).
  3. https://doi.org/10.1186/s12944-017-0539-x.

Magdalena Mildner

Zielarka, fitoterapeutka i naturoterapeutka. Autorka bloga „Z głową w ziołach”. www.magdalenamildner.com