Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

oprac. Redakcja 04/07/2025

Czego wstydzą się Polki?

Blisko 37% Polaków wciąż uznaje temat seksu za wstydliwy[1]. Przekłada się to na brak wiedzy i milczenie w kluczowych kwestiach, takich jak antykoncepcja awaryjna. Dla wielu kobiet pozostaje ona tematem tabu, mimo że może decydować o ich zdrowiu i życiu. Brak otwartej rozmowy z partnerem, lekarzem czy farmaceutą prowadzi do niepewności i strachu. Międzynarodowy Dzień Seksu (7 czerwca) to okazja, by przypomnieć: odpowiedzialność za zdrowie seksualne zaczyna się od odwagi mówienia – również o antykoncepcji awaryjnej. Jak podkreślają Eksperci co czwarty Polak rzadko rozmawia ze swoim partnerem na temat seksu.
O czym rozmawiamy w związkach a co jest dla nas tematem tabu?

Budowanie satysfakcjonujących relacji z bliską osobą to jest między innymi umiejętność rozmowy na różne tematy. Okazuje się, że co prawda partner lub partnerka to są osoby, z którymi zdecydowanie najczęściej i najswobodniej rozmawiamy nawet na trudne tematy, niemniej w wielu związkach pewne tematy nie są nigdy poruszane. Również rozmowy o seksie nie są łatwe. Tymczasem aż 37% Polaków rzadko rozmawia na temat seksu ze swoim partnerem[2].

„Odpowiedzialność za zdrowie seksualne zaczyna się od świadomej, otwartej i pozbawionej oceniania rozmowy. Antykoncepcja awaryjna to temat, w którym mężczyzna często bywa pomijany. To błąd, który warto naprawić. Płodność jest nie tylko sprawą kobiet – to wspólna odpowiedzialność za zdrowie, relacje i przyszłość” – komentuje mgr Olga Sierpniowska, współautorka wytycznych dla farmaceutów dotyczących antykoncepcji awaryjnej, edukatorka i ekspertka kampanii Poranek Po.

Antykoncepcja awaryjna – partnerska rozmowa

Rozmowy o seksie w związkach stają się coraz łatwiejsze. Jednak temat antykoncepcji awaryjnej wciąż bywa trudny do omówienia, nawet między partnerami. Tymczasem to właśnie w takich sytuacjach szczególnie istotne jest wzajemne wsparcie zarówno emocjonalne, jak i w podejmowaniu wspólnej, świadomej decyzji. Odpowiednie podejście partnera może znacząco ułatwić decyzję i zmniejszyć stres z nią związany. Jedynie 25% kobiet decydujących się na antykoncepcję awaryjną podejmuje tę decyzję wspólnie z partnerem. Natomiast zdecydowana większość mierzy się z tym wyborem samodzielnie[3]. Wciąż jest potrzeba większej otwartości i partnerskiej rozmowy na temat wspólnej odpowiedzialności za zdrowie seksualne.

„Farmaceuci są przygotowani do udzielania rzetelnych informacji i prowadzenia merytorycznych rozmów na temat antykoncepcji awaryjnej. Dzięki odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu mogą rozwiać wątpliwości pacjentek, obalić popularne mity i zapewnić realne wsparcie w trudnym momencie. Ich rola nie ogranicza się do wydania antykoncepcji awaryjnej. To przede wszystkim ważna funkcja edukacyjna i wspierająca w obszarze zdrowia reprodukcyjnego” podkreśla mgr Olga Sierpniowska, współautorka wytycznych dla farmaceutów dotyczących antykoncepcji awaryjnej, edukatorka i ekspertka kampanii Poranek Po.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/2023/08/02/czy-seks-moze-byc-pozytywna-motywacja-do-zycia/

Nie wstydź się pytać. Świadome rozmowy

Wciąż zbyt wiele młodych osób nie ma dostępu do rzetelnej wiedzy o seksualności, a rozmowy o antykoncepcji, relacjach czy własnych granicach bywają krępujące. Tymczasem otwarta i empatyczna edukacja seksualna może zapobiec wielu problemom między innymi niechcianych ciąż lub utrwalania szkodliwych stereotypów. Aby to było możliwe, konieczne jest stworzenie przestrzeni, w której rozmowy o seksie nie są tematem tabu, lecz naturalnym elementem codzienności.

Jak podkreśla dr Andrzej Depko, Konsultant krajowy ds. seksuologii: Podstawą jest edukacja, która nie ogranicza się jedynie do przekazywania informacji o metodach antykoncepcji, ale obejmuje także kwestie psychoseksualne, emocjonalne i społeczne. To właśnie wszechstronne podejście pomaga młodym ludziom zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości, a także nauczyć się szacunku do siebie i innych. Ważne jest, aby temat seksu był naturalnym elementem rozmów, a nie tematem tabu, co wymaga otwartości zarówno ze strony rodziców, nauczycieli, jak i całego społeczeństwa”.

„Rzetelna edukacja seksualna to nie przywilej, lecz prawo każdego młodego człowieka. Bez niej pozostawiamy młodzież samą sobie w świecie mitów, lęków i dezinformacji. Naszym obowiązkiem jako społeczeństwa jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której młodzi ludzie mogą zadawać pytania, zdobywać wiedzę i uczyć się odpowiedzialności bez wstydu i bez oceniania” dodaje dr n. społ Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.


[1],2 Badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1088 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 1 – 3 lutego 2025 roku. Metoda: CAWI.

 

[3]https://www.plannedparenthood.org/uploads/filer_public/40/8f/408fc2ad-c8c2-48da-ad87-be5cc257d370/211214-ppfa-annualreport-20-21-c3-digital.pdf

oprac. Redakcja