Klaudia Gregorczyk
01/03/2023
Na temat żywienia podczas karmienia piersią powstało wiele mitów. Zostałaś mamą, chcesz jak najlepiej zadbać o dziecko, a wokół pełno niejasnych wiadomości. Ile powinnaś jeść? Czego powinnaś unikać? Jak twoja dieta może wpłynąć na twoje dziecko? To najczęstsze pytania mam.
Przede wszystkim karmienie piersią może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych chorób w późniejszym okresie życia, w tym chorób serca i cukrzycy. Może również złagodzić stres matki.
Ponadto mleko matki jest pełne odżywczych składników i związków ochronnych, które są niezbędne dla rozwoju dziecka. Dlatego kobiety nie powinny z własnej woli rezygnować z karmienia piersią. Inaczej jest w przypadku, gdy kobieta z jakiegoś powodu nie produkuje pokarmu i, co ważne, nie powinna się o to obwiniać!
Oto kilka produktów, które należy potraktować priorytetowo podczas karmienia piersią:
· ryby i owoce morza: łosoś, wodorosty, skorupiaki, sardynki;
· mięso i drób: kurczak, wołowina, jagnięcina, mięsa organiczne (takie jak wątroba);
· owoce i warzywa: jagody, pomidory, papryka, kapusta, jarmuż, czosnek, brokuły;
· orzechy i nasiona: migdały, orzechy włoskie, nasiona lnu;
· zdrowe tłuszcze: awokado, oliwa, kokos, jajka, pełnotłusty jogurt;
· skrobia bogata w błonnik: ziemniaki, kabaczek, słodkie ziemniaki, fasola, soczewica, owies, komosa ryżowa, gryka;
· inne pokarmy: tofu, ciemna czekolada, kimchi, kapusta kiszona.
Należy jednak zaznaczyć, że nie ma jednoznacznych badań, mówiących co koniecznie powinna spożywać kobieta karmiąca.
· Zakaz kofeiny podczas karmienia piersią – niewielka ilość kofeiny dostaje się do mleka matki, ale w umiarkowanych ilościach jest dopuszczalna.
· Powinnaś unikać pokarmów, które powodują u ciebie wzdęcia, spowodują one również gazy u twojego dziecka – gaz, który wydalasz, jest wytwarzany w jelitach przez przyjazną florę jelitową reagującą na niestrawiony pokarm. Niestrawiony pokarm nie może przedostać się do mleka matki, aby wytworzyć gaz w jelitach dziecka.
· Żeby mieć więcej pokarmu, trzeba pić dużo mleka – nic bardziej mylnego, wtedy osoby z nietolerancją laktozy miałaby problem z karmieniem, więc można to uznać za kolejny mit.
· Picie większej ilości wody pomoże ci wyprodukować więcej mleka – zmuszanie się do picia wody nie zwiększy twoich zasobów mleka.
Narażenie niemowląt na działanie alkoholu poprzez mleko matki może powodować zmniejszenie ich zdolności poznawczych, skala jest zależna od dawki. Według badań redukcja ta była obserwowana w wieku 6 do 7 lat. Jeśli chcesz napić się niewielkiej ilości alkoholu, odczekaj 2-3 godziny po każdej porcji przed karmieniem piersią. Alkohol nie pozostaje w mleku. Jest on usuwany w miarę obniżania się poziomu alkoholu we krwi, jednak naukowcy wciąż spierają się na temat jego wpływu na dziecko i odradzają picie alkoholu podczas okresu karmienia. Udowodniono jednak, że picie zbyt dużej ilości alkoholu może zmniejszyć poziom prolaktyny. Jest to hormon, który pomaga ci wyprodukować odpowiednią ilość mleka.
Podczas karmienia piersią, jak i w obecności dziecka nie powinno się palić papierosów. Niemowlęta palaczy są bardziej narażone na kolkę, infekcje dróg oddechowych i SIDS (zespół nagłej śmierci niemowląt). Palenie papierosów lub żucie tytoniu może zmniejszyć produkcję mleka. Dzieci, jako bierni palacze, są bardziej narażone na problemy zdrowotne, takie jak infekcje uszu, astma i SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej).
Przeczytaj także: Sekrety urody tkwią w zdrowym jedzeniu
Bibliografia:
1. Bjarnadottir A., Kubala J., Breastfeeding Diet 101: What to Eat While Breastfeeding, Healthline, 2020.
2. Gibson L., Porter M., Drinking or Smoking While Breastfeeding and Later Cognition in Children, the American Academy of Pediatrics, 2018.
3. Greene M., Smoking, Drinking, And Other ‘No-Nos’ When Breastfeeding, Premier Health, 2020.
4. Griswold M., Busted: 14 myths about breastfeeding -„You should only eat plain food while breastfeeding” Fact or fiction?, Unicef, 2021.
5. Mayo Clinic Staff, Breastfeeding nutrition: Tips for moms, Mayo Clinic, 2022