mgr farm. Magdalena Habuz-Falińska
08/02/2022
Słowo „smog” pochodzi od angielskich słów „smoke” (dym) oraz „fog” (mgła). Innymi słowy, smog to specyficzna, powstała na skutek ingerencji w środowisko, toksyczna mgła. Do jego powstania, prócz drobinek trujących pyłów, potrzeba wystąpienia w tym samym czasie odpowiednich zjawisk pogodowych.
Smog to nie tylko coś, co wygląda nieestetycznie, psuje panoramę miasta i brzydko pachnie. To przede wszystkim prawdziwa bomba rakotwórczych, toksycznych substancji produkowanych przez zakłady przemysłowe, emitowanych przez auta oraz w znacznym stopniu przez gospodarstwa domowe, które są ogrzewane węglem i drewnem.
Toksyczna mgła składa się z tlenków węgla, azotu i siarki oraz wysoce szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5, benzo(a)piranu, a także innych wielonienasyconych węglowodorów aromatycznych. To właśnie te ostatnie składniki powstają w wyniku spalania drewna, śmieci, tworzyw sztucznych czy spalin samochodowych i są składnikami rakotwórczymi.
W latach 50. londyński smog w ciągu kilku dni zabrał z tego świata ponad 4 tys. osób. W Polsce z powodu smogu odnotowuje się blisko 45 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, podczas gdy przykładowo w wypadkach samochodowych ginie średnio 3 tys. ludzi.
Wydawać by się mogło, że trujące pyły w największym stopniu oddziałują na układ oddechowy. To tylko po części prawda, ponieważ smog powoduje znacznie poważniejsze skutki dla zdrowia. Poniżej wymieniamy te najistotniejsze z medycznego punktu widzenia:
Skuteczna walka ze smogiem i jego następstwami dla pojedynczego człowieka jest niezwykle trudna. Na pewno w pojedynkę niewiele da się zrobić, ponieważ przede wszystkim potrzebna jest odpowiednia edukacja i podjęcie właściwych działań politycznych. Być może odpowiednio wysokie kary i ich konsekwentne egzekwowanie zmieniłyby sytuację. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy poprawić jakość powietrza, którym oddychamy.
Przeczytaj także: Jak pozbyć się metali ciężkich z organizmu?