Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna Melihar 13/05/2025

Jak wzmocnić swoją emocjonalną odporność?

Każdy człowiek chciałby wyglądać i czuć się zdrowo, być pogodny i żyć bez lęku. Również niemal wszyscy pragną mieć organizm odporny immunologicznie, czyli przygotowany do obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i chorobami, a także dobrze znosić kryzysy i stresy, trudne sytuacje w pracy i obciążenia w życiu prywatnym. Kluczem do tego, by żyć w harmonii ze sobą i otoczeniem są zdrowe relacje międzyludzkie.

Jak napisał słynny psycholog Daniel Goleman – „ Stabilne, trwałe związki mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, natomiast toksyczne relacje mogą je niszczyć niczym powoli działająca trucizna”. Współcześnie istnieje wiele doniesień naukowych dowodzących, że osoby pozostające w niesatysfakcjonujących związkach są nie tylko mniej pewne siebie i zestresowane, ale także bardziej podatne na wystąpienie zaburzeń nastroju, nerwic, lęków i depresji. Oto kilka kroków pozwalających pozytywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości i dynamikę relacji partnerskich, prowadzących w efekcie do poprawy jakości życia.

Od samotności do bliskości

Każdy w swoim życiu doświadcza samotności. Jeśli poczucie wyobcowania zdarza się tylko od czasu do czasu, po rozstaniu lub stracie kogoś bliskiego, to nie jest tak źle. Gorzej, jeśli doskwiera ono przez długi czas, kiedy pomimo bycia otoczonym ludźmi nie udaje się stworzyć bliższych relacji i nawiązać szczerych przyjaźni. Ogarnia Cię wtedy wszechstronne uczucie, że żyjesz obok, a nie z najbliższymi ludźmi, którzy stają się coraz bardziej dalecy.
Czegoś Ci brak, nie czujesz wsparcia, często zainteresowania, brak Ci radości, jest za to smutek i lęk, że jest się samym. Odczuwanie samotności w związku, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Rega Williamsa z Uniwersytetu Michigan, może doprowadzić do depresji. Przyczyną tego zjawiska często jest brak głębi w relacji. Aby pójść w stronę zacieśnienia związku i umocnienia więzi w relacji z tymi, na których najbardziej Ci zależy, spróbuj w większym stopniu „odkrywać” siebie, zwierzając się i wymieniając osobiste informacje, poruszając coraz więcej tematów i funkcjonując razem w coraz większej ilości rozmaitych sytuacji, np. jeśli zawsze robiłaś zakupy ze swoją najlepszą przyjaciółką, spróbujcie dla odmiany razem coś ugotować lub zorganizować wspólną pieszą wyprawę.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/2023/10/19/emocja-to-informacja-czyli-jak-wyrazic-siebie-poprzez-emocje/

Nie zatracić siebie

W związku istnieje przestrzeń wspólna, czyli to wszystko, co robimy razem oraz przestrzeń własna. Jest to wolne miejsce dla każdego z partnerów na własne sprawy, pasje, przyjaciół – taki własny kawałek świata. Ważne, aby w związku nie zagubić własnej indywidualności, aby mieć poczucie wolności, możliwości podejmowania własnych decyzji, realizacji swoich zainteresowań i rozwijania się w wybranym przez siebie kierunku oraz posiadania przyjaciół, niezależnie od decyzji i zainteresowań partnera. Zgodnie bowiem z najnowszymi badaniami, zbytnie uzależnienie od innych może doprowadzić do zaniżonego poczucia własnej wartości, nieśmiałości i zaburzeń nastroju. Najlepszą drogą w kierunku niezależności i asertywności, a zarazem kluczem do relacji z innymi jest poznanie siebie, czyli samoświadomość.
W tym przypadku rozwiązaniem może okazać się po prostu zajęcie się sobą. To nie musi się odbywać się na wielką skalę, chodzi o tak banalne rzeczy jak poranne picie kawy czy jednodniową wycieczkę na wieś. Określenie swoich pragnień, potrzeb i wartości jest niezbędne – inaczej ludzie z otoczenia będą kierowali moim życiem, a ja będę przyjmować rolę biernego obserwatora swojego życia. Zachowanie równowagi między zależnością, a własną przestrzenią życiową, nie tylko pomaga żyć w zgodzie z samym sobą, ale powoduje wzrost poczucia wartości. Warto zatem – dla dobra swojego i partnera – zadbać o swój kawałek świata. Również dlatego, że w sytuacji, kiedy związek się kończy, nie wali się świat.

Granice w związku

Nasze wewnętrzne granice są niewidzialnymi i symbolicznymi „płotami”, które mają powstrzymać ludzi przed wkraczaniem na nasz teren i nadużywaniem nas. Systemy naszych wewnętrznych granic chronią nasze myśli, uczucia i zachowania. Osoby, którzy nie posiadają swoich granic, mają trudności z powiedzeniem „nie” oraz z osłonięciem się przed innymi.
Pozwalają innym wykorzystywać się emocjonalnie, by cudze problemy ich przytłoczyły. Zdolność stawiania granic daje nam więcej luzu psychicznego, czyli redukuje stres związany z relacjami z innym ludźmi. Nie musimy już walczyć, tylko w jasny sposób stawiamy swoje granice. Nie musimy czuć się podle, bo znowu ktoś nas wykorzystał, tylko potrafimy zadbać o siebie i swoje samopoczucie.

Mądrze się kłócić

Otwarta komunikacja oraz umiejętne rozładowywanie napięć i negatywnych emocji w związku może skutecznie zapobiec poważnym schorzeniom takim jak nerwice i depresje. Związek dwojga ludzi stwarza przestrzeń dla doskonalenia sztuki porozumienia i odnajdywania kompromisów. Naturalnym jest pojawianie się konfliktów interesów, rozbieżności zdań czy opinii. Ważne jest jednak, aby na bieżąco uwalniać się od gniewu i frustracji, nie dopuścić, by narastały. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy czujesz, że złość cię po prostu zalewa. Nie potrafisz wtedy racjonalnie myśleć i rzeczowo argumentować.
Kłótnia z łatwością może przeistoczyć się w niszczycielskie tornado i z pewnością niczego nie rozwiąże. Dopiero gdy ochłoniesz, emocje opadną, a atmosfera się rozrzedzi, postaraj się popatrzeć z dystansu na problem, który stał się przyczyną kłótni i wtedy zacznij rozmowę.

Aby kłótnia stała się silą oczyszczającą i scalającą związek, należy trzymać się kilku wytycznych. W czasie kłótni nie można wywlekać „starych brudów” i sięgać do odległej przeszłości, by udowodnić swoje racje. Trzeba otwarcie mówić o swoich uczuciach, o tym, co nas boli, ale nie używając przy tym bolesnych słów. Jeśli jest coś, o co kłócicie się często, to spróbujcie wasze tłumaczenia i argumenty przelać na papier lub porozumiewać się za pomocą krótkich e-maili. W relacjach dwojga ludzi może również dojść do sytuacji, które mogą wymagać pomocy z zewnątrz, wtedy najlepszym rozwiązaniem może okazać się wizyta u specjalisty w celu podjęcia terapii.

Katarzyna Melihar

Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.