Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

choroba lokomocyjna u dzieci
Klaudia Gregorczyk 13/02/2023

Choroba lokomocyjna ma tendencję do występowania u dzieci częściej niż u dorosłych. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że małe dzieci nie widzą wiele poza siedzeniami przed nimi. Ich ciało ułożone jest nieruchomo, ale uszy wewnętrzne informują mózg o ruchu, wysyłając do niego sprzeczne informacje, które mogą powodować chorobę lokomocyjną – mdłości, wymioty, zimne poty i inne.

Niełatwo jest wyjaśnić, dlaczego niektóre dzieci – nawet w tej samej rodzinie i w tych samych warunkach – mogą mieć chorobę lokomocyjną, a inne nie. Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od tego, czy wiesz na pewno, że twoje dzieci dostaną choroby lokomocyjnej, możesz podjąć kroki, aby jej zapobiec.

Podróżuj w porze snu

Jeśli twoja podróż polega bardziej na dotarciu do celu niż oglądaniu zabytków po drodze, rozpocznij ją późno w nocy, bardzo wcześnie rano lub w czasie zwyczajowej drzemki dzieci. Dzięki temu będą spały przez większą część jazdy.

Wybierz lekkie jedzenie zamiast pikantnych potraw

Jeśli dziecko musi coś zjeść przed wyruszeniem w drogę lub będzie jadło po drodze, przygotuj mu jedzenie nietłuste, bazujące na łatwych do strawienia produktach, które nie będą powodować rozstroju żołądka. Bezpiecznym wyborem są niepikantne krakersy, suche płatki śniadaniowe i zwykłe zbożowe batoniki. Trzymaj dzieci z dala od mocno słodzonych przekąsek i napojów, ponieważ mogą one być cięższe dla żołądka. Na podróż zabierz herbatę miętową lub rumiankową.

Otwórz okna

Świeże powietrze często może powstrzymać chorobę lokomocyjną, jeśli ktoś zacznie się źle czuć. Nawet niewielkie otwarcie okna lub szyberdachu może sprawić, że do wnętrza dostanie się wystarczająco dużo powietrza, aby złagodzić mdłości. Przed podróżą należy również wyjąć z samochodu wszelkie odświeżacze powietrza. Zapachy i odświeżacze mogą powodować zwiększoną wrażliwość, która prowadzi do złego samopoczucia, szczególnie u dzieci.

Zaoferuj zajęcia rozpraszające uwagę 

Jeśli wiesz na pewno, które dziecko jest bardziej podatne na chorobę lokomocyjną, każ mu usiąść na środkowym siedzeniu, aby w razie potrzeby miało wyraźny widok na przednią szybę. Podczas długich podróży samochodem świetnym sposobem na zajęcie dzieci są książki, gry i filmy, ale mogą one również przyczynić się do choroby lokomocyjnej. Jeśli twoje dziecko ma chorobę lokomocyjną, graj w gry, które wymagają patrzenia na drogę, zamiast dawać mu zajęcia, które wymuszają patrzenie w dół. Spróbuj odwrócić jego uwagę podczas podróży poprzez rozmowę, słuchanie muzyki lub śpiewanie piosenek. Bawcie się w zgadywanki lub szukanie wzrokiem miejsc, napisów, które mijacie po drodze.

Leki

Jeśli wybierasz się w podróż, a twoje dziecko miało wcześniej chorobę lokomocyjną, możesz rozważyć leki, które mogą zapobiec niektórym objawom. Część z nich możesz kupić bez recepty, ale zawsze warto jest porozmawiać z pediatrą przed ich użyciem. Zapytaj lekarza swojego dziecka o użycie dostępnych bez recepty leków przeciwhistaminowych, takich jak dimenhydrynat lub difenhydramina, aby zapobiec chorobie lokomocyjnej. Oba leki działają najlepiej, jeśli są przyjmowane około godziny przed podróżą. Przeczytaj uważnie etykietę produktu, aby określić właściwą dawkę, i bądź przygotowany na możliwe skutki uboczne, takie jak senność. Leki przeciwhistaminowe nie wywołujące senności nie wydają się być skuteczne w leczeniu choroby lokomocyjnej.

Co zrobić, jeśli choroba się pojawi?

Jeśli u dziecka pojawi się choroba lokomocyjna, należy jak najszybciej zatrzymać samochód i pozwolić mu wysiąść, przejść się lub położyć na kilka minut na plecach i zamknąć oczy. Pomocne może być również przyłożenie chłodnego materiału lub okładu żelowego do czoła dziecka.

Jeśli te wskazówki nie pomogą lub jeśli choroba lokomocyjna u dziecka utrudnia podróż, porozmawiaj z lekarzem dziecka o innych możliwościach.

Przeczytaj także: Zdrowe i szybkie przekąski dla malucha


Bibliografia:

  1. 7 Tips to Prevent Children’s Car Sickness During Road Trips, Dramamine, 2022.
  2. Hoecker J., What causes car sickness in children and how can I prevent it?, Healthy Lifestyle – Children’s Health, 2022.
  3. Husney A., Motion Sickness in Children: Care Instructions, Healthwise Staff, 2021.
  4. Motion sickness: how to help your child, Health Info, 2021.

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment