Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

lęk
Iwona Ligęza 08/02/2023

Lęk, choć pierwotnie miał chronić, potrafi sparaliżować i zniewolić. Pojawia się w sytuacjach najmniej pożądanych. Potrafi wywrócić życie do góry nogami, zmieniając podejście do codziennych zadań. Czy można z nim wygrać?

Lęk, czyli kiedy boimy się nieistniejącego

Lęk to fizyczna reakcja na jakiś bodziec, zazwyczaj powiązana z pragnieniem, by coś się zmieniło, poprawiło lub stało. Napady lękowe biorą się z poczucia zagrożenia bezpieczeństwa – fizycznego bądź psychologicznego. Tak brzmi jedna z definicji lęku. Inna dodaje, że lęk w odróżnieniu od strachu jest (…) procesem wewnętrznym, niezwiązanym z bezpośrednim zagrożeniem lub bólem. Lęk pojawia się w głowie. Lęk mogą wyzwalać dawne wydarzenia, przewlekły stres, ale mogą tez rodzić się z obaw związanych z egzystencją, np. niekończącą się obawą o utrzymanie pracy, bycie bezpiecznym czy zdrowym. Bardzo często dotyka osób wysoko wrażliwych.

Jak manifestuje się lęk?

Osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe nie jest w stanie przewidzieć, w którym momencie pojawi się atak. Człowiek doświadczający lęku ma poczucie uwięzienia, z którego ciężko się wydostać. Pozornie błaha sytuacja doprowadza do całej gamy objawów somatycznych, które stanowią reakcję organizmu na pozorne zagrożenie. W przypadku np. osoby borykającej się z klaustrofobią już samo wyobrażenie miejsca ciasnego, ciemnego i zamkniętego powoduje przyspieszone bicie serca, niepokój i uczucie omdlewania.

Czy można sobie z lękiem poradzić?

Lęk można oswoić. Metod jest wiele i zapewne ich skuteczność zależy od stopnia nasilenia problemu, ale istnieją narzędzia, dzięki którym lęk będzie nie tylko rzadszym towarzyszem, ale i mniej intensywnym w odczuciach.

Co może pomóc?

  1. Oddech. To pierwsza czynność, niemalże intuicyjna, która skutecznie niweluje rosnące w ciele napięcie. Powolne i regularne oddychanie uspokaja układ nerwowy. Jedna z technik zakłada wdychanie powietrza powoli nosem i równoczesne liczenie do czterech, następnie przytrzymanie powietrza z liczeniem do siedmiu i wypuszczenie powietrza ustami, licząc do ośmiu. Kilkukrotne powtórzenie tego ćwiczenia powinno przynieść ulgę.
  2. Aktywność fizyczna, szczególnie ta najbardziej ulubiona. Niekoniecznie muszą to być przysiady ze sztangą. Wystarczy spacer, basen albo jazda na rowerze. Chodzi o to, aby uwolnić energię nagromadzoną w mięśniach.
  3. Próba wizualizacji siebie… obok siebie. To jeden ze sposobów, z którego korzysta wielu ludzi. Próba postawienia się z boku siebie, przypatrywanie się swojej osobie i jednoczesne powtarzanie również sobie tonem spokojnym, ale stanowczym, że ta sytuacja mi nie zagraża, może przywrócić prawidłowe spojrzenie i uspokoić nerwy.
  4. Psychoterapia – ponieważ pozwala zbliżyć się do siebie, swoich uczuć i emocji. Dobrze jest być w procesie regularnie, bo tylko regularność spotkań terapeutycznych przyniesie efekty.
  5. Sen – zdrowy i spokojny. Pozornie najłatwiejszy sposób. Przeciążony układ nerwowy potrzebuje regeneracji, a ta najpełniej dokonuje się właśnie podczas snu. Zadbanie zatem o kładzenie się spać o tej samej porze i odpowiednią higienę snu, zwiększa szanse powodzenia w radzeniu sobie z lękiem.

Lęk czy my?

Problem ten nie musi nas przerastać ani zabierać kontroli nad życiem. Na pewno bardzo ciężko z nim żyć i go przezwyciężyć. Dobrze jest zawalczyć o siebie i swój komfort psychiczny i fizyczny. W wyznaniu osoby cierpiącej na powracające ataki paniki powodowane lękiem pojawiło się zdanie, w którym zawarta jest pewna ulga. Mianowicie, dotyczyło ono codzienności. Gdy jest wypełniona byciem tu i teraz, uśmiechem i wdzięcznością oraz prostotą podejścia do życia, lęk przestaje przejmować kontrolę. Lęk da się okiełznać, ale trzeba odważyć się każdego dnia na podjęcie próby i chcieć go zwyciężyć.

Przeczytaj także: Refleksologia – odzyskaj zdrowie


Bibliografia:

Wikipedia

Notatki własne

Ladyne R., Odetnij napięcie. Jak pokonać stres dzięki praktykom psychosomatycznym, Kraków 2021.

Iwona Ligęza

Leave A Comment