Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

olejki eteryczne
Aleksandra Marek-Hipner 09/02/2022

Surowców do produkcji olejków eterycznych (substancji zapachowych) dostarczają łodygi, korzenie, nasiona lub kwiaty. Produkty końcowe powstają głównie metodą destylacji z parą wodną. Używa się ich w lecznictwie naturalnym, kosmetologii i dermatologii. Wykorzystywane są do wyrobu perfum, w kuchni jako przyprawy, a także jako środki terapeutyczne w ziołolecznictwie i aromaterapii.

Wybór właściwego olejku

Przy zakupie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy dany olejek jest rzeczywiście eteryczny, czy zapachowy. Te drugie są syntetycznymi substancjami i nie mają właściwości terapeutycznych. Każdy z olejków używany jest do czego innego, w zależności od potrzeb. Trzeba dobrze zapoznać się z ich charakterystyką i stosować zgodnie z przeznaczeniem. Niektóre olejki nie są wskazane dla dzieci, kobiet w ciąży, karmiących matek lub dla osób cierpiących na konkretne dolegliwości (astma, alergia). W każdym z tych przypadków obowiązkowo należy skonsultować się z lekarzem.

Prawie każdy z olejków eterycznych wykazuje działanie antyseptyczne (niszczące drobnoustroje). W zależności od własnych potrzeb należy posiłkować się konkretnym olejkiem lub ich odpowiednią mieszanką.

Olejki eteryczne mogą poprawiać nastrój i dodać energii (np. lawendowy, pomarańczowy, cedrowy, cytrynowy, z drzewa różanego). Mogą działać uspokajająco i redukować napięcie (np. lawendowy, melisowy, rozmarynowy, sandałowy), łagodzić bóle głowy (miętowy, majerankowy, z geranium), poprawiać koncentrację (np. miętowy, eukaliptusowy, rozmarynowy), a także łagodzić bóle menstruacyjne (np. bazyliowy, miętowy) bądź zwiększać libido (np. rozmarynowy, sandałowy, cytrynowy).

Przeczytaj także: Na bezsenność pomogą zioła

Oto kilka popularnych olejków oraz ich właściwości:

  • LAWENDOWY – uspokaja, zmniejsza lęk, obniża ciśnienie, działa przeciwbólowo, stymuluje pracę mózgu, obniża uczucie zmęczenia;
  • CYTRYNOWY – wspomaga układ odpornościowy, leczenie nadciśnienia, poprawia metabolizm, łagodzi stany zapalne skóry;
  • Z MIĘTY PIEPRZOWEJ – wykazuje działanie rozkurczowe, obniża napięcie i redukuje bóle mięśni, ułatwia trawienie;
  • SOSNOWY – poprawia oddychanie, wspiera leczenie przeziębienia, rozgrzewa, koi, ułatwia zasypianie;
  • EUKALIPTUSOWY – wspomaga leczenie przeziębienia, działa regeneracyjnie;
  • POMARAŃCZOWY – uspokaja, ułatwia zasypianie, redukuje odczuwalny stres, odpręża, tonizuje i odmładza skórę;
  • OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO – pomaga w leczeniu przeziębień i bólu gardła, wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, działa łagodząco na zmiany skórne (np. trądzik, łupież, zapalenie skóry).

Stosowanie zgodnie z zaleceniami

Olejki eteryczne są całkowicie bezpieczne, gdy stosuje się je zgodnie z zaleceniami. Można korzystać z ich właściwości, rozpylając w powietrzu (dyfuzor, inhalator, kominki zapachowe), nakładając na ciało (okłady, masaże, dodatek do kąpieli) lub przyjmując doustnie w postaci specjalnie przygotowanych suplementów diety.

Olejki można też dodawać do nawilżacza powietrza. Ponieważ są bardzo silnymi substancjami, należy wybrać dyfuzor, który wykonany jest z odpowiedniego tworzywa, aby urządzenie nie uległo zniszczeniu. Inhalację wykonuje się za pomocą inhalatora lub metodą tradycyjną, wlewając krople do zagotowanej, gorącej wody i wdychając pojawiającą się parę. Na noc, dla odprężenia, warto spryskać poduszkę olejkiem eterycznym (np. lawendowym) i korzystać z jego właściwości podczas snu. Przy leczeniu infekcji dróg oddechowych nie zawadzi wetrzeć kilka kropel w piżamę.

W przypadku okładów lub masaży należy pamiętać, że oleje mają duże stężenie. Dlatego też przed nałożeniem na skórę, trzeba je rozcieńczyć, np. olejkiem migdałowym, kokosowym lub jojoba. Po zmieszaniu można rozprowadzić je na ciele i wykonać masaż.

Chcąc użyć olejku eterycznego do kąpieli, nie wolno zapominać o tym, że nie są one rozpuszczalne w wodzie. Dlatego należy je dodać do odpowiedniej bazy – oleju. Można też zaopatrzyć się w specjalne kosmetyki do kąpieli, które już zawierają w swoim składzie olejki eteryczne.


Aleksandra Marek-Hipner