dr Marek Skoczylas
03/03/2022
Nie sposób przecenić roli wzroku w życiu człowieka. Zarówno zdrowi, jak i chorzy zapewne zdają sobie z tego sprawę, ale nie wszyscy wystarczająco dbają o ten najważniejszy ze zmysłów. Warto podkreślić, że wszelkie działania prewencyjne mogą ochronić oczy i pozwolą cieszyć się idealnym wzrokiem przez długie lata.
Współcześnie znanych jest wiele chorób oczu, niektóre z nich pojawiają się częściej wraz z wiekiem. Chodzi tu przede wszystkim o zaćmę, retinopatię cukrzycową, jaskrę i zwyrodnienie plamki żółtej. Choć mechanizm osłabiający wzrok w każdej z tych chorób jest inny, to kończy się zawsze tak samo – częściową lub całkowitą jego utratą. Na szczęście medycyna nie jest zupełnie bezsilna w profilaktyce, a nawet leczeniu tych chorób. Podczas terapii ratujących wzrok można używać substancji wspólnych oraz działających tylko na jedną konkretną chorobę. Ogromne znaczenie mają tu wypróbowane substancje naturalne.
Choroba ta charakteryzuje się postępującą utratą wzroku w przebiegu cukrzycy. W tym przypadku należy oczywiście leczyć chorobę podstawową, jednak analizując wyniki badań naukowych, możemy wyciągnąć następujący wniosek – da się poprawić wzrok z pomocą cynku, ale w nieco większej ilości, niż sugerują to dane administracyjne.
Drugim preparatem godnym uwagi jest ekstrakt z kory sosny. Efekt jego stosowania będzie widoczny mniej więcej po trzech miesiącach. Jeśli sama kora sosny nie sprawdzi się, warto połączyć ją z witaminą E oraz koenzymem Q10 – do takich wniosków doszli naukowcy w 2015 roku w Indiach. To bardzo dobre i skuteczne połączenie – o czym jako lekarz wiem z doświadczenia.
Badania naukowe poświadczają także skuteczność terapeutyczną, zwłaszcza u dzieci, rośliny gingko biloba (miłorzębu japońskiego). Ta informacja jest wyjątkowo cenna, szczególnie dla osób z cukrzycą typu 1, a na nią właśnie znacznie częściej zapadają dzieci niż dorośli.
Warto zainteresować się także benfotiaminą, czyli aktywną pochodną witaminy B1, która nie tylko świetnie regeneruje oczy u diabetyków, ale pozytywnie wpływa na ochronę całego układu nerwowego w przebiegu cukrzycy.
Na koniec wypada przypomnieć o pokrzywie indyjskiej oraz borówkach. Ich właściwości, jak dowodzą badania, mają niebagatelne znaczenie prozdrowotne.
Groźną, często występującą chorobą oczu jest zwyrodnienie plamki żółtej. Niejednokrotnie towarzyszy ona innym schorzeniom przewlekłym w tym otyłości, nadciśnieniu i miażdżycy. Osoby dotknięte tą przypadłością powinny pamiętać, że pomóc im może powrót do zdrowego stylu życia oraz zastosowanie wartościowych naturalnych substancji, m.in. szafranu.
Szafran zawiera krocetynę, która zwiększa dostępność tlenu w plamce żółtej. Skuteczność jej oddziaływania potwierdzono, przeprowadzając badania naukowe, w których stosowano szafran w ilości 20 mg ekstraktu dziennie przez 3 miesiące. Tutaj obligatoryjnie należy stosować także kompleks witamin B, rozmaryn oraz oliwę z oliwek. Siła badań, które potwierdzają te zależności jest naprawdę duża.
Na szczególną uwagę zasługują także jagody goji, w których występuje zeaksantyna, potężny przeciwutleniacz w obszarze gałki ocznej.
Najbardziej charakterystyczną, spośród chorób oczu jest zaćma. Objawia się bowiem typowym zmętnieniem gałki ocznej. Leczenie powinno się zaczynać od regularnego spożywania witaminy C, pamiętając, że organizm nie potrafi jej magazynować. Jeśli jesteśmy przy witaminach, wspomnijmy o witaminie E, którą trzeba suplementować, gdyż ilości zawarte w pokarmach nie zapobiegają zaćmie. Warto ją przyjmować w kompleksie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – mowa o popularnej ostatnio witaminie ADEK. Na koniec pora wymienić multiwitaminę, która w skuteczny sposób zapobiega zaćmie, czego dowodem są wyniki kilkunastu przeprowadzonych badań naukowych.
Choroba ta reaguje na podobne substancje, co retinopatia cukrzycowa. W terapii wspaniale sprawdzi się również kora sosny. Warto szukać takiego jej ekstraktu, który zawiera przynajmniej 90 procent OPC (proantocyjanidyny pozyskiwane głównie z pestek winogron). W leczeniu jaskry ważną rolę odgrywa duet pokrzywa indyjska i borówka. Wiele skutecznych terapii przeprowadzono też z użyciem glutationu. To wspaniały „odtruwacz” wytwarzany w ludzkim ciele. Jedząc produkty bogate w siarkę – np. cebulę czy czosnek – wpływamy na zwiększenie jego produkcji. Z pomocą w tej chorobie przyjść może także świerzbiec właściwy (Mucuna pruriens), koenzym Q10 oraz bajkalina (tarczyca bajkalska).
Wymienione powyżej naturalne substancje przynoszą organizmowi korzyści w przypadku wystąpienia konkretnych dolegliwości narządu wzroku. Jednak w przebiegu wszystkich tych chorób należy bezwzględnie wykorzystać naturalne substancje, które redukują stres oksydacyjny w gałce ocznej. Zaliczają się do nich luteina i zeaksantyna. Ich działanie jest skuteczniejsze, jeśli występują w postaci ekstraktów z roślin, niż w formie wyizolowanej. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj aksamitka. To bogate źródło luteiny i zeaksantyny, które chronią oczy, oraz ksantofilu zabezpieczającego je przed uszkodzeniem wywołanym promieniami UV. Warto dodać, że aksamitka poprawia również ostrość widzenia. Lecznicze terapie doskonale wzmocni ekstrakt z borówki czarnej oraz gingko biloba – miłorząb japoński, który zawiera glikozydy flawonowe, mające korzystny wpływ na przebieg wszystkich wcześniej wymienionych chorób.
Wyszczególnione tu naturalne substancje powinny stanowić podstawę diety osób zmagających się z przedstawionymi chorobami. Na skutki ich działania często trzeba poczekać, jednak należy uzbroić się w cierpliwość. Długo oczekiwane rezultaty potrafi być naprawdę trwałe.
___
Ten artykuł nie stanowi porady o charakterze medycznym. Ma wyłącznie charakter informacyjny i w rozumieniu obowiązujących przepisów nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. Ponadto nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. Oświadczam, że nie daję gwarancji przydatności treści tego artykułu do określonego celu lub zastosowania oraz nie ponoszę odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody będące konsekwencją korzystania lub niemożności korzystania z jego treści. Osoba kierująca się wyłącznie informacjami uzyskanymi w tym artykule działa na własną odpowiedzialność. Marek Skoczylas