Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 22/09/2023

Kaszel drażni i utrudnia normalne funkcjonowanie. Warto poznać kilka prostych, naturalnych sposobów na to, jak sobie z nim radzić.

Brak czapki i szalika, kilka głębokich oddechów na zimnym powietrzu, gwałtowne wychłodzenie organizmu i kaszel gotowy. Im szybciej go zwalczysz, tym lepiej. Przyjrzymy się bliżej dwóm rodzajom kaszlu: suchemu i mokremu. Można je od siebie odróżnić po odgłosie. Przy kaszlu suchym nie odkrztuszamy tzw. plwocin. Jego pojawienie jest wstępem do ostrych zapaleń dróg oddechowych. Natomiast wilgotnemu kaszlowi towarzyszy odkasływanie flegmy. Jeden i drugi pojawiają się podczas przeziębień i stanów zapalnych układu oddechowego.

Jak pokonać odruch kaszlu?

Inaczej postępuje się przy zwalczaniu kaszlu suchego, inaczej gdy mamy wilgotny kaszel. Na suchy najlepszy będzie syrop przeciwkaszlowy z kodeiną. Przeciwkaszlowe wstrzymują odruch kaszlu bez względu na jego przyczynę. Z kolei syropy wykrztuśne stosujemy podczas kaszlu mokrego. Zwiększają one wydzielanie śluzu lub rozrzedzają wydzielinę. Jednak nie zażywajmy ich przed snem, żeby nie męczył nas nocny napad kaszlu. Nacieranie pleców spirytusem lub maścią rozgrzewającą są skuteczne i powszechnie znane, ale przy ich wykorzystaniu należy pamiętać o wygrzaniu ciała pod kołdrą. Kupując syrop, zawsze informujmy farmaceutę jaki mamy rodzaj kaszlu. Dobór syropu jest ważny, ponieważ konkretne składniki działają na pewne typowe objawy. Kaszel suchy poprzedza zwykle pojawienie się kaszlu mokrego. Dlatego na początku używamy zwykle syropu przeciwkaszlowego, a następnie wykrztuśnego.

Zioła w walce z kaszlem

Wśród ziół znajdziemy i takie, które pomogą w walce z kaszlem infekcyjnym: korzeń i liść prawoślazu, liść podbiału, porost islandzki, owoc anyżu, ziele tymianku. Wyciąg z babki lancetowej rozluźni zgęstniałą wydzielinę. Liść podbiału i prawoślazu mają właściwości wykrztuśne, łagodzą stany zapalne dróg oddechowych, polecane są na kaszel suchy. Tymianek wzmaga wydzielanie płynnego śluzu, rozrzedzającego zgęstniałą wydzielinę.

W domowych warunkach możemy wykonać inhalację. Wystarczy, że do miski z gorącą wodą dodamy olejek eteryczny z wyciągiem eukaliptusowym, sosnowym, jodłowym, świerkowym, anyżowym lub miętowym. Wykonanie inhalacji nie pozostaje bez znaczenia. Gorące powietrze wdychamy nosem, a wydychamy ustami. Musimy jednak uważać, ponieważ niektóre z aromatów mogą być niewskazane dla alergików.

Nie zapominajmy również o gardle, o które właśnie wtedy trzeba się zatroszczyć. Właściwe nawilżenie gardła uzyskamy stosując specjalne spraye lub poprzez ziołową płukankę z szałwii. Jeśli są niskie temperatury i wieje wiatr, a my wychodzimy, naszą klatkę piersiową i gardło szczelnie owijamy szalikiem.

Również czosnek, którego nie można przereklamować, ze względu na właściwości antybakteryjne i antywirusowe, świetnie oczyszcza drogi oddechowe.

Czytajmy dokładnie ulotki leków, ponieważ jeśli przewlekle chorujemy, mamy np. cukrzycę, spójrzmy na skład, ponieważ do syropów dodawany jest często cukier. Osoby z padaczką powinny unikać syropów z etanolem. Wszystkie tradycyjne sposoby przy odpowiednim wykonaniu są skuteczne, jednak warto wcześniej skonsultować je z lekarzem. Ponieważ zwykle jest tak, że kaszlowi towarzyszą inne objawy infekcyjne, a leczenie wyłącznie na własną rękę może nieraz zaszkodzić.


Katarzyna

Leave A Comment