Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

klucz do szczęśliwego życia
Kinga Klejment 09/09/2022

Szczęście jest w Tobie. Nawet jeśli teraz myślisz sobie o tym, że szczęśliwszy byłbyś mając coś jeszcze lub będąc w zupełnie innym miejscu, jest to tylko Twoje przekonanie. Być może również jest to uzależnienie od czynników zewnętrznych. Wiele osób tak ma, że szczęścia upatrują tam, gdzie ich nie ma, zapominając często o sobie. A szczęście jest w Tobie. Wystarczy tylko to zrozumieć. 

Dobrostan

Być może i Ty zastanawiasz się, co zrobić, żeby doświadczyć tego dobrostanu, o którym piszą w książkach i mówią w telewizji? Zastanawiasz się czasami, czy jest wogóle to możliwe? A może wątpisz, że szczęście w ogóle istnieje? 

Masz prawo myśleć i czuć, co tylko chcesz. Prawda jest jednak taka, że każdy może być szczęśliwy. Nie ma jednak jednej drogi, żeby osiągnąć to upragnione zadowolenie z życia. 

Podejrzewam, że wielokrotnie już próbowałeś. A skoro czytasz ten tekst to znaczy, że wciąż nie znalazłeś spełnienia Twojej szczęśliwości i szukasz dobrych rozwiązań. Moim klientom z reguły pomaga pozytywne myślenie, codzienny optymizm i sesje wdzięczności. Podstawą jednak jest samoakceptacja, która nastaje z pogłębianiem wiedzy o sobie, czyli samoświadomością. Jeśli wiesz jaki jesteś i skąd to wynika, łatwiej jest Ci zrozumieć samego siebie i zdobyć to, co da Ci upragnione szczęście.    

Tak sobie myślę, że ludzie od zawsze zastanawiali się nad tym, czym jest szczęście i jak je osiągnąć. Jedni żyli w spełnieniu, kiedy inni wciąż poszukiwali. Wielu uczonych podejmowano ten temat, a współczesna psychologia stawia go na plan pierwszy. Jednej definicji nie ma. Dlatego w tym miejscu, stwórz swoją. 

Czym jest dla Ciebie szczęście?

Szczęście możesz łączyć z potocznym zadowoleniem z życia. Być może będą to również pozytywne emocje, myśli lub słowa. Niektórym ten stan przyniosą określone relacje z innymi, wolność, niezależność czy spełnienie zawodowe lub osobiste. Dobre życie dla wielu ludzi to takie, które jest przyjemne i pozbawione cierpienia. Dla innych będą to wyższe wartości lub nawet dążenie do ideałów, posiadanie rzeczy, zajmowanie określonych stanowisk. 

Zamiast jednak skupiać się na tym czego nie masz, co nie działa tak, jak być powinno lub stać w bezruchu i czekać, zacznij iść ku lepszej przyszłości. Zmień myślenie i działanie.  

11 nawyków, które mogą zmienić Twoje życie

Na dobry początek, zachęcam Cię do praktykowania tego, co wymienię poniżej. Zainspirowana japońską filozofią IKIGAI – sekretem długiego i szczęśliwego życia, stworzyłam listę 11 nawyków, które mogą znacznie zmienić Twoje życie. Praktykując to, o czym piszę będzie Ci znacznie prościej odnaleźć szczęście. Pamiętaj, że życie w zdrowiu i pomyślności jest tym, czego potrzebuje każdy człowiek.   

1.Bądź zawsze aktywny i doświadczaj nowych rzeczy

Nie ograniczaj się tylko do tego, co już znasz i co masz. Sięgaj po więcej. Spełniaj swoje marzenia, poszerzaj strefy swojego komfortu i działaj. Jeśli nie jesteś w pełni szczęśliwy i nie zrobisz czegoś nowego, zawsze będziesz w tym samym miejscu. Jeśli natomiast odważysz się na zmianę, Twoje życie może nabrać lepszego wymiaru. Ucz się każdego dnia i działaj z pozytywną energią. 

2.Przyjmuj życie ze spokojem i myśl pozytywnie

Wszystko zaczyna się od myśli. To one kreują Twoje życie. Dlatego też inspiruj się psychologią pozytywną, świadomie rozwijaj się i bądź optymistą. Pielęgnuj dobre myśli i na nich skupiaj swoją uwagę. Pozbądź się wszystkich niewspierających Cię przekonań i złych nawyków, które sprawiają, że nie możesz być spokojny. 

Twoje myśli wpływają na emocje. Te z kolei na decyzje, na podstawie których podejmujesz pewne działania prowadzące do ściśle określonego rezultatu. 

Przyjmuj życie ze spokojem, bez lęku i strachu o przyszłość. 

3.Otaczaj się przyjaciółmi i dbaj o relacje

Przyjaciel to ktoś, kto życzy Ci dobrze. Wśród takich ludzi bądź i pielęgnuj te relacje. Otaczaj się osobami, które wnoszą wartość w Twoje życie, a nie takimi, które umniejszają Twojej wartości. Pamiętaj, że każda osoba, z którą jesteś w jakiejś relacji ma na Ciebie wpływ. Jesteś wypadkową tych wszystkich, z którymi przebywasz. Ludzie potrzebni są Ci do Twojej szczęśliwości, bo jak mówi psychologia indywidualna, każdy człowiek chce czuć się potrzebny. 

4.Uśmiechaj się i bądź radosny

Bądź radosny i uśmiechaj się jak najwięcej. Dzięki temu będzie żyło się lepiej Tobie i tym, którzy są blisko Ciebie. Emanując dobrą energią będziesz zarażał pozytywnymi myślami. Takich właśnie myśli potrzebujesz każdego dnia. Szukaj wokoło siebie tego wszystkiego, co może podnieść Twoje samopoczucie i sprawić, że będziesz radosny. Śmiej się jak najczęściej. 

5.Bądź blisko natury i dbaj o nią

Czerp energię od Matki Ziemi każdego dnia. Chodź na spacery i wdychaj świeże powietrze. Spędzaj czas nad wodą lub spaceruj po górach. Wspieraj zdrowy styl życia. Dbaj o rośliny i zwierzęta. Przytulaj się do psów i pozwól kotom przytulać się do Ciebie. Z uważnością obserwuj przyrodę, od której możesz uczyć się bycia szczęśliwym człowiekiem. 

6.Doceniaj i dziękuj

Doceniaj wszystko co miałeś, masz i mieć będziesz. Jeśli zauważysz i podziękujesz za to, czego doświadczasz, będziesz miał tego jeszcze więcej. Wyrażanie wdzięczności to bardzo dobry nawyk. W życiu masz wiele, ale nie zawsze to doceniasz. Każdego dnia przeznacz pięć minut na to, żeby podziękować za wszystko, co jest dla Ciebie ważne i co chcesz utrzymać przy sobie.

Naucz się przyjmować. Za  każdym razem, jak coś dostaniesz, przyjmuj z wdzięcznością.    

7.Ciesz się chwilą, nie rozpamiętuj przeszłości i nie zamartwiaj się o przyszłość

Bądź tu i teraz. W pracy coacha dość mocno rozgraniczam przeszłość z przyszłością. Stawiam klienta w teraźniejszości, zachęcam go do rozejrzenia się i spojrzenia tam, gdzie go jeszcze nie było. Ty również możesz tak zrobić. Zamknąć to, co już było i stworzyć coś zupełnie nowego.   

Dalajlama XIV powiedział, że istnieją tylko dwa dni w roku, w których nic nie może być zrobione. Jeden nazywa się wczoraj, a drugi jutro. Dzisiaj jest właściwy dzień, aby kochać, wierzyć i żyć w pełni. 

8.Miej pasję i żyj swoją pasją

Pielęgnuj to, co kochasz robić. Przestań tłumaczyć się, że nie masz czasu, pieniędzy czy możliwości, żeby robić to, co lubisz. W życiu ważna jest równowaga. Liczy się wszystko, co czyni Cię szczęśliwym. Pasja zawsze daje zadowolenie. Dobrze wykorzystana może przynieść Ci również pieniądze. 

9.Jedz zdrowo i nie najadaj się do syta

Odżywiaj się zdrowo i z umiarem. W gąszczu szkodzących Ci produktów spożywczych trudno jest znaleźć to, co ci służy. Tym bardziej kiedy przyzwyczajony jesteś do smacznego, choć niezdrowego jedzenia. Pożywienie jak sama nazwa wskazuje ma Cię żywić. Dlatego też zadbaj o to, co jesz i ile jesz. Nigdy nie najadaj się do syta. Zyskasz siłę i energię potrzebną do szczęśliwego życia.

10.Codziennie dbaj o formę fizyczną

O tym, że ruch to zdrowie, nie muszę Ci przypominać. Jednak, czy odpowiednio dbasz o tą sferę Twojego życia. Nie ważne co będziesz robił, ale ważne jak i z jaką regularnością. Możesz chodzić do klubu osiedlowego, albo kręcić hula hop w domu. Możesz biegać lub chodzić, skakać lub pływać. Ważne, żebyś się ruszał. 

11.Kochaj, szanuj, akceptuj – siebie i innych

Kochaj nie tylko innych, ale i siebie. O siebie zatroszcz się w pierwszej kolejności. 

Jesteś najważniejszy i należy Ci się miłość. Każdego dnia stań przed lustrem i powiedz “Kocham siebie i jestem ważny!”. Wyrażaj sobie szacunek i zaakceptuj siebie takim, jaki jesteś. 

Jeśli zaopiekujesz się sobą, będziesz mógł dać dobro innym. Wtedy też będziesz gotowy na to, żeby inni pokochali Ciebie, zaakceptowali i wyrażali Tobie szacunek.

Przedstawiłam Ci moje propozycje, które pomogły mi i wielu moim klientom dojść do szczęśliwości. Lista ta może ciągnąć się w nieskończoność. Dlatego też dopisz to, co Ty możesz zrobić dla siebie, żeby być w pełni szczęśliwym. Nie musisz się ze mną zgadzać, ani wprowadzać moich metod do swojego życia. Każdy jest przecież inny. 

Kluczem do szczęśliwości jest zawsze życie w zgodzie ze sobą. A tylko Ty wiesz, jaki jesteś i czego potrzebujesz do szczęścia. 

Trzymam za Ciebie kciuki. Powodzenia. 

Przeczytaj także: Zadbaj o swoje granice

Kinga Klejment

Leave A Comment