Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 11/08/2023

Wszelkie zniekształcenia paznokci, plamki na płytce czy przebarwienia mogą świadczyć o różnego rodzaju dolegliwościach. Warto uważnie obserwować nasze paznokcie, bo mogą zawierać wskazówki co do naszego stanu zdrowia.

Kruchość i łamliwość paznokci to częsty problem kosmetyczny związany głównie z niewłaściwą pielęgnacją dłoni. Słabe paznokcie mogą również świadczyć o osłabieniu organizmu oraz o błędach żywieniowych. Płytki stają się kruche m.in. pod wpływem niedoboru cynku, witamin E i z grupy B. Zbyt niska zawartość żelaza w organizmie, anemia, marskość wątroby i choroby tarczycy często objawiają się wklęsłym kształtem paznokcia (tzw. kształt łyżeczkowaty).

Pogrubiona płytka paznokciowa, podłużne zagłębienia i poprzeczne linie, zmiana zabarwienia – to objawy wskazujące np. na łuszczycę. Nasilone zmiany mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia i odpadnięcia paznokcia. Może dotyczyć jednego lub kilku paznokci ręki lub stopy. Osoba dotknięta łuszczycą powinna odpowiednio dbać o paznokcie: utrzymywać ich krótką długość (ograniczając tym samym ryzyko urazów i infekcji), nosić gumowe bądź winylowe rękawiczki podczas prac domowych, czyli unikać kontaktu z detergentami.

Słabe i łamliwe paznokcie

W przypadku bardzo słabych, kruchych paznokci, które łamią się i rozdwajają, nierzadko są przyżółcone i w plamki może to oznaczać niedobór witamin i minerałów, co wymaga zastosowania uderzeniowej dawki preparatu witaminowo-wapniowego. W kruche paznokcie możemy także wmasowywać odżywkę z żelazem, wapniem, magnezem i witaminami. Mimo iż płytka paznokcia jest zrogowaciała, czyli de facto martwa, niewielka ilość substancji odżywczych przenika przez nią, przez co ulega wzmocnieniu. Specjalne odżywki pielęgnujące wał paznokciowy uniemożliwiają jego nadmierne wysuszanie oraz regenerują skórki wokół płytki. Zawierają witaminy i olejki oraz kombinacje dodatkowych składników na bazie parafiny i lanoliny, przez co na dłużej odżywiają same paznokcie i skórki wokół niego. Gdy wycinamy skórki, pozbawiamy się jednocześnie warstwy chroniącej przed infekcjami, nowoczesne preparaty są wzbogacone antybakteryjnym składnikiem – troclosanem, który jednak a przyjemny zapach. Domowy sposób na wzmocnienie paznokci to kąpiel w podgrzanych trzech łyżkach oleju rycynowego lub oliwy z oliwek i soku z jednej cytryny. Moczymy w nim dłonie, skórki wokół paznokci się zmiękczą a nasze paznokcie staną się jaśniejsze. Po takim zabiegu nacieramy paznokcie witaminami, najczęściej używa się witaminy A oraz E które odpowiedzialne są za wzmacnianie płytki paznokciowej.

Jeśli chcesz mieć tylko naturalne paznokcie, wybieraj manicure wyłącznie biologiczny, pozbądź się cążków, lakieru z acetonem i metalowego pilnika. Odsuwanie skórek powinno odbywać się wyłącznie drewnianym patyczkiem o zaokrąglonych kantach. Może to być zarówno patyczek z drzewa pomarańczowego oraz patyczek kosmetyczny.

Ostrożnie z pielęgnacją

Używanie cążek powoduje, że macierz paznokcia zrobi się jeszcze bardziej krucha i pofałdowana, mogą też uszkodzić skórę. Warto używać płynu do usuwania skórek raz na dwa-trzy dni. Początkowo skórki, przywykłe do cążek mogą schodzić bardzo opornie. Zamiast metalowego spraw sobie szklany pilnik lub papierowy z pokryciem mineralnym. Metalowe pilniki kaleczą brzegi paznokcia. Unikaj także piłowania paznokci, gdy są mokre – powoduje to ich urazy, że względu na to, że woda je zmiękcza. Nie powinno się piłować paznokci zbyt głęboko po bokach i nienaturalnie ich zwężać, gdyż narusza się brzegi płytki, tworzą się ząbki i nierówności, powodujące zadzieranie i łamanie paznokci. Nigdy nie zapominajmy o wypolerowaniu płytki gładką powierzchnią pilnika po wypiłowaniu.

Dla utwardzenia naturalnych paznokci stosujmy bazę podkładową, która wzmacnia i wyrównuje powierzchnię płytki, a także zapobiega żółknięciu i ochrania przed szkodliwym działaniem lakieru. Nigdy nie nakładaj lakieru na natłuszczone paznokcie, bo będzie się krótko trzymał. Utrwalacze, które stosuje się aby przyspieszały schnięcie spełniają także funkcję pielęgnacyjną – nadają połysk oraz wzmacniają trwałość paznokci i lakieru. Unikaj stosowania zmywaczy z acetonem, wysusza oraz  osłabia płytki, łagodniejsze zmywacze są produkowane na bazie octanu etylu, z niewielką zawartością substancji natłuszczających i nawilżających. Jeśli twoja skóra wokół paznokci jest alergiczna i skłonna do uczuleń unikaj lakierów z zawartością toluenu lub formaldehydu, które mogą podrażniać.

Jak wzmocnić paznokcie?

Dla osłabionych paznokcie na rynku jest wiele preparatów, które je wzmocnią i utwardzą – tworzą one twardą powłokę, zabezpieczają przed pękaniem i rozdwajaniem, nadają połysk. Wśród naturalnych składników roślinnych przeznaczonych dla paznokci w słabszej kondycji wyróżnia się np. imbir i żeńszeń wraz z kurkumą, które pobudzają wzrost paznokci. Odżywki z ceramidami do paznokci kruchych i łamliwych mogą też zastąpić bezbarwny lakier, a z kolei jedwabne proteiny, witamina F, oleje pszeniczne i allantoina ułatwiają usuwanie skórek, zapobiegają też powstawianiu spękań i zgrubień. Jeśli łamliwości towarzyszą także przebarwienia, zgrubienia paznokcia, mogą to być pierwsze objawy grzybicy. W celu upewnienia się co do wstępnych podejrzeń, należy wykonać badanie na obecność grzyba. Poprzeczne bruzdy zwykle na pojedynczych paznokciach mogą być konsekwencją złego wykonywania manikiuru lub zbyt głębokiego wycinania skórek, podczas którego mogło dojść do uszkodzenia macierzy (tkanki z której wyrasta paznokieć).

Rozwarstwianie się paznokci na 2-3 warstwy to z reguły skutek wykonywania prac domowych bez rękawiczek. Zdarza się jednak, że sygnalizuje to chorobę nerek lub tarczycy. Jeśli zauważymy prześwitującą na ciemno zmianę pod paznokciem, nawet jeśli kojarzy się z urazem, powinniśmy skontaktować się z lekarzem celem wykluczenia niebezpiecznych schorzeń, np. czerniaka. Nie bagatelizujmy nawet najmniej dokuczliwych odkształceń paznokci, gdyż mogą być one symptomem poważniejszych dolegliwości.

Dieta dla odżywienia

Na kruche i łamliwe paznokcie pomoże dieta bogata w cynk, magnez i krzem. Jedz więcej orzechów, ryb, zielonych liści roślin, produktów zbożowych oraz dynię i soję. Na kondycję naszych paznokci wpływa witamina C (wpływa na wytwarzanie i zachowanie kolagenu), witaminy z grypy B, witamina K, witamina A, witamina D, witamina E, wapń, żelazo, krzem, cynk, magnez, potas.


Katarzyna

Leave A Comment