Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

ziołowe remedia na przedświąteczny stres
Iwona Ligęza 21/12/2022

Jak nie stracić głowy w przedświątecznym biegu? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, z których warto skorzystać.

Przedświątecznie, czyli w biegu?

Wystarczy wejść do jakiegokolwiek marketu, by się przekonać, że nadchodzi prawdziwy armagedon. Uginające się od wszelakich różności półki zwiastują zbliżające się Święta. Atmosfera się zagęszcza, a my przyspieszamy i intensyfikujemy działania, by ze wszystkim zdążyć na czas. Ale to nie jedyny powód. W tym wyjątkowy czasie zderzamy się w tym, czego unikamy przez cały rok – problemami finansowymi, trudnościami w relacjach rodzinnych, presją społecznych norm. Próbując sprostać i godzić wszystkie okoliczności, tracimy ochotę na przeżywanie świątecznej atmosfery. I trudno tego wszystkiego uniknąć, ale z pewnością można łagodniej przez ten czas przejść. Znane babkom zioła ukoją i wyciszą, a w połączeniu z chwilą wytchnienia, dodadzą upragnionej życiowej energii.

Klasyczni mocarze w walce ze stresem

Nasze przodkinie zapewne nie były narażone na tak wielką ilość bodźców, ale na pewno miały co robić w tak ważnych momentach, jak zbliżające się Boże Narodzenie. Zmęczone, wspomagały się tym, co znały, czyli ziołami. Parzyły napary i koiły nimi stargane nerwy i zmęczone ciało. Po jakie rośliny sięgały najczęściej?

  • Melisa (Melissa officynalis). Jedno z najpopularniejszych ziół o działaniu uspokajającym. Łagodna w działaniu o delikatnym smaku bywa łączona z takimi ziołami, jak rumianek czy mięta. Działa nie tylko wyciszająco. Doskonale radzi sobie z delikatnymi problemami trawiennymi oraz łagodzi bole miesiączkowe. Wypita z dodatkiem soku malinowego lub miodu wyciszy i poprawi nastrój.
  • Lawenda (Lavandula). Przepiękna  roślina kojarząca się głównie z rojem pszczół i cudownym zapachem. Oczarowuje swoim wyglądem i aromatyzuje powietrze bardzo intensywnym, ale nie dokuczliwym zapachem. Dobry sen przynosi pokropienie brzegów pościeli olejkiem lawendowym lub dodanie kilkunastu kropli do kąpieli. Jej główne działanie opiera się na odprężaniu i rozluźnianiu napięć głównie w ciele. Warto z niej korzystać. 
  • Chmiel (Humulus lupulus). Lista właściwości leczniczych tego ziela jest bardzo długa. Niezwykle wszechstronny wpływa pozytywnie na cały organizm – począwszy od kondycji skóry, skończywszy na pracy żołądka. Jest skarbnicą witamin i antyoksydantów, a także jednym z niewielu ziół, które prócz uspokajania, poprawiają nastrój. Ułatwia zasypianie. Hamuje gonitwę myśli. Wycisza lęki i napięcie powodowane ciągłym życiem w stresie. Prawdziwy sprzymierzeniec w walce z przedświątecznym stresem.

Spokój na wagę złota

Przedświąteczny stres wkrada się do życia z wielu powodów. Zioła pomogą, jeśli damy sobie szansę na chwilę wyciszenia. Dobrze jest iść na długi zimowy spacer, porozmawiać z przyjacielem albo obejrzeć film. 

Mistrz Eckhart powiedział: Jeżeli wdzięczność jest jedyną modlitwą, jaką odmawiasz w ciągu swojego życia – to będzie w zupełności wystarczające. Może warto go posłuchać i do wszystkich starań o spokój dorzucić też wdzięczność, której dostrzeganie czyni cuda i diametralnie zmienia perspektywę.

Przeczytaj także: Grzyby adaptogenne na zmęczenie, stres i spadek odporności


Bibliografia

Houddret J., Wielka księga ziół leczniczych, Warszawa 2012

Kowalska R., O czym szumią zioła. Podręcznik ziołolecznictwa, tom I, 2020

Iwona Ligęza