Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Jan Matul 16/05/2025

Szałwia wspiera mózg

Łacińska nazwa tego zioła nieprzypadkowo wzięła się od słowa „salvus”, czyli „ocalony, uratowany, żywy”. Szałwia pokazuje, że jest przydatna w leczeniu wielu chorób, w tym o charakterze neurodegeneracyjnym.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to – podobnie jak bazylia, rozmaryn czy tarczyca – roślina z rodziny jasnotowatych. Pierwotnie stosowano ją na reumatyzm, dnę moczanową, stany zapalne i kłopoty z pamięcią. Już w XVI wieku niejaki John Gerard pisał o szałwii, że „jest wyjątkowo dobra dla głowy i mózgu, przyspiesza nerwy i pamięć”. Wyciągami z tej rośliny niegdyś leczono amnezję. W lecznictwie wykorzystuje się jej liście, rzadziej łodygi i kwiaty.

Bioaktywna bomba

Szałwia to zioło niezwykle bogate w substancje bioaktywne. Zawiera alkaloidy, saponiny, 160 różnych polifenoli, garbniki, terpenoidy, kwas kawowy, kwas rozmarynowy, kwas ursolowy, olejek eteryczny z borneolem, kamforą, cineolem czy pinenem. Dzięki temu może regulować pewne procesy hormonalne (łagodzi objawy menopauzy), ma właściwości moczopędne i żółciopędne, jest sprawdzonym środkiem na nadpotliwość, delikatnie obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. Zmniejsza fermentację jelitową, pomaga na wzdęcia, ogranicza namnażanie się złej flory bakteryjnej. Profilaktycznie zalecana jest jako środek zapobiegający kancerogenezie, przekształcaniu się zdrowych komórek w nowotworowe. Przyspiesza gojenie się ran, owrzodzeń i wyprysków skórnych.

Wspomóż swój mózg

Najnowsze badania nad szałwią skupiają się na jej walorach neuroprotekcyjnych, poprawiających pracę mózgu (składnik suplementów wspierających pracę tego narządu). Udowodniono, że szałwia, obok goździków, ma największą skuteczność w pozbywaniu się i w redukcji reaktywnych form tlenu, czyli wolnych rodników będących ubocznym produktem metabolizmu. Reaktywne formy tlenu w nadmiarze uszkadzają tkanki, zaburzają sygnały wewnątrzkomórkowe, przyczyniają się do mutacji i uszkodzeń DNA. W efekcie zwiększają ryzyko chorób nowotworowych oraz związanych z demencją, w tym choroby Alzheimera. Dane te opublikowano w grudniu 2024 roku, w czasopiśmie „Food & Function”, gdzie stosując spektrometrię masową badano wpływ różnych związków antyoksydacyjnych na pracę mózgu. Zespół z Centrum Badań Roślin Leczniczych w Newcastle potwierdził już jakiś czas temu, że olej szałwiowy poprawia pamięć, hamując enzym AchE, który z kolei rozkłada neuroprzekaźnik acetylocholinę. Acetylocholina moduluje pracę hipokampa, ma więc wpływ na zdolności poznawcze i pamięć. Związki z szałwii pomagają w produkcji dopaminy i serotoniny, pozytywnie wpływając na nastrój i koncentrację.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/2023/08/21/szalwia-wspomaga-walke-z-rakiem/

Uderzenie w stan zapalny

Bada się również właściwości przeciwzapalne (a i przeciwbólowe) szałwii, w której występuje karnozol i kwas karnozowy. Te diterpenoidy zakłócają szlaki dwóch kluczowych enzymów stanu zapalnego, gorączki i bólu, mowa o enzymach 5-LO i mPGES-1. Odkrycie to, opisane przez zespół naukowców z uniwersytetów w Salerno i Jenie, stanowi ważną strategię leczenia chorób zapalnych, a także nowotworowych. Szałwia ma poza tym działanie przeciwgrzybicze (w tym na Candida albicans) i przeciwbakteryjne (paciorkowce). Świetnie sprawdziła się chociażby w leczeniu zapalenia przyzębia, przy infekcjach gardła, ropniach i stanach zapalnych jamy ustnej.

Z zażywaniem szałwii powinny uważać osoby przyjmujące antydepresanty, leki przeciwzakrzepowe i oddziałujące na układ nerwowy. Zawiera tujon, więc nie zaleca się dłuższych kuracji tym ziołem, ani przekraczania wskazanych dawek, zwłaszcza jeśli stosujemy olejek szałwiowy.

Jan Matul

Źródła:

https://medicalxpress.com/news/2024-12-based-foods-brain-boosting-benefits.html

https://medicalxpress.com/news/2016-07-sage-discovery-plant-derived-compounds-potent.html

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9101933

https://www.medicalnewstoday.com/articles/266480#risks

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11102653

Jan Matul