dr farm. Paulina Znajdek-Awiżeń
15/03/2022
Osobom w podeszłym wieku zwykle trudno jest się poruszać. Mają za sobą choroby układu kostnego, urazy lub cierpią na schorzenia przewlekłe. Chętnie sięgają np. po ekstrakty roślinne, wykazujące działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przyjrzyjmy się zatem ziołom i suplementom diety, które mogą być w tej kwestii szczególnie przydatne.
Jest to popularna przyprawa kuchenna i cenna roślina lecznicza. Działa silnie przeciwzapalnie. Jej główny składnik aktywny to kurkumina i to właśnie jemu przypisuje się niezwykłą moc tej rośliny. Analizując właściwości kurkumy, naukowcy odkryli, że około 1000 mg kurkuminy dziennie może pomóc w leczeniu zapalenia stawów. Udowodniono też, że podawanie jej pacjentom z reumatoidalną odmianą tej choroby poprawiało stan ich zdrowia. Dobrze jest włączyć kurkumę do codziennej diety, najlepiej w połączeniu z pieprzem, który znacząco poprawia jej biodostępność w organizmie.
Boswellia serrata (inaczej kadzidłowiec) to bogata w żywice roślina pochodząca z Indii, gdzie jest wykorzystywana przez specjalistów od ajurwedy. Badania kliniczne potwierdziły, że kwasy boswelliowe znajdujące się w kadzidłowcu działają silnie przeciwzapalnie, hamując biosyntezę prozapalnych czynników. Wykazano, że na skutek regularnego stosowania boswelli ustępują takie objawy, jak poranna sztywność stawów, trudności w poruszaniu się, mimowolne zaciskanie dłoni. Roślina ta jest również bardo mocnym antyoksydantem. Połączenie jej z kurkumą wzmacnia działanie przeciwzapalne i poprawia stan zdrowia stawów.
Przeczytaj także: Nie daj się osteoporozie
Owoce tego krzewu również mają niezwykle cenne właściwości lecznicze. Duńscy naukowcy odkryli, że jeśli ususzyć je w niskiej temperaturze i sproszkować, to taki preparat zawierać będzie związek o nazwie galaktolipid (GOPO). Substancja ta nie tylko pozwala zachować sprawność stawów, ale także łagodzi dolegliwości bólowe. Efekt pojawia się wprawdzie dopiero po kilku tygodniach, ale umożliwia zmniejszenie dawki podawanych pacjentom niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). GOPO funkcjonuje przede wszystkim jako składnik suplementów diety.
Najpopularniejsze środki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie stawów to suplementy z glukozaminą i chondroityną, po które seniorzy chętnie sięgają. Warto także wspomnieć o doniosłej roli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Wykazano bowiem, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą łagodzić ból i tkliwość stawów u pacjentów z ich reumatoidalnym zapaleniem, a także ze zwyrodnieniami. Niestety, dieta większości polskich seniorów jest uboga w kwasy omega-3. Ich bogatym źródłem są m.in. ryby, ale także oleje roślinne, jak np. olej lniany, konopny, oliwa. Produkty te powinny na stałe zagościć w jadłospisie osób starszych.
Leave A Comment