Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Prof. Roman Hołubowicz 17/06/2022

Jedz powoli – czyli chińska kultura przy stole

W Państwie Środka gości przychodzących do firmy przyjmuje się w specjalnej reprezentacyjnej sali. Nie wolno tego robić w pokojach pracowników. Życie pokazuje, że wiele ważnych decyzji jest podejmowanych w zupełnie innej atmosferze, najlepiej podczas posiłków w firmowej kantynie bądź w restauracji. Zasadę tę zna cały świat, ale Chińczycy wypracowali własne reguły, które znane są jako „chińska kultura przy stole”. 

Jeden stół, wspólny talerz

Biznesowe spotkania odbywają zwykle przy dużym stole z obracanym środkiem. Potrawy stawia się na jednym, wspólnym talerzu. Obsługa nie podaje ich osobno na indywidualne talerze. Zwykle posiłki jada się na ogólnej sali, gdzie znajduje się wiele stołów różnej wielkości, a co za tym idzie – jest też mnóstwo ludzi i panuje duży hałas. Dlatego w przypadku ważnych wizyt i rozmów, wydzielana jest osobna sala z oddzielną częścią wypoczynkową, klimatyzacją i toaletą. 

Miejsca dla gości i rola gospodarza

Najwyższa serwetka ułożona przy stole lub ustawione specjalne krzesło pokazuje, gdzie powinien usiąść gospodarz spotkania. Po jego prawej stronie znajduje się miejsce dla najważniejszego gościa. Po lewej zawsze zasiada drugi najważniejszy rangą gość. Kolejne miejsca zarezerwowane są dla tłumacza i pracowników firmy. Gospodarz pokazuje gościom ich miejsca, prosi obsługę o dodatkowe rzeczy (np. wilgotne ręczniki do rąk, nóż i widelec, gdy są tylko pałeczki), zamawia potrawy i napoje, wznosi pierwszy toast oraz dyskretnie (poza salą) płaci rachunek. 

Rozmowy przy herbacie

Gospodarz zwykle dobrze zna miejsce posiłku (restaurację) i już wcześniej próbował większości potraw. Liczba zamówionych przystawek, dań i deserów świadczy o randze spotkania i jest zwykle duża. Od razu zakłada się, że 1/3 z nich nie będzie zjedzona. To, co pozostanie po takim posiłku, zabiorą do hotelu goście lub do domu pracownicy firmy. Do czasu przyniesienia zamówionych potraw z kuchni prowadzi się rozmowy i ustalenia oraz pije się słabe herbaty ziołowe (zielone lub lekko słodzone z kwiatów nieznanego w Polsce gatunku chryzantemy – chińska nazwa juhua). Mają one pobudzić apetyt gości. 

Siorbanie i mlaskanie

Każda z wnoszonych z kuchni potraw stawiana jest na obracającej się części stołu w pobliżu gospodarza. Objaśnia on, co to za danie, z czego było zrobione, ewentualnie pomaga siedzącym po obu jego stronach gościom nałożyć jedzenie ze wspólnego talerza. Wyrazem uznania biesiadujących osób dla potraw, które zostały wybrane przez gospodarza jest głośne siorbanie i mlaskanie podczas jedzenia (podobno kubki smakowe języka lepiej wtedy odbierają bodźce smakowe) oraz lekkie odbijanie (bekanie). 

Mocne alkohole

W trakcie wielu tradycyjnych posiłków w Chinach pija się wódki (win się nie podaje). Niektóre z nich są bardzo mocne (zawierają do 60 procent czystego alkoholu) i mają intensywny zapach. Dość często nie zamawia się ich w restauracji, tylko przynosi ze sobą w dużych, ciężkich ceramicznych lub kamionkowych pojemnikach. Wódkę rozlewa się z nich do niewielkich dzbanków i stawia przed każdym z uczestników spotkania. Pije się ją z małych albo bardzo małych kieliszków. Każdy nalewa sobie sam. Trzy początkowe toasty są wspólne i wznosi je gospodarz. Potem następują toasty indywidualne. Do gościa podchodzi wówczas pracownik firmy i na stojąco wspólnie piją alkohol. Zgodnie z zasadami chińskiej kultury przy stole, przeciętny uroczysty obiad rodzinny trwa zwykle od dwóch do trzech godzin, natomiast spotkania biznesowe są dłuższe. Zazwyczaj kończą się wręczeniem prezentów od gospodarzy dla gości.  

Prof. Roman Hołubowicz