Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

niestrawność
Klaudia Wieczorkowska-Laskowska 08/08/2022

Czym jest niestrawność

Słowo dyspepsja oznacza dosłownie z języka greckiego – złe trawienie. Z niestrawnością mamy do czynienia kiedy zostaje zaburzone prawidłowe działanie układu pokarmowego, połączone z przewlekłym lub nawracającym dyskomfortem zlokalizowanym w okolicy nadbrzusza. Niestrawność trwa zwykle od paru godzin do paru dni a nawet tygodni. Zaledwie 10-20% pacjentów z dyspepsją zgłasza się z do specjalisty.

Objawy

Do najczęstszych objawów niestrawności należy ból górnej części brzucha, nie ustępujący lub pojawiający się często przez okres dłuższy niż dwa tygodnie. Dodatkowo może wystąpić poposiłkowe uczucie pełności w nadbrzuszu, częste odbijania, nudności i wymioty, uczucie wczesnej sytości, brak łaknienia czy zgaga.

Przyczyny

Niestrawność można podzielić na organiczną, której przyczyną mogą być takie choroby jak wrzody żołądka lub/i dwunastnicy, rak przełyku i/lub żołądka, refluks, oraz czynnościową, związaną najprawdopodobniej z nadwrażliwością trzewną, dietą, przyjmowanymi lekami (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwreumatyczne, preparaty żelaza i potasu, niekiedy antybiotyki), czy czynnikami psychosocjalnymi i drażniącymi – jak np.: dym papierosowy. Niestrawność czynnościowa jest najczęściej występującą postacią dyspepsji. Pojawia się na skutek powstania zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego. W postaci tej nie dochodzi jednak do zmian strukturalnych i biochemicznych w obrębie przewodu pokarmowego.

Jak sobie pomóc?

Istnieje wiele sposobów, które pomagają w leczeniu niestrawności. Należy jednak przed zastosowaniem leczenia wdrożyć proces diagnostyczny aby lepiej poznać i określić zakres schorzenia.

Diagnostyka

Obecnie najczęściej wykonywanym badaniem diagnostycznym jeżeli chodzi o niestrawność jest gastroskopia. Jednak w diagnostyce niestrawności jest ona wykonywana po wdrożeniu i zastosowaniu bezskutecznego leczenia objawowego, dla osób powyżej 45 r.ż. oraz dla pacjentów z uporczywymi, utrzymującymi się długo wymiotami, nagłym spadkiem masy ciała i objawami krwawienia wewnętrznego z przewodu pokarmowego, osób z zaburzeniami przełykania czy dla osób w stanie zagrożenia życia.

Innym badaniem, poprzedzającym gastroskopię, są testy oddechowe. Polegają one na pomiarze gazów powstałych po podaży nieradioaktywnego izotopu stabilnego 13C w wydychanym CO2. W kolejnym rodzaju testów oddechowych mierzy się ilość produkowanych naturalnie gazów. Jednym z bardziej znanych zastosowań testów oddechowych jest diagnostyka zakażenia Helicobacter pylori, które może być powodem powstania niestrawności. Testy te są nieinwazyjne, bezpieczne i dobrze tolerowane przez pacjentów.

W diagnostyce dyspepsji stosuje się również USG jamy brzusznej.

Leczenie

Ciężkie stadia dyspepsji organicznej leczy się farmakologicznie. Dąży się do wyeliminowania schorzenia, które wywołuje niestrawność. Przy niestrawności związanej z przyjmowaniem niektórych leków, nalezy je po konsultacji z lekarzem – odstawić.

Niestrawność czynnościową leczy się objawowo. Elementem farmakoterapii są leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, leki rozkurczowe, leki prokinetyczne i w ostateczności leki przeciwdepresyjne.

Proces wychodzenia z dyspepsji można wspomagać naturalnymi środkami ziołowymi. Również po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Są one łagodniejsze dla organizmu i bardzo często pozwalają pozbyć się schorzenia nie sięgając do leki apteczne.

Zdrowie w tabletce

Jednym z najlepszych dostępnych na rynku naturalnych środków wspomagających leczenie niestrawności jest DigestAll od Deva Harmony*. Środek ten działa kojąco na zaburzenia trawienia i dolegliwości żołądkowe. Jest pomocny w łagodzeniu nudności i wymiotów. Pomaga zniwelować gazy i zmniejsza uczucie ciężkości i wzdęcia po obfitym posiłku.

DigestAll zawiera wyciąg z Anardany (Granatu właściwego), Elaichi Bada (Czarnego kardamonu), Jeera (Nasion kminu), Dhania (Kolendry siewnej), Nimboo sat (kwasu cytrynowego) i Dalchini (Cynamonu). DigestAll Tabletki mogą być przyjmowane przez osoby w każdym wieku po posiłkach. 

Dawkowanie

1 do 4 tabletek dwa razy dziennie, po posiłku. Rozgryźć i połknąć lub ssać w ustach do rozpuszczenia się tabletek. Można popić niewielką ilością wody. Bardzo dobre w smaku.

Zastosowanie

  • Zaburzenia trawienia
  • Niestrawność, wzdęcia i dolegliwości żołądkowe
  • Stymulacja wydzielania soków trawiennych
  • Reguluje ruchy perystaltyczne jelit
  • Wzdęcia
  • Zaparcia
  • Biegunka
  • Rozstrój żołądka
  • Poczucie ciężkości brzucha
  • Niestrawność
  • Utrata apetytu

Jak zapobiegać niestrawności?

Najważniejsza jest profilaktyka zdrowia i życie w wewnętrznej harmonii, wspomagane odpowiednią, zbilansowaną dietą w połączeniu z systematycznym wysiłkiem fizycznym.

Jadłospis powinien zawierać wszelkiego rodzaju warzywa (należny jednak zwrócić uwagę na ilość roślin strączkowych), owoce, produkty pełnoziarniste wspomagające perystaltykę jelit. Można również wprowadzić zioła takie jak: mięta pieprzowa, rumianek pospolity, kminek zwyczajny, koper włoski, imbir czy melisa lekarska. Jadłospis powinny opuścić wszelkiego rodzaju fast foody, napoje gazowane, kawa, alkohol, cukier i żywność przetworzona. A także tłuszcze zwierzęce i produkty z dużą ilością konserwantów.

Należy zwrócić również uwagę na sposób w jaki jemy. Zachłanne i szybkie spożywanie pokarmów bez należytego ich przeżucia może prowadzić do niestrawności i wzdęć. Dlatego należy jeść powoli, nie spiesząc się. A po posiłku chwilę odpocząć.

Jak twierdzą jednogłośnie najlepsi dietetycy, ważna jest także regularność spożywanych posiłków. Należy jeść ok. 4-5 razy dziennie, pamiętając o właściwej ilości jedzenia. Nasz żołądek ma podobną objętość co dwie nasze pięści.

W miarę możliwości należny też dążyć do redukcji stresu i ograniczenia ekspozycji na czynniki szkodliwe dla naszego zdrowia.

__________________________________________________________________

*Nie należy przekraczać zalecanej porcji dziennej do spożycia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Należy przestrzegać zdrowego trybu życia i zrównoważonego sposobu żywienia. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na składniki preparatu. Produkt nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży ani karmiących oraz dzieci. Przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią. Opisany produkt jest suplementem diety, nie jest produktem leczniczym, któremu przypisuje się właściwości zapobiegania lub leczenie chorób występujących u ludzi. Przyjmowanie preparatów ziołowych najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ dobór odpowiedniego preparatu roślinnego wymaga równie dużej wiedzy, co w przypadku preparatu chemicznego. Należy pamiętać, że preparaty roślinne mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Niektóre preparaty ziołowe mogą wywołać silne działanie, dlatego należy przestrzegać wszystkich zaleceń i ograniczeń podanych przez producenta. Szczególną ostrożność przy ich stosowaniu muszą zachować matki karmiące i kobiety w ciąży.

___________________________________________________________________

Bibliografia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyspepsja

https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/zoladek/50640,dyspepsja

Od objawów do rozpoznania dyspepsji czynnościowej – G.Popczak, A.Kowal, A.Prystupa, J.Schabowski & J.Mosiewicz, (2010).  Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 16(4), 536-545.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY / REKLAMA

Klaudia Wieczorkowska-Laskowska