Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

menopauza
Klaudia Gregorczyk 23/01/2023

Menopauza może być nieprzyjemna dla wielu kobiet, doskwierają dolegliwości od uderzeń gorąca do zmęczenia. Istnieje jednak wiele suplementów dostępnych na rynku oraz badań, które należy wykonać, żeby zapewnić ulgę i zminimalizować niektóre objawy związane z menopauzą.

Lata słabego snu, problemy z nastrojem, niski poziom energii i wiele innych objawów, które wywołuje zmieniający się poziom hormonów, mogą szczerze zaniepokoić.

Czym jest menopauza?

Menopauza jest procesem biologicznym, który występuje, gdy jajniki kobiety przestają uwalniać dojrzałe komórki jajowe, a jej organizm produkuje mniej estrogenu i progesteronu.

Menopauza zwykle pojawia się między 40. a 60. rokiem życia, choć najczęściej zaczyna się około 51. roku życia. Prawdopodobnie rozpoczęła się, jeśli miesiączka nie wystąpiła przez ponad sześć miesięcy. Klinicznie potwierdza się ją po 12 pełnych miesiącach bez okresu.

Suplementy w czasie menopauzy

Omega-3

Nowe badania pokazują, że kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają złagodzić niepokój psychiczny i objawy depresyjne, na które często cierpią kobiety w okresie menopauzy i okołomenopauzalnym. Przyjmowanie wysokiej jakości suplementu omega-3 pomaga również zmniejszyć ból stawów, chronić zdrowie serca i kości kobiet.

Magnez

Magnez łagodzi niepokój i zaburzenia snu związane z brakiem równowagi hormonalnej w okresie przedmenopauzalnym i menopauzalnym. Magnez pomaga również poprawić stan serca i obniżyć ciśnienie krwi, osłabić osteoporozę i pomóc w zaparciach – szczególnie jeśli przyjmujesz cytrynian magnezu.

Czerwona koniczyna

Koniczyna czerwona jest naturalnym zamiennikiem hormonalnym, który działa jak słabe estrogeny. Przyjmowanie jej może pomóc wyrównać nieregularne poziomy wysokich, jak i niskich estrogenów. Według badań opublikowanych w Obstetrics and Gynecology International, czerwona koniczyna pomaga również w innych objawach związanych z menopauzą, takich jak: niskie libido, niepokój, depresja, problemy ze snem i zmęczenie.

Ashwagandha

Ashwagandha jest jednym z najlepszych ziół na stres i niepokój w menopauzie. Ashwagandha zajmuje wysokie miejsce wśród naturalnych środków poprawiających nastrój w okresie menopauzy, ponieważ zioło to jest adaptogenem – kolejnym „normalizatorem” – co sprawia, że jest świetnym preparatem tonizującym dla nadnerczy. Ashwagandha może również pobudzić ospałą tarczycę.

Witamina D

Witamina D może pomóc w utrzymaniu równowagi innych hormonów. Spędzanie co najmniej 15 minut dziennie na słońcu lub spożywanie dodatkowego suplementu z witaminą D – jeśli nie jest ona zawarta w przyjmowanym suplemencie na menopauzę – będzie bardzo dobrym krokiem.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są niezbędne do pobudzenia energii i utrzymania dobrego nastroju – dwóch rzeczy, z którymi zmaga się wiele kobiet w okresie menopauzy.

Badania, które warto wykonać w trakcie menopauzy

Chociaż badania krwi nie są wymagane, lekarz może zlecić badania krwi lub moczu w celu określenia poziomu estradiolu, hormonu stymulującego pęcherzyki jajnikowe (FSH) oraz hormonu luteinizującego (LH). Estradiol i inne hormony są mniej liczne w okresie menopauzy. Lekarz może wykorzystać wyniki badań, aby stwierdzić, czy kobieta jest w okresie menopauzy. Należy również sprawdzić poziomy: witaminy D, TSH, wapnia, fosforu, LH.

Kobiety z menopauzą powinny zrobić również badanie densytometryczne, czyli inaczej badanie gęstości kości. Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie podobne do rentgenowskiego.

Podczas menopauzy i po jej zakończeniu, kobieta powinna regularnie wykonywać badania kontrolne, badania narządów rodnych, piersi, jelita grubego i skóry, aby monitorować swoje zdrowie.


Bibliografia:

1. Groth L., Best Menopause Supplements Of 2023, According To Experts, Forbes Health, 2023.

2. Hill J., Do I need to take Supplements for Menopause?, Amaranth, 2022.

3. Jewell T., Menopause Tests and Diagnosis, Healthline, 2019.

4. Menopause, Mayo Clinic, 2022.

5. Stills S., Best natural supplements and vitamins for menopause and perimenopause, Women’s Health, 2022.

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment