Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

krem czy serum
mgr farm. Magdalena Habuz-Falińska 16/02/2022

Przesuszona skóra wygląda po prostu źle. Jest matowa, szorstka, po myciu staje się ściągnięta, napięta, czasem nawet swędząca. Ma tendencję do łuszczenia się. Przypatrując się jej z bliska, można pod cienką warstwą dostrzec drobne naczynia krwionośne. U posiadaczy cery suchej szybciej pojawią się nieestetyczne zmarszczki.

Przeczytaj także: Glikacja zmarszczki zapisane w genach

Przyczyny suchości skóry

Problem ten zwykle pojawia się wraz z wiekiem. Zwłaszcza po okresie przekwitania, kiedy fizjologicznie poziom estrogenów spada, skóra staje się cieńsza i ma tendencje do przesuszania.

Również ekspozycja na zimne lub gorące powietrze może uszkadzać naturalny płaszcz lipidowy skóry i powodować, że szybciej ucieka z niej woda. Przed nami sezon grzewczy, dlatego można się spodziewać, że u wielu osób problem się nasili. Kolejną bardzo częstą przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja. Młodzież, która zmaga się z trądzikiem, stosuje często kosmetyki matujące lub zawierające alkohol i środki złuszczające, jak np. kwas salicylowy.

Problemy dotyczą również osób przyjmujących na stałe niektóre leki (np. leki diuretyczne, pochodne witaminy A, tetracykliny). Sucha skóra może być jednak także oznaką poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy schorzenia tarczycy.

Bardzo często powodem może być też niedostateczne nawodnienie organizmu. Wówczas mamy
do czynienia ze skórą odwodnioną. Na szczęście jest to zjawisko odwracalne i przejściowe, charakteryzujące się ściągnięciem miejscowym i punktowym, spowodowanym nieprawidłowym utrzymywaniem i utratą wody.

Środki zaradcze

Skóra wysuszona stale, pomimo stosowania przeznaczonych dla niej kosmetyków i zabiegów, wymaga diagnozy lekarskiej. W większości przypadków jest to defekt urody, który da się naprawić, dostarczając odpowiednią ilość płynów do ustroju oraz wybierając właściwą pielęgnację. Prawidłowe nawilżanie i natłuszczanie powinno przywrócić skórze elastyczność, sprężystość i świeżość.

Krem czy serum

Kremy do twarzy dostępne są zazwyczaj w plastikowych lub szklanych słoiczkach albo higienicznych opakowaniach typu airless. Konsystencja kremu jest dużo bardziej zwarta, czasem wręcz bardzo gęsta. To produkt przeznaczony do codziennej pielęgnacji. Dostarcza skórze substancji odżywczych, nawilżających i regenerujących. Działanie kremów nie jest ani zbyt mocne, ani zbyt słabe. Są one niezbędne zarówno dla każdej zadbanej kobiety, jak i schludnego mężczyzny.

Serum to produkt skoncentrowany o zintensyfikowanym działaniu. Opakowanie wydaje się bardziej ekskluzywne, mniejsze, często zaopatrzone w profesjonalny dozownik lub zakraplacz. W jego składzie znajdziemy mnóstwo składników aktywnych, które bardzo intensywnie działają na cerę. Płynna forma preparatu pozwala lepiej przenikać do głębokich warstw skóry, dlatego działa on szybciej i efektywniej. Sera często wykorzystuje się podczas specjalistycznych zabiegów. Kosmetyk bardzo intensywnie oddziałuje na cerę, dlatego nie nadaje się do codziennej pielęgnacji, aczkolwiek istnieją także produkty przeznaczone do takiego właśnie stosowania. Najważniejsze, by zawsze przestrzegać zaleceń producenta.

Działanie uzupełniające

Aby pożegnać się z suchą skórą, należałoby stosować i krem, i serum. To produkty, które świetnie
się uzupełniają. Mają inne składy, koncentrację substancji czynnych i zastosowanie. Krem to absolutna baza. Efekty jego codziennego używania są widoczne po dłuższym czasie. Ten produkt zapewni także właściwą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Z kolei serum to kosmetyk, który powinien być używany cyklicznie i regularnie. Producenci sugerują, żeby terapia z wykorzystaniem serum trwała 28 dni, ponieważ właśnie tyle trwa proces regeneracji naskórka.

Właściwe stosowanie

Krem należy nanosić rano i wieczorem, po oczyszczeniu twarzy tonikiem. To również doskonała baza pod makijaż. Serum z kolei dobrze jest stosować jako uzupełnienie regularnej pielęgnacji lub jako doraźną, ograniczoną w czasie kurację. Niewielką ilość serum trzeba nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy przed aplikacją kremu, by składniki aktywne mogły bez przeszkód przeniknąć przez zewnętrzne warstwy skóry. Warto pamiętać, że substancje aktywne, które znajdują się w składzie serum, mogą się szybko ulatniać się ze skóry. Zabezpieczeniem przed takim działaniem jest użycie kremu, który tworzy na twarzy barierę ochronną.

Krem to podstawa codziennej pielęgnacji i nie można z niego rezygnować. Serum może być doskonałym uzupełnieniem, o ile wiemy, jak z niego prawidłowo korzystać.

mgr farm. Magdalena Habuz-Falińska

Leave A Comment