Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 19/10/2023

System opieki zdrowotnej w naszym kraju jest niewydolny, kosztowny i mało efektywny – chyba większość się z tym zgodzi. Każdy z nas słyszał kiedyś żart: „W Polsce trzeba mieć końskie zdrowie, żeby chorować”. Wielogodzinne kolejki do lekarzy pierwszego kontaktu, nierzadko kilkuletnie oczekiwanie na niektóre zabiegi, operacje czy kuracje w uzdrowiskach. Skuteczność leczenia czy radzenie sobie z chorobami przewlekłymi napotyka na wiele problemów systemowych. Czy można dokonać gruntownych zmian w tym obszarze? Twórcy projektu Nature Clinic uważają, że są one konieczne i niezbędne.

Choroba nie powinna być normą

Nasz projekt wychodzi z założenia, że choroba nie powinna być normą, tylko anomalią i tak powinna być traktowana. Należy na poważnie zająć się profilaktyką zdrowotną, nasz system opieki zdrowotnej nie traktuje jej priorytetowo. Projekt Nature Clinic zakłada uzupełnienie i wsparcie systemu opieki zdrowotnej o edukację, ale przede wszystkim UŚWIADOMIENIE pacjentom, że zdrowie zależy przede wszystkim od nas samych. O zdrowie powinniśmy dbać codziennie: właściwie się odżywiać, pić zdrową wodę, odpoczywać, suplementować – niestety w pożywieniu, które spożywamy na co dzień nie ma wystarczającej ilości witamin i minerałów. Świadomość to wiedza – powinniśmy systematycznie ją poszerzać – stawiać pytania, porównywać i sprawdzać – lekarzy, naturopatów, leki, suplementy. Nie dajmy się nabijać w butelkę. Remontując dom – sprawdzamy materiały i ceny – z czasem stajemy się „specjalistami” w tych dziedzinach. Czy równie dużo czasu poświęcamy naszemu zdrowiu? Niestety nie.

Jak nie chorować

Czasami trzeba zatrzymać się i spojrzeć na problem z drugiej strony. Nie powinniśmy myśleć tylko jak się wyleczyć, ale koncentrujmy się na tym, jak nie chorować. Obserwujmy siebie i swoje ciało, aby z czasem nauczyć się zauważać pierwsze symptomy osłabienia organizmu – wtedy od razu reagujmy – skorzystajmy z porad specjalistów – np. dietetyka, zielarza. Zaplanujmy urlop w uzdrowisku, SPA – reagujmy już wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze symptomy choroby. Wizyta u lekarza to powinna być ostateczność – stan choroby oznacza, że nasze bariery obronne, np. naturalną odporność – są poważnie osłabione. W Chinach przez kilkaset lat, a może nawet tysięcy – wypracowano idealny model opieki zdrowotnej. Lekarz rodzinny zarabiał tylko wtedy, kiedy nikt z rodziny nie chorował. Podczas choroby medyk nie zarabiał – system wymuszał po prostu „niechorowanie”. W systemie medycyny zachodniej jest zupełnie odwrotnie. Jaki z tego wniosek ? Teoretycznie można wprowadzić taki model u nas, ale jest jeden problem – brak świadomości większości społeczeństwa – nie jesteśmy na to gotowi, wciąż myślimy że choroba to norma.

Idea Nature Clinic

Podstawą systemu jest wyszukiwarka internetowa www.natureclinic.eu, do której systematycznie podłączane są obiekty i specjaliści, działający profilaktycznie lub holistycznie. Znajdziemy na niej gabinety masażu, dietetyków, ośrodki zdrowia holistycznego, lekarzy i przychodnie medycyny zintegrowanej oraz uzdrowiska i fizjoterapeutów, itp. Zapraszamy zainteresowane placówki do dołączenia – projekt dopiero ruszył, korzyści są dla wszystkich, można tylko zyskać. Placówki zdrowia holistycznego do systemu podłączane są bezpłatnie. Korzystają z udziału w sieci, mają stałą promocję w mediach (gazety, internet, tv) oraz dostęp do unikatowych i nowatorskich terapii, urządzeń, specjalnie przygotowanych produktów, witamin, suplementów i leków, a także systemów szkoleń i certyfikacji. Mogą pozyskiwać nowych pacjentów korzystając np. z systemu kart rabatowych „Bądź zdrów” – specjalnych „kart profilaktyki”. Są one przeznaczone dla pracowników firm, korporacji oraz wszystkich osób, które chcą kompleksowo zadbać o zdrowie. Projekt zakłada ścisłą współpracę oraz integrację między placówkami zdrowia holistycznego, zaangażowanie wszystkich podmiotów i organizacji pozarządowych. Zmiana świadomości społecznej oraz podejścia do zdrowia wymaga zaangażowania zarówno samych pacjentów, jak i współpracy lekarzy, specjalistów, działaczy społecznych, organizacji, uczelni i firm. Nikt nie dokona takich zmian samodzielnie i w krótkim czasie, ale jeśli nie rozpoczniemy tego procesu, nic nie zmienimy. Czy stać nas na to jako społeczeństwo? Odpowiedź jest oczywista.

www.natureclinic.eu

Arkadiusz Wrzos

prezes Fundacji „Natura i Zdrowie”

Katarzyna

Leave A Comment