Wanda Biernacka-Conrad
07/06/2022
Koktajl pełen witamin jest prosty w przygotowaniu. Do jego wykonania potrzebne są owoce sezonowe: banan, truskawki, awokado, maliny, brzoskwinie (ok. 50 procent). Do tego zielone warzywa: jarmuż, szpinak, seler naciowy, pietruszka, kiełki, sałaty (ok. 50 procent) oraz woda mineralna niegazowana. Dokładamy ziarna (siemię lniane, otręby, nasiona chia, płatki owsiane). Miód, ksylitol lub stewia posłużą do posłodzenia koktajlu.
Trzymając się podanych proporcji, każdy może skomponować swój ulubiony koktajl i pić go kiedy chce. Wszystkie składniki blendujemy, a jeśli jest taka potrzeba dolewamy wody. My proponujemy przepisy, które nie tylko są bombami witaminowymi, ale pełnią również dodatkowe funkcje.
Duża garść jarmużu
Sok z 1 cytryny
1 jabłko
1 banan
Łyżka siemienia lnianego
Miód i woda według uznania
Przeczytaj także: Dieta przodków budująca odporność
Garść szpinaku
1 banan
Garść natki pietruszki
Nieduży zielony ogórek
Garść jarmużu
Garść szpinaku
1 banan
1 jabłko
Sok z połowy cytryny
Łyżka oleju z czarnuszki
Szklanka mleka sojowego lub migdałowego
Kostki lodu
Wszystkie zielone rośliny zawierają chlorofil. Jest to organiczny związek chemiczny, który m.in. przeciwdziała starzeniu się i reguluje ciśnienie krwi.
Dwuletnia roślina z rodziny kapustowatych. W starożytności uprawiana w celach kulinarnych i dla ozdoby. Zawiera silne antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze chroniące organizm przed nowotworami. Jest bogatym źródłem witamin C i K oraz żelaza i wapnia, a także kwasu foliowego.
Liście tej pochodzącej z Azji rośliny są bogate w witaminę C, żelazo, potas, magnez , kwas foliowy oraz karoten i luteinę, które są przeciwutleniaczami.
Obfite źródło błonnika, przeciwutleniaczy, witamin z grupy B, C i E, a także magnezu, potasu , żelaza, cynku oraz wapnia.
Oprócz cennych minerałów zawiera mnóstwo witaminy C. W 100 g świeżej natki jest jej trzy razy więcej, niż w owocach cytrusowych. Taka ilość natki wystarczy, aby dorosły człowiek zrealizował swoje dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.