Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

domowe sposoby na zatrucie
Iwona Ligęza 21/11/2022

Jedna z częstszych dolegliwości wśród dzieci. Nieprzyjemna przypadłość jednoznacznie kojarząca się z bólem brzucha i nudnościami.  Zatrucie, bo o nim mowa, może nie tylko pokrzyżować nam plany, ale również skutecznie utrudnić funkcjonowanie. 

Przyczyny i objawy zatrucia

Najpowszechniejszym z zatruć są zatrucia pokarmowe, za które w większości przypadków odpowiada skażone drobnoustrojami jedzenie. Częstymi winowajcami są pałeczki salemonelli, Escherichia coli oraz laseczki jadu kiełbasianego. To one poza wirusami, grzybami i substancjami chemicznymi, przyczyniają się do zatrucia i pojawienia zaburzeń żołądkowo – jelitowych typu:

 • ból brzucha
 • biegunka
 • wymioty
 • bladość twarzy
 • osłabienie

Przebieg zatrucia może być bardzo różny.  W zależności od stopnia nasilenia symptomów, długości ich trwania i samopoczucia, należy podjąć decyzję o konsultacji lekarskiej. W łagodnym przebiegu doskonale radzą sobie domowe sposoby. 

Domowe remedia na zatrucie

Zioła 

Nieocenionym wsparciem naszych babć były zioła. W przypadku zatruć skuteczne okazują się te, które wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe. Zioła neutralizują toksyny i uniemożliwiają ich wchłanianie, a także pomagają wydalić je z organizmu. Owoce bzu czarnego i jałowca wiążą w przewodzie pokarmowym substancje trujące. Ziele skrzypu i owocnia fasoli, działając moczopędnie, pozwalając je wydalić. Koszyczek rumianku i szałwia są silnie odkażające. Liść babki lancetowatej chroni błonę śluzową żołądka, a uszczelniając ją, zapobiega krwawieniom. Znany każdemu liść pokrzywy tonizuje, poprawia przemianę materii, powoduje zwiększenie wydzielania enzymów trzustkowych oraz aktywuje produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny.

Elektrolity 

Częste w przypadku zatruć wymioty i biegunki mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Aby temu zapobiec, warto pić dużo wody (systematycznie i małymi łykami) najlepiej w połączeniu ze szczyptą soli, miodem i sokiem z cytryny. Tak przygotowany domowy izotonik skutecznie zapobiegnie utracie z organizmu cennych mikro i makroelementów. 

Węgiel aktywowany

Węgiel aktywowany (leczniczy) nie ma sobie równych w pochłanianiu toksyn. Węgiel aktywny wiąże na swojej powierzchni związki, które nie zostały jeszcze wchłonięte w układzie pokarmowym — stąd ważne jest jego jak najszybsze podanie po spożyciu toksyny, pamiętając o tym, aby nie prowadzić terapii samemu i skonsultować się z lekarzem.

Czarna herbata

Mocny napar z czarnej herbaty wydaje się być szybką i łatwą metodą zaradzeniu niepożądanym skutkom zatrucia. 2-3 czubate łyżki zalać litrem wrzącej wody, przelać do termosu na 15-20 minut, przecedzić i pić porcjami (po pół szklanki) w ciągu dnia.

Kiedy objawy zatrucia zaczną mijać

Dobrze jest pamiętać, że obciążony zatruciem organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować.  Idealnym rozwiązaniem jest pozostanie w łóżku. Odpoczynek to doskonałe lekarstwo podobnie jak dieta, która w tym okresie powinna być lekkostrawna. Ryż z duszonym jabłkiem, gotowane płatki owsiane z suszonymi owocami czy bulion warzywny z odrobiną klarowanego masła pomogą szybciej stanąć na nogi. Nieocenione okażą się również probiotyki, które przyczynią się do zregenerowania nadszarpniętej mikrobioty.

Niezwykle kojącym i relaksującym rozwiązaniem będzie aromatyczna kąpiel z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego.

Jak unikać zatruć?

 1. Produkty szczególnie wrażliwe, tj. mięso, jaja, ryby kupować w sprawdzonych miejscach.
 2. Unikać ponownego zamrażania rozmrożonych już produktów. 
 3. Nie spożywać wyrobów, których wygląd, zapach, konsystencja budzą podejrzenie.
 4. Być szczególnie ostrożnym podczas konsumpcji lodów, kremów i innych deserów.
 5. Dokładnie myć owoce i warzywa, najlepiej z dodatkiem octu i sody oczyszczonej.
 6. Dbać o odpowiedni sposób i higienę przechowywania.

Przeczytaj także: Jak pozbyć się metali ciężkich z organizmu


Literatura:

Ciołkowski A., Kaczmarczyk-Sedlak I. Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego, PZWL, Warszawa 2017

Senderski E. M., Ziołowe receptury na zdrowie, Podkowa Leśna 2017

Wawrzyniak E., Leczenie ziołami. Kompendium fitoterapii, Warszawa 1992

Iwona Ligęza

Leave A Comment