Iwona Ligęza
21/11/2022
Jedna z częstszych dolegliwości wśród dzieci. Nieprzyjemna przypadłość jednoznacznie kojarząca się z bólem brzucha i nudnościami. Zatrucie, bo o nim mowa, może nie tylko pokrzyżować nam plany, ale również skutecznie utrudnić funkcjonowanie.
Najpowszechniejszym z zatruć są zatrucia pokarmowe, za które w większości przypadków odpowiada skażone drobnoustrojami jedzenie. Częstymi winowajcami są pałeczki salemonelli, Escherichia coli oraz laseczki jadu kiełbasianego. To one poza wirusami, grzybami i substancjami chemicznymi, przyczyniają się do zatrucia i pojawienia zaburzeń żołądkowo – jelitowych typu:
Przebieg zatrucia może być bardzo różny. W zależności od stopnia nasilenia symptomów, długości ich trwania i samopoczucia, należy podjąć decyzję o konsultacji lekarskiej. W łagodnym przebiegu doskonale radzą sobie domowe sposoby.
Nieocenionym wsparciem naszych babć były zioła. W przypadku zatruć skuteczne okazują się te, które wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe. Zioła neutralizują toksyny i uniemożliwiają ich wchłanianie, a także pomagają wydalić je z organizmu. Owoce bzu czarnego i jałowca wiążą w przewodzie pokarmowym substancje trujące. Ziele skrzypu i owocnia fasoli, działając moczopędnie, pozwalając je wydalić. Koszyczek rumianku i szałwia są silnie odkażające. Liść babki lancetowatej chroni błonę śluzową żołądka, a uszczelniając ją, zapobiega krwawieniom. Znany każdemu liść pokrzywy tonizuje, poprawia przemianę materii, powoduje zwiększenie wydzielania enzymów trzustkowych oraz aktywuje produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny.
Częste w przypadku zatruć wymioty i biegunki mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Aby temu zapobiec, warto pić dużo wody (systematycznie i małymi łykami) najlepiej w połączeniu ze szczyptą soli, miodem i sokiem z cytryny. Tak przygotowany domowy izotonik skutecznie zapobiegnie utracie z organizmu cennych mikro i makroelementów.
Węgiel aktywowany (leczniczy) nie ma sobie równych w pochłanianiu toksyn. Węgiel aktywny wiąże na swojej powierzchni związki, które nie zostały jeszcze wchłonięte w układzie pokarmowym — stąd ważne jest jego jak najszybsze podanie po spożyciu toksyny, pamiętając o tym, aby nie prowadzić terapii samemu i skonsultować się z lekarzem.
Mocny napar z czarnej herbaty wydaje się być szybką i łatwą metodą zaradzeniu niepożądanym skutkom zatrucia. 2-3 czubate łyżki zalać litrem wrzącej wody, przelać do termosu na 15-20 minut, przecedzić i pić porcjami (po pół szklanki) w ciągu dnia.
Dobrze jest pamiętać, że obciążony zatruciem organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Idealnym rozwiązaniem jest pozostanie w łóżku. Odpoczynek to doskonałe lekarstwo podobnie jak dieta, która w tym okresie powinna być lekkostrawna. Ryż z duszonym jabłkiem, gotowane płatki owsiane z suszonymi owocami czy bulion warzywny z odrobiną klarowanego masła pomogą szybciej stanąć na nogi. Nieocenione okażą się również probiotyki, które przyczynią się do zregenerowania nadszarpniętej mikrobioty.
Niezwykle kojącym i relaksującym rozwiązaniem będzie aromatyczna kąpiel z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego.
Przeczytaj także: Jak pozbyć się metali ciężkich z organizmu
Literatura:
Ciołkowski A., Kaczmarczyk-Sedlak I. Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego, PZWL, Warszawa 2017
Senderski E. M., Ziołowe receptury na zdrowie, Podkowa Leśna 2017
Wawrzyniak E., Leczenie ziołami. Kompendium fitoterapii, Warszawa 1992