Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Agnieszka Banaś 26/05/2025

Naturalne terapie wspomagające leczenie bezdechu sennego

Bezdech senny to bardzo poważne schorzenie dotykające coraz więcej ludzi na świecie. Bywa jednak często lekceważony przez większość pacjentów, czasem również przez lekarzy, bo jego najbardziej słyszalnym jest chrapanie. Dlaczego w takim razie bezdech senny jest taki groźny, jakie są jego objawy, przyczyny i w jaki naturalny sposób można go leczyć?

Czym jest bezdech senny?

Bezdech jest chorobą, która charakteryzuje się częstymi, powtarzającymi się z resztą epizodami zatrzymywania się  lub ograniczenia swobodnego przepływu powietrza przez drogi oddechowe człowieka, co finalnie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Obturacyjny bezdech senny (OBS) został po raz pierwszy opisany w 1999 r. w medycznym periodyku „American Academy of Sleep Medicine”. Ustalono, że dotyczy on średnio 8% populacji, a ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. W 99% przypadków jest to bezdech obwodowy, a w pozostałym 1% bezdech mieszany i ośrodkowy.

Czytaj też: https://naturazdrowie.com/2024/02/22/trzy-c-na-dobry-sen-i-pare-innych-trikow-by-zasnac/

Bezdech senny – objawy

Lekarze dzielą objawy bezdechu na występujące za dnia i w nocy. Dzienne objawy to na ogół uczucie zmęczenia po przespanej nocy i towarzyszący temu poranny ból głowy, trudności z pamięcią, senność, wrażliwość, nerwowość i suchość w ustach. W przypadku nocnych objawów to niespokojny sen, problemy z zaśnięciem, potliwość, częstsze oddawanie moczu, przyspieszony oddech oraz tętno, a także wspomniane chrapanie. Zarówno nocne, jak i dzienne objawy mają wielki wpływ na funkcjonowanie osoby chorującej na bezdech, nie pozwalając jej na regenerację organizmu poprzez sen, a w efekcie wywołujące niedotlenienie i podduszenie.

Przyczyny bezdechu

Uważa się, że na pojawienie się bezdechu mają wpływ pojawiające się nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych; polipy, wiotkie mięśnie podniebienia, chorowanie na niedoczynność tarczycy czy akromegalię, specyficzna budowa męskiego gardła, gruba szyja (zbyt duża masa ciała), skrzywiona przegroda nosowa czy po prostu inna budowa żuchwy.

Skutki nieleczonego bezdechu

Według przeprowadzanych latami badań, wiele z osób cierpiących na bezdech powoduje wypadki drogowe (z powodu braku koncentracji, osłabienia, zmęczenia), pojawiają się u nich zapalenia migdałków, choroby układu krążenia, serca, cukrzyca typu 2 oraz choroby neurologiczne.

Naturalne metody leczenia bezdechu

Oczywiście, jak to w przypadku wielu chorób cywilizacyjnych, bezdech senny można leczyć operacyjnie bądź wykorzystując ku temu odpowiednie urządzenia (CPAP, BiPAP, protezy dentystyczne czy aparaty doustne) do poprawy odpowiedniego przepływu powietrza w organizmie. Warto jednak jeszcze przed tymi ostatecznymi metodami sięgnąć do tych znacznie mniej inwazyjnych. Jednymi bowiem z najbardziej skutecznych, ale nadal naturalnych metod leczenia jest bez wątpienia zmiana dotychczasowego stylu życia, zrzucenie zbędnych kilogramów (otyłość przyczynia się do pojawienia się bezdechu, w każdym wieku) oraz uprawianie sportu (w tym także ćwiczenia oddechowe czy oddychanie brzuszkowe, które mogą być bardzo skutecznym sposobem na złagodzenie objawów choroby). Warto wówczas też odrzucić znane nam używki (kawę, papierosy, alkohol, a nawet obfite w niezdrowy cukier słodycze). Równie istotna w leczeniu bezdechu może być wilgotność powietrza występująca w miejscu odpoczynku (sucha atmosfera podrażnia bowiem drogi oddechowe), odpowiednia ilość godzin snu (unikając w ciągu dnia drzemek) oraz pozycja w jego trakcie, bo spanie na plecach może na ogół blokować drogi oddechowe, powodując tym zwiększenie ryzyka wystąpienia schorzenia. Znacznie lepiej wtedy spać na boku, aby utrzymać odpowiednią drożność dróg oddechowych. Finalnie jednak ważne jest w przypadku pojawienia się bezdechu sennego wprowadzenie do szeregu innych, przytoczonych powyżej zmian, jadłospisu zdrowej diety opartej na naturalnych medykamentach. Wymienia się wówczas napar złożony z czarnego pieprzu (o właściwościach przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych) łączony z drogocennym przez wieki miodem pomagającym w leczeniu chrapania, łyżkę stołową aromatycznej i lotnej esencji olejku lawendowego z 3 szklankami wody do inhalacji (rozluźniającego spięte drogi oddechowe), spożywaną tuż przed snem herbatę składającą się z łyżeczki startego imbiru, szklanki wody (250 ml) oraz pół łyżeczki mielonego cynamonu (w medycynie alternatywnej znanych ze swoich silnych właściwości relaksujących i antybiotycznych), roztwór z rozcieńczonych w ciepłej wodzie olejków eterycznych (po 5 kropli olejku z kopru włoskiego, olejku z mięty pieprzowej i olejku waleriany) oraz herbatę czosnkową, również zalecaną do wypicia przed snem, a bardzo przydatną na pojawiające się infekcje dróg oddechowych, niedrożności czy przy pojawieniu się zapalenia migdałków, również jednej z przyczyn bezdechu.

Wnioski

Bezdech senny bywa uciążliwym schorzeniem, ale jest na ogół możliwy do leczenia, nawet przytoczonymi, naturalnymi metodami, o ile jest to łagodniejsza jego postać. Zmiana dotychczasowego stylu życia, ćwiczenia oddechowe, zrzucenie wagi, dieta, regularne godziny snu czy odpowiednia wilgotność powietrza w miejscu odpoczynku to tylko jedne z wielu metod, które można zastosować osobie zmagającej się z bezdechem. Należy jednak pamiętać, że to dość poważna choroba i w przypadku nasilenia się jej objawów skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Agnieszka Banaś

ur. 16.09.1992 w Kędzierzynie Koźlu. Z wykształcenia historyczka - archiwistka, polonistka oraz teolog kultury. Rozprawę doktorską przygotowuje na temat epidemii morowej zarazy w dawnej Polsce. Od kilku lat archiwistka w Kurii Diecezjalnej w Opolu, redaktorka w miesięczniku „Wobec” i wydawnictwie „Pharmacopola”, członkini Polskiego Towarzystwa Historyków Oddział w Opolu oraz studentka orientalistyki UO. Zainteresowania badawcze związane z historią medycyny, literaturą staropolską, hagiografią i orientem chrześcijańskim. Autorka ponad 80 publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu medycyny dawnej i literatury XVI – XIX wieku.