Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Dorota Oyrzanowska 06/07/2022

Kolagen jest białkiem produkowanym przez organizm. Stanowi substancję budulcową wielu narządów wewnętrznych i zewnętrznych. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej, wchodzi w skład tkanki skórnej, kostnej, chrzęstnej, występuje w naczyniach krwionośnych czy rogówce oka. Wraz z procesem starzenia się organizmu obiżają się również jego zdolności do produkcji kolagenu. Kiedy poziom kolagenu się obniża pojawiają się problemy z krążeniem, stawami czy powstają zmarszczki.

Kolagen działa prozdrowotnie

Kolagen w organizmie odpowiedzialny jest za utrzymanie gładkości, nawilżenia i elastyczności skóry. Pozwala funkcjonować ciału bez dolegliwości bólowych oraz przyspiesza procesy regeneracyjne organizmu, takie jak gojenie ran czy zrastanie złamanych kości. Usprawnia procesy wewnętrzne organizmu w tym przepływ krwi – kolagen pomaga kontrolować ciśnienie krwi, rozluźnia naczynia krwionośne, rozszerza tętnice i oczyszcza ich ściany z tłuszczu, co z kolei wpływa korzystnie na poprawę krążenia i zmniejsza ryzyko rozwoju związanych z nim chorób.

Dodatkowo kolagen wspiera procesy obronne organizmu w walce z drobnoustrojami, tosynami, metalami ciężkimi oraz komórkami nowotworowymi. Pomaga w regeneracji uszkodzonych ścian komórkowych oraz dostarcza do organizmu lecznicze aminokwasy.

Co ważne dla niektórych kobiet – kolagen umożliwia przemianę glukozy w energię, pobudza procesy metaboliczne, sprzyjając utracie zbędnych kilogramów.

Objawy spadku produkcji kolagenu

Kolagen jest produkowany przez organizm przez całe życie. Jednak z wiekiem jego ilość znacznie się obiża. Obecnie ten naturalny proces może rozpocząć się już po trzydziestym roku życia. Powodem takiej sytucaji może być przewlekły stres, nadmierna ekspozycja słoneczna, zanieczyszczenia wewnętrzne i zewnętrzne wpływające na stan organizmu.

Najczęstrzym objawem i najbardziej zauważalnym, jest powstawanie zmarszczek na twarzy i dekolcie. Niedobór kolagenu to również łamliwe włosy i paznokcie oraz problemy układu kostengo, problemy z krążeniem i stawami.

Jak suplementować kolagen

Poziom produkcji i jakość kolagenu uzależniony jest od wielu czynników w tym od stosowanej diety. Źródłem kolagenu mogą być galaretki, żelatyna spożywcza czy podroby. Trzeba jednak uważać, ponieważ nie każdy może ww. produkty spożywać. Szczególnie powinny uważać osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz osoby z alegriami pokarmowymi.

Kolejnym źródłem kolagenu są rośliny strączkowe, ryby oraz kiełki (głównie pszenicy). Przygotowywane potrawy powinny być gotowane. Należy unikać grilowania i smażenia posiłków.

Co jednak zrobić, kiedy mimo zbilansowanej, zdrowej diety poziom kolagenu spada? Warto w takim przypadku, sięgnąć po suplementację tej substancji. Tutaj bardzo istotnym jest typ i klasa kolagenu. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kolagenu:

  • kolagen typu I ‒ najbardziej wartościowy dla organizmu. Stanowi aż 90% białek kolagenowych.
  • kolagen typu II ‒ zapewnia elastyczność ścięgnom i wpływa na jakość ich struktury.

Specjaliści polecają kolagen rybi, pozyskiwany ze skóry i łusek ryb morskich. Ma on strukturę podobną do kolagenu ludzkiego i cechuje się wysoką przyswajalnością.

Skutki uboczne przyjmowania kolagenu

Do najczęściej występujących skutków ubocznych suplementacji kolagenu można zaliczyć reakcję alergiczną, nadwrażliwość na niektóre składniki odżywcze suplementu, ogólne osłabienie organizmu, bóle mięśni, stawów, zaparcia, kwaśny oddech czy nieprzyjemny posmak w ustach. Dlatego tak istotną kwestią jest przestrzeganie zaleceń dotyczacych dawkowania otrzymanych od specjalisty lub zawartych na opakowaniu produktu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY / REKLAMA

Dorota Oyrzanowska

Leave A Comment