Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

osłony na łóżeczko
Klaudia Gregorczyk 07/03/2023

Osłony na łóżeczko są nadal uważane za niezbędny produkt, gdy ma się małe dziecko. Rodzice często używają tych nakładek myśląc, że w ten sposób zwiększają bezpieczeństwo swojego malucha. W rzeczywistości jest inaczej.

Ostrzeżenia agencji bezpieczeństwa i grup rzeczników praw dziecka są jednoznaczne – osłonki na łóżeczko nie są bezpieczne. Stanowią one źródło ryzyka uduszenia, podduszenia i zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS).

Nakładki – co to takiego i czy są niezbędne?

Nakładki na łóżeczko są łatwo dostępne i często dołączone do zestawu pościeli do łóżeczka. To bawełniane nakładki, które montuje się wokół krawędzi łóżeczka. Pierwotnie zostały one opracowane, aby zapobiegać przedostaniu się głowy dziecka między listwy. Ale obecnie łóżeczka projektowane są z listwami bliżej siebie, więc nie ma już potrzeby stosowania niebezpiecznych nakładek. Pomimo tego, wielu rodziców decyduje się na używanie ich, ponieważ podoba im się wygląd łóżeczka, zwłaszcza jeśli współgra z zestawem pościeli. Inni rodzice używają nakładek, ponieważ martwią się, że ich dziecko uderzy głową w bok łóżeczka lub przełoży ręce lub nogi przez listwy i zrobi sobie krzywdę.

Jednak poważny uraz nie jest możliwy, nawet jeśli dziecko wystawia rączki i nóżki poza łóżeczko. Chyba że obok łóżeczka stoją ostre lub gorące przedmioty. Dziecko zwykle wyjmie rękę lub nogę z listwy, albo zrobi wystarczająco dużo hałasu, aby zaalarmować o pomoc. W rzeczywistości nakładki do łóżeczka stwarzają większe ryzyko obrażeń, a nawet śmierci, niż zapobiegają kilku drobnym urazom.

Ryzyko związane z nakładkami

Używanie ochraniaczy na łóżeczko może narażać dziecko na większe ryzyko uduszenia, SIDS czy podduszenia. Poduszki boczne mogą również zmniejszać przepływ powietrza, prowadzić do oddychania zatęchłym powietrzem i powodować przegrzanie.

Według amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (Centrum Zdrowia Dziecka, CPSC), agencji odpowiedzialnej za przepisy i zakazy dotyczące bezpieczeństwa produktów, ryzyko śmierci związane z wyściełanymi ochraniaczami do łóżeczek znacznie przewyższa wszelkie rzekome korzyści.

Ponadto organizacje zajmujące się bezpieczeństwem dzieci, zalecają odrzucenie osłonek na łóżeczko, ponieważ stwarzają one ryzyko uduszenia. Podobnie jak poduszka lub gruby koc, osłonki na łóżeczko mogą ograniczać oddychanie dziecka, jeśli osłonka znajdzie się obok jego nosa lub ust.

SIDS – śmierć łóżeczkowa

Ryzyko uduszenia jest największe, gdy dzieci są bardzo małe, ponieważ samodzielnie nie mogą odsunąć się od potencjalnych zagrożeń, takich jak ochraniacze do łóżeczek. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) niektóre niemowlęta nie są nawet w stanie obudzić się na tyle, aby zapobiec śmierci, gdy są przegrzane lub brakuje im wystarczającej ilości tlenu podczas snu.

Co więcej, oddychanie nieświeżym powietrzem podczas opierania się o poduszkę może przyczynić się do wystąpienia SIDS. Chociaż oficjalne oświadczenie AAP dotyczące SIDS sugeruje, że niektóre dzieci są bardziej podatne na SIDS ze względu na czynniki biologiczne, takie jak rozwój pnia mózgu lub poziom serotoniny, organizacja podkreśla, że nie możemy skupiać się tylko na jednej potencjalnej przyczynie SIDS.

Ponieważ rodzice nie mogą wiedzieć z wyprzedzeniem, czy dziecko jest predysponowane do SIDS z powodów biologicznych czy nie, ważne jest, aby ograniczyć wszystkie inne środowiskowe obszary ryzyka, w tym stosowanie osłon na łóżeczko.

Podsumowanie

Centrum Zdrowia Dziecka (CPSC) jest obecnie w trakcie przygotowywania zaleceń dotyczących tego, jak powinny być regulowane ochraniacze do łóżeczek, jeśli rodzice naprawdę będą upierali się przy ich zakładaniu. Centrum jednak podkreśla: najbezpieczniejszym sposobem na sen dziecka jest łóżeczko, w którym nie ma nic poza ściśle dopasowanym prześcieradłem.

Przeczytaj także: Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej u dzieci


Bibliografia:

1. Corley H., Are Crib Bumper Pads Safe for Your Baby?, Very Well Family, 2021.

2. Greenhalgh J., To Reduce Infant Deaths, Doctors Call For A Ban Of Crib Bumpers, Health News NPR, 2015.

3. Rothman R., Lascala M, Are Crib Bumpers Safe? Experts Say Not Even Those „Breathable” Mesh Ones Should Be Used, Good Housekeeping, 2022.

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment