Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

jak rozpoznać żywność ekologiczną
Krystyna Radkowska 06/09/2022

Dla niektórych są to produkty kupowane na targu. Dla innych – smakołyki wyhodowane w podmiejskim w ogródku. Teorii jest wiele, spróbujmy znaleźć tę właściwą.

Eko stało się modne. Nic w tym dziwnego – jako społeczeństwo chcemy dbać o środowisko, o planetę i o nas samych. Trzeba jednak uważać na tzw. greenwashing – czyli działania bądź produkty, które tylko „udają”, że są bio.

Jak w takim razie zdefiniować żywność ekologiczną? Podstawowa różnica jest w uprawie. W rolnictwie ekologicznym nie stosuje się związków chemicznych, mających na celu optymalizację plonów. Dopuszczalne są jedynie konkretne preparaty, dozwolone i sprawdzone pod względem wpływu na środowisko i zdrowie człowieka. To preparaty naturalne, które określa unijne rozporządzenie. Wspólnym celem, zarówno rolnictwa ekologicznego, jak i konwencjonalnego jest produkcja. Jednakże w tym pierwszym przypadku wszystkie zabiegi z tym związane są ukierunkowane również na ochronę środowiska, krajobrazu oraz innych czynników środowiskowych, a uzyskany plon cechuje wysoka jakość. W rolnictwie konwencjonalnym główny cel to wielkość uzyskanego plonu, czyli maksymalna efektywność ekonomiczna.

Skąd pewność, że jemy eko?

Nie możemy mieć pewności, że to, co kupujemy bezpośrednio od rolnika jest bio. Sprzedający na targu może nie stosować się do metod rolnictwa ekologicznego. Jak rozpoznać, że produkt jest eko? To proste: w skład żywności ekologicznej wchodzą tylko certyfikowane składniki. Etykieta prawidłowo oznakowanego produktu ekologicznego, oprócz innych elementów oznakowania wymaganych przepisami prawa żywnościowego, powinna zawierać:

  • unijne logo produkcji ekologicznej (ekolistek, czyli kształt liścia z białych gwiazdek na zielonym tle),
  • numer jednostki certyfikującej,
  • miejsce produkcji nieprzetworzonych produktów rolniczych.

Na opakowaniu ekologicznego produktu powinien znajdować się numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej nadzorującej producenta ekologicznego, który przeprowadził ostatnie działania produkcyjne lub przygotowawcze. Jednostki certyfikujące z Polski używają numerów o następujących formatach: PL-EKO-numer. Każda z jednostek certyfikujących w Polsce jest zobowiązana do umieszczenia na swojej stronie internetowej wykazu wydanych certyfikatów. Można zatem łatwo sprawdzić na stronach internetowych tych jednostek, czy kupowane produkty posiadają ważny certyfikat.

Gdzie kupić żywność ekologiczną?

Właściwie wszędzie. Coraz więcej popularnych supermarketów ma ją w swojej ofercie, są również specjalistyczne sklepy, które sprzedają tylko produkty organiczne. Wiele z nich zrzesza Polska Izba Żywności Ekologicznej. Izba zrzesza ponad 100 przedsiębiorców reprezentujących wszystkie segmenty rynku BIO w Polsce: rolników, przetwórców, producentów, dystrybutorów i sklepy, jednostki certyfikujące i branże pokrewne: producentów naturalnych kosmetyków, środków czystości, nawozów czy biokompostowalnych opakowań i naczyń jednorazowych. Więcej informacji o Polskiej Izbie Żywności Ekologicznej, sklepach i producentach bio znajduje się na stronie www.jemyeko.com.

Krystyna Radkowska