Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

aromaterapia
Angelika Olsza 31/08/2022

Piękna pogoda zachęca do wypoczynku za miastem. Kto nie może sobie pozwolić na wypad do lasu, temu pomogą olejki eteryczne. Dzięki nim mentalnie przenosimy się na łono przyrody. 

Często pragniemy, by odetchnąć świeżym powietrzem. Dla wielu z nas z to marzenie praktycznie nie do zrealizowania. Na szczęście, nie ruszając się z domu, możemy jednak przenieść się w plener. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Działanie olejków eterycznych

Aromaterapia to dziś popularna forma relaksu. Pozytywny wpływ olejków eterycznych na samopoczucie i zdrowie został naukowo udowodniony. Sam efekt zależy oczywiście od rodzaju olejku z jakiego korzystamy. Olejek lawendowy ma np. działanie uspokajające, które może ukoić nawet stany nerwicowe, a rozmarynowy poprawia samopoczucie i nastrój. Oba również pięknie pachną, a użyć ich możemy na kilka sposobów.
Przed zakupem olejku należy upewnić się, że jest on w stu procentach naturalny. Produkty rozcieńczane bądź z dodatkiem innych składników miewają niższą cenę, jednak ich skład często nie pozwala na wykorzystywanie ich w aromaterapii, ponieważ mogą zaszkodzić organizmowi. Dlatego warto decydować się na sprawdzone artykuły, takie jak na przykład olejki BIO marki Galeo, które są całkowicie czyste i naturalne. Mają również oznaczenie AB –Agriculture Biologique, co świadczy o tym, że składniki olejków pochodzą z ekologicznych upraw i można je dodawać do jedzenia. Olejków najlepiej używać wieczorami, gdyż pomogą nam się uspokoić i wyciszyć po ciężkim dniu. Oto produkty szczególne godne polecenia.

Lawenda pośrednia

Ziołowe, słodkie tony zapachowe tego kwiatka idealnie odświeżą pomieszczenie. Olejek z lawendy charakteryzuje się działaniem uspokajającym. Możemy go rozprowadzić za pomocą odpowiedniego urządzenia – dyfuzora. Zapach, który dzięki niemu uzyskujemy jest wyraźny, ale niezbyt intensywny. Olejek możemy również dodać w niewielkich ilościach do ulubionych kosmetyków, dzięki czemu stają się przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkową zaletą olejku z lawendy jest jego odstraszające działanie na owady. Dzięki temu podczas letniego wieczoru możemy nieinwazyjnie pozbyć się tych nieproszonych gości. 

Trawa cytrynowa

Szybkie tempo życia generuje stres, problemy z zasypianiem, powoduje nerwice. Prowadzi to do przemęczenia, a w skrajnych przypadkach do wypalenia. Tu sprawdzi się olejek z trawy cytrynowej, którego aromat pozytywnie wpływa na sen i odprężenie. Jego odświeżający zapach pozostawi w pomieszczeniu przyjemny, relaksujący aromat. Z powodzeniem można go także użyć do masażu. Wystarczy kilka kropli dodać do oleju bazowego, aby nie podrażniać skóry stężonym produktem. Takie masaże to również profilaktyka antyreumatyczna. Olejek z trawy cytrynowej świetnie wpływa na zatoki, dlatego z powodzeniem bywa stosowany do zabiegów inhalacyjnych.  Idealnie nadaje się także do zastosowania w domowym spa.

Zapachy lasu

Jeśli chodzi o aromaty natury nie możemy oczywiście zapomnieć o tych leśnych i balsamicznych. Olejek eteryczny z sosny emituje korzenny zapach, dzięki któremu możemy wyobrazić sobie, że jesteśmy w leśnej głuszy. Produkt ten pomaga zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych, dlatego wykorzystywany jest w inhalacji. Możemy go rozpylić za pomocą dyfuzora, jeśli jednak zależy nam na dobrym śnie, lepiej kilka kropli olejku upuścić na poduszkę. To gwarancja porządnego odpoczynku!

Cytrusowy sad

Ogrzane słońcem pomarańcze wydzielają niepowtarzalny, słodki zapach. Jest w nim wyczuwalna nuta goryczy, dzięki czemu aromat nie jest mdlący, a odświeżający. Olejek z pomarańczy jest ceniony za działanie energetyzujące i kojące skołatane nerwy oraz zachęcające do działania. To tak, jakby przenieść się do egzotycznego kraju bez wychodzenia z mieszkania.

Aromaty natury

Olejków eterycznych, których naturalne zapachy mogą mentalnie przenieść człowieka na łono natury, jest oczywiście znacznie więcej. Można je dobierać według indywidualnych potrzeb. Warto również pomieszać ulubione olejki i poszukać swojej własnej synergii zapachowej. Sama aromaterapia jest skuteczna, zarówno wykonana w domu, jak i w saunie czy na specjalnych seansach. To relaksujący rytuał oraz zdrowy nawyk.

Przeczytaj także: Zapanuj nad stresem

Angelika Olsza

Leave A Comment