Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

lato w medycynie chińskiej
Jan Matul 28/07/2022

Żywioł letniego ognia najmocniej powiązany jest z sercem. Oczywiście postrzeganym nie tylko w ujęciu danego organu i jego zdrowia fizycznego. Zdrowy organ oddziałuje na inne narządy, psychikę, samopoczucie, uczucia.

Ogień w sercu

Serce kojarzone jest z witalnością. To dlatego, gdy jest ciepło, chce nam się żyć. Stajemy się bardziej towarzyscy, kreatywni, żądni przygód, podróży, trudno nam usiedzieć w miejscu, pragniemy działać, tworzyć. Jeśli praca serca jest zaburzona, pojawia się apatia, bezsenność, wewnętrzny niepokój, zamykamy się w sobie, popadamy w stany depresyjne. Stan serca odbija się na twarzy człowieka. Po pierwsze, na niej uwidaczaczniają się emocje, a więc łatwo zauważyć, czy ktoś jest szczęśliwy, pełen życia czy też cierpi. Po drugie, serce odpowiada za przepływ krwi, dlatego uważa się, że twarz rumiana, pełna blasku oznacza prawidłową pracę serca. Im twarz bledsza, tym organ funkcjonuje gorzej. Można powiedzieć, że twarz jest lustrem, w którym odbija się energetyczny stan serca.

Gorzki smak młodości

Kolejnym organem powiązanym z ogniem jest jelito cienkie. W Chinach zyskało miano „drugiego mózgu”, bo wierzono, że w nim magazynowana jest wiedza. Ponieważ stanowi część układu pokarmowego, dla zachowania równowagi ogromne znaczenie ma dieta, która zgodnie z terorią oddziaływania na siebie narządów, „zadba” równocześnie o serce. W Chinach za smak lata od wieków uchodzi smak gorzki. Co ciekawe, mówi się o nim, że to smak młodości. Najprościej można go określić jako osuszający i rozpraszający śluz oraz szkodliwe substancje nagromadzone w organizmie, przede wszystkim w płucach, a także w przewodzie pokarmowym.

Do popularniejszych pokarmów związanych ze smakiem gorzkim zaliczane są: kasza gryczana, sałata, czerwona kapusta, boćwina, śliwki, czerwone winogrona, grejpfruty, orzechy włoskie, kawa czarna i zbożowa, herbata czarna i zielona, piwo, a także liczne przyprawy, na czele z tymiankiem, szałwią, majerankiem, kurkumą, pietruszką, rozmarynem czy szafranem. Na termiczne właściwości pokarmów, na to czy grzeją, czy chłodzą organizm, mniejszy wpływ ma ich odczuwalny smak, większy natomiast skład chemiczny i sposób ich obróbki, przygotowania. Pamiętać należy także o zasadach proporcji w diecie, a tutaj medycyna chińska zaleca, by w jej składzie mniej więcej 40 procent stanowiły warzywa i owoce, a kolejne 40 procent produkty zbożowe.

Nie dla słabych i znerwicowanych

Zapewnienie powiązanej ze smakiem gorzkim równowagi termicznej w organizmie może poprawić wiele aspektów zdrowia. Poza wymienionym już dobroczynnym działaniem na płuca i układ pokarmowy, dodać trzeba zaleczenie stanów zapalnych, oczyszczenie naczyń krwionośnych z tłuszczu i cholesterolu, zmniejszenie ciśnienia krwi, a także poprawę stanu skóry, chociażby poprzez zlikwidowanie wyprysków, ropni, opuchlizn. Są jednak osoby, które na smak gorzki muszą uważać, gdyż łatwo przesadzić z jego ilością, a nadmiar – tak jak niedobór – jest szkodliwy. Mowa o osobach mocno osłabionych, szczupłych i ogólnie uchodzących za nerwowe. Trzeba jeszcze dodać, że żywioł ognia związany jest z kolorem czerwonym. Rzeczą naturalną i dobroczynną jest więc spożywanie latem produktów o takiej barwie. Mowa przede wszystkim o owocach, takich jak maliny, wiśnie, truskawki, czereśnie, arbuzy.

Letnia aura sprzyja spożywaniu posiłków na zewnątrz. Z punktu widzenia chińskiej medycyny, niesie to ze sobą wiele korzyści, dlatego jak najczęściej powinniśmy jeść w otoczeniu natury – w ogrodzie, parku czy podczas pikniku nad wodą. W ogóle należałoby jak najwięcej czerpać z energii słońca, mniej spać, wstawać jak najwcześniej, zwiększyć swoją aktywność (dotyczy to także seksu i flirtów, ale oczywiście nie tych pozamałżeńskich).

Ciepłe napoje dla śledziony

W okresie letnim rzecz jasna należy dużo pić. To czas upałów, intensywnie się pocimy, a to wyczerpuje siłę yin powiązaną z sercem. Wbrew temu, co mogłoby się nam wydawać, w chińskiej medycynie latem nie zaleca się picia napojów zimnych, mocno schłodzonych, a wręcz przeciwnie – ciepłe. Tutaj można wymienić kompoty, herbaty ziołowe czy przegotowaną wodę z sokiem z cytrusów I (lub) z solą. Zimne napoje w lecie niekorzystnie wpływają na pracę śledziony, uważanej za kluczową dla zdrowia, za centrum systemu trawiennego, dzięki któremu wszystkie organy w ludzkim ciele pracują tak, jak trzeba (pamiętajmy, że anatomiczna śledziona i ta z medycyny chińskiej nie są do końca tożsame).

Powyższe zalecenia związane są ogólnie z porą roku, służą do zachowania równowagi ciała i ducha w okresie lata, trzeba natomiast pamiętać, że chińska medycyna jest mocno nastawiona na indywidualny stan chorego i jeśli już pojawią się objawy schorzenia, kuracja dobierana jest pod konkretnego pacjenta.

Przeczytaj także: Niezwykłe superfoods

Jan Matul

Leave A Comment