Iwona Ligęza
08/02/2023
Lęk, choć pierwotnie miał chronić, potrafi sparaliżować i zniewolić. Pojawia się w sytuacjach najmniej pożądanych. Potrafi wywrócić życie do góry nogami, zmieniając podejście do codziennych zadań. Czy można z nim wygrać?
Lęk to fizyczna reakcja na jakiś bodziec, zazwyczaj powiązana z pragnieniem, by coś się zmieniło, poprawiło lub stało. Napady lękowe biorą się z poczucia zagrożenia bezpieczeństwa – fizycznego bądź psychologicznego. Tak brzmi jedna z definicji lęku. Inna dodaje, że lęk w odróżnieniu od strachu jest (…) procesem wewnętrznym, niezwiązanym z bezpośrednim zagrożeniem lub bólem. Lęk pojawia się w głowie. Lęk mogą wyzwalać dawne wydarzenia, przewlekły stres, ale mogą tez rodzić się z obaw związanych z egzystencją, np. niekończącą się obawą o utrzymanie pracy, bycie bezpiecznym czy zdrowym. Bardzo często dotyka osób wysoko wrażliwych.
Osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe nie jest w stanie przewidzieć, w którym momencie pojawi się atak. Człowiek doświadczający lęku ma poczucie uwięzienia, z którego ciężko się wydostać. Pozornie błaha sytuacja doprowadza do całej gamy objawów somatycznych, które stanowią reakcję organizmu na pozorne zagrożenie. W przypadku np. osoby borykającej się z klaustrofobią już samo wyobrażenie miejsca ciasnego, ciemnego i zamkniętego powoduje przyspieszone bicie serca, niepokój i uczucie omdlewania.
Lęk można oswoić. Metod jest wiele i zapewne ich skuteczność zależy od stopnia nasilenia problemu, ale istnieją narzędzia, dzięki którym lęk będzie nie tylko rzadszym towarzyszem, ale i mniej intensywnym w odczuciach.
Problem ten nie musi nas przerastać ani zabierać kontroli nad życiem. Na pewno bardzo ciężko z nim żyć i go przezwyciężyć. Dobrze jest zawalczyć o siebie i swój komfort psychiczny i fizyczny. W wyznaniu osoby cierpiącej na powracające ataki paniki powodowane lękiem pojawiło się zdanie, w którym zawarta jest pewna ulga. Mianowicie, dotyczyło ono codzienności. Gdy jest wypełniona byciem tu i teraz, uśmiechem i wdzięcznością oraz prostotą podejścia do życia, lęk przestaje przejmować kontrolę. Lęk da się okiełznać, ale trzeba odważyć się każdego dnia na podjęcie próby i chcieć go zwyciężyć.
Przeczytaj także: Refleksologia – odzyskaj zdrowie
Bibliografia:
Wikipedia
Notatki własne
Ladyne R., Odetnij napięcie. Jak pokonać stres dzięki praktykom psychosomatycznym, Kraków 2021.